AdAway: Android için en iyi reklam engelleme uygulaması

Genellikle düşünmüyoruz ama internetten aldığımız ücretsiz hizmetlerin, okuduğumuz blogların varolmasını sağlayan tek şey, reklamlar. Engellemeye çalıştığınızda aslında değirmenin suyunu kurutmuş, bindiğiniz dalı kesmiş oluyorsunuz. Sonuçları da epey ciddi yerlere varıyor.

Mesela, birkaç gün önce en kaliteli web bloglarından ghacks.net bir açıklama yaptı ve reklam engelleme uygulamaları yüzünden yoluna devam etmekte zorlandığını ilan etti. Okuyucularından ya bağış yapmasını yada reklam engelleme yazılımlarını sitelerinde kullanmamasını rica etti. Bu bana göre büyük bir olaydı çünkü böylesine devasa, profesyonel bir blog bile sorun yaşarken amatör bloglar ne kadar hayatta kalır, kim neden yazar hiç bilmiyorum.

Bu yüzden reklamları engellemeye o kadar da gönüllü olmamak gerek diye düşünüyorum. Fakat bir de madalyonunu öbür tarafı var;

Zaten çoğu kullanıcı rahatsız edici olmadıkça reklam engelleme konusunda bir girişimde bulunmaya çalışmıyor. Aslında bu çabayı, reklamcılığın kötü uygulamaları arttırıyor. Sayfaları reklama boğup içeriği yokeden, sahte download butonları ile ziyaretçilerinin bilgisayarlarına istenmeyen yazılım kurduran siteler, bence sektörün gerçek katili. Mesela benim canımı en çok profile dayalı reklamcılık sıkıyor.

Sonuçta reklam engellemek isteyenler de bir anlamda kendi haklı sebeplerine sahip. Bu nedenle Android üzerinde reklam engelleme uygulaması olan AdAway’ı anlatmak istedim. Kullanmanız konusunda pek taraftar değilim ama ben uygulamayı tanıtayım, siz yükleyip yüklememeye bunları düşünerek karar verin!

AdAway nedir, ne işe yarar?

AdAway, Android için en iyi reklam engelleme uygulaması olarak bilinir. Aslında bir hosts dosyası yöneticisidir. Bağımsız kişiler tarafından hazırlanmış 3. parti reklam engelleme listelerini indirir, telefonunuzdaki hosts dosyasına “ziyaret etme” kuralı olarak yazar. Böylece listede adı geçen domain adresleri (reklam siteleri) bloke edilmiş olur. Tarayıcınız yada uygulamalar reklam sunucularını ziyaret etmek istese de edemez. Dolayısıyla reklamlar gösterilmez. Çalışma biçimi aslında bir Windows yazılımı olan Hostsman gibidir.

Bu yöntemle her reklamı engelleyemezsiniz. Hosts dosyasının çalışma mantığından dolayı girdiğiniz sitenin yine kendi sunucusunda sakladığı reklamlar bloke edilmez. Fakat sadece reklam amaçlı kullanılan sunuculardan gelen reklamlar başarı ile bloke edilebilir. Reklamcılığın çalışma şekli de %99 böyle olduğundan genellikle bu limit pek dert değildir. Yöntemin en iyi tarafı ise çalışma biçiminden dolayı uygulamanın sistem kaynaklarını hiç tüketmemesidir.

AdAway nasıl yüklenir, nasıl kullanılır?

Google, Android için reklam engelleme uygulamalarını Google Play’de istemiyor. Bu yüzden uygulamayı indirmek için F-droid: AdAway sayfasını kullanmak lazım. İndirdikten sonra normal bir uygulama gibi kuruyoruz. Tabi uygulamayı kullanabilmek için telefonumuzun root yetkilerine sahip olmamız gerekiyor. (bknz: Telefon ve tablet nasıl rootlanır?)

0001330102-adaway-indirme

Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırdığımızda “Etkisizleştirildi” uyarısı görüyoruz. “Dosyaları indir ve reklam engellemesini uygula” butonuna taplıyoruz. Sonrasında reklam engelleme imzaları web sunucularından indiriliyor ve hosts dosyasına yazılıyor. İşlem başarıyla tamamlandığında, kayıtların geçerli olması için telefonu baştan başlatmamız gerekiyor.

0001330103-adaway-android-reklam-engelleme-uygulamasi

Genel kullanım aslında bu kadar. Restart ardından binlerce reklam kaynağı anında bloke edilmiş oluyor. Siz bir uyarı vb görmüyorsunuz. Tüm işlem arka planda otomatik, sistemi kesinlikle yavaşlatmayan bir biçimde halloluyor.

AdAway’e hosts kaynağı eklemek

AdAway uygulamasında 4 tane imza kaynağı var. İsterseniz daha fazla kaynak ekleyerek, daha fazla siteyi bloke edebilirsiniz. Bunun için menüden Hosts kaynakları bölümüne girip bildiğiniz imza kaynaklarını eklemeniz yeterli.

0001330104-adaway-hosts-kaynagi-ekleme

Bu kaynakları nereden bulacağım derseniz, AdAway hosts kaynakları sayfasına bakabilirsiniz. En çok kullanılan 8 siteyi bende vereyim;

 • http://winhelp2002.mvps.org/hosts.zip
 • http://hosts-file.net/ad_servers.asp
 • http://pgl.yoyo.org/as/serverlist.php?hostformat=hosts&showintro=1&mimetype=plaintext
 • http://sysctl.org/cameleon/hosts.win
 • http://adaway.org/hosts.txt
 • http://adblock.gjtech.net/?format=unix-hosts
 • http://someonewhocares.org/hosts/zero/hosts
 • http://www.hostsfile.org/Downloads/hosts.txt

Daha fazla liste eklemek konusunda çok hevesli olmamanızı tavsiye ederim. Listelerde hatalı imzalar da var ve liste sayısı arttıkça hatalı olarak bloke edilen site sayısı da artıyor. Başınıza bu tarz bir problem gelirse, engellenen web sitesini beyaz listeye eklemeniz gerekiyor.

0001330105-adaway-beyaz-liste-kullanimi

5 Comments

 1. burak Ilica 24/03/2015
 2. Cevdet 13/11/2015
  • admin 14/11/2015
 3. Arda 25/05/2017

Leave a Reply