AirVPN incelemesi

Bilgi güvenliği alanındaki en iyi forum bence WildersSecurity. Üst düzey kullanıcıların ve bizzat güvenlik yazılımı geliştirenlerin bir araya geldiği, görüş alışverişinde bulunduğu önemli bir platformdur. Kullanıcılar genellikle bilgilidir. Bu yüzden görüşlerine herhangi bir yerde okuduklarımdan daha fazla önem veririm.

Bu bakımdan, sitede son dönemde sık sık AirVPN ismini duymaya başlayınca, ürünü merak ettim. Genelin övgüyle söz ettiği firmadan 1 aylık üyelik satın aldım ve ürünü 7/24 çalışan bir cihazda ay boyunca kullandım. Genel anlamda ürünü çok beğendim. Geniş bir incelemesini hazırladım ve yazının devamında paylaştım. Kullanılabilecek iyi bir VPN yazılımı arıyorsanız muhakkak değerlendirin derim.

AirVPN, VPN yazılımı nasıl satılıyor?

Bildiğiniz gibi genellikle telefon hattı alana sim kart ücretsiz verilir. VPN yazılımlarında da durum böyledir. Yazılım ücretsizdir ama kullanabilmeniz için VPN aboneliği gerektirir.

AirVPN, bu abonelikleri 3 günden 1 yıla kadar alabileceğiniz aralıklarda satıyor. Tabi yıllık alırsanız, fiyat yönünden daha ekonomik oluyor.

Satın aldığınız her bir abonelik 3 cihazda eşzamanlı olarak kullanılabiliyor. Yani bir tek abonelik ile mesela hem cep telefonundan, hem tabletden hem de bilgisayardan aynı anda VPN bağlantısı kurulabiliyor.

AirVPN aboneliklerinin özellikleri neler?

Firmanın web sitesinde paylaştığı özellikler kağıt üzerinde yeterli. AirVPN beklenilen şartların çoğunu sağlıyor ama malesef IPV6 desteği bulunmuyor.

Birden fazla lokasyon desteği Mevcut
Sınırsız bant genişliği Mevcut
P2P/Torrent desteği Mevcut
Anonim ödeme yöntemi Mevcut
Deneme aboneliği Mevcut
Kullanıcı aktiviteleri Saklanmıyor
Yazılım desteği sunduğu sistemler Windows, Mac OSX, Linux (detaylar)
Desteklediği protokoller OpenVPN
Firma merkezi İtalya
Windows Yazılımında…
DNS leak koruması Mevcut
IPv6 leak koruması Hayır
VPN drop koruması Mevcut

AirVPN fiyatları nasıl?

Ürün fiyatları piyasa ortalamalarında. 1 ay için 7 Euro isteniyor. Mesela ucuz olarak gördüğüm TunnelBear’da bu fiyat 5 Dolar. VPN de piyasa pek tutarlı olmadığından firmalar arası karşılaştırmalarda pek tutarlı olmuyor. Özellikle kampanyalar işi epey değiştiriyor.

Ben genel olarak VPN fiyatlarının 10 TL/Ay ve 60TL/Yıl civarına olmasını bekliyorum. Ülkemiz için VPN fiyatlarını pahalı buluyorum çünkü bizim internet hızlarımız oldukça düşük. 100mbit bağlantı bile alsanız, adil kullanım limitlerinden dolayı hız kısa zamanda 3mbit’e düşüyor. 3mbit için onca altyapı yatırımı ile birlikte bizden istenen para 30 TL civarı iken, VPN sistemine bir o kadar daha ücret ödemek pek makul olmuyor.

Yine de firmanın ürünlerini Black Friday gibi özel günlerde %20-25 indirimli almak mümkün. Bu durumda özellikle yıllık üyelik ücretleri daha uygun seviyelere düşüyor.

AirVPN nasıl satın alınır?

Ürünü satın almak için önce airvpn.org sitesine kayıt olmanız gerek. Ardından plans sayfasından istediğiniz aboneliği seçip üyeliğinizi başlatabiliyorsunuz. Adım adım bu işlemler şöyle;

000083-02-01

Airvpn.org adresine giriyoruz. Sağ üst köşedeki "Create Account" butonuna tıklıyoruz.

000083-02-02

Formu doldurup kaydediyoruz.

Burada İngilizce bilmeyenler için kısa bir sözlük vereyim;
Username: Kullanıcı Adınız
E-mail Address: elektronik posta adresiniz
Password: şifreniz
Confirm Password: doğrulama için tekrar şifreniz
Security Check: Güvenlik doğrulaması. gördüğünüz fotoğraftaki karakterleri "Type the text" yazan metin kutusuna girmelisiniz.
Send me a news and infromation: Haber ve bilgilendirme mailleri almak istiyorum
I've read and agree to the Terms of Use: Kullanım şartlarını kabul ediyorum. Create account: Abonelik oluştur.

000083-02-03

Abonelik tamamlanıyor.

000083-02-04

Plans sayfasına giriyoruz. İstediğimiz abonelik süresini seçip üzerine tıklıyoruz.

000083-02-05

Açılan sayfada ödeme yöntemini seçiyoruz ve "Confirm My Order" butonuna tıklıyoruz. Ben genellikle herkes için uygun olduğundan PayPal yöntemi ile ilerliyorum.

000083-02-06

Site ödemeyi yapabilmemiz için bizi PayPal'a yönlendiriyor. Burada istenilen bilgileri verip kredi kartı ile ödemeyi yapabilirsiniz.

Eğer aranız ingilizce iyi değilse, "Country" bölümünden "Turkey" öğesini seçin. Sayfa Türkçe olarak yeniden yüklenecektir. Böylece sorun yaşamazsınız.

000083-02-07

Ben PayPal üyesi olduğumdan üyeliğimle oturum açıyorum.

000083-02-08

Şimdi Ödeyin butonuna tıklayıp ödemeyi tamamlıyorum.

000083-02-09

PayPal teşekkür ediyor. "info@airvpn.orgSayfasına Geri Dön" linkine tıklıyorum.

000083-02-10

Bir teşekkür daha alıyorum...

000083-02-11

... ve 10 saniye içinde AirVPN.org adresine yönlendiriliyorum. Menüden "client area" linkine tıklıyorum.

000083-02-12

Müşteri panelimiz bu şekilde görünüyor. Burada yaptığınız ödemeleri görebiliyorsunuz. İsterseniz OpenVPN konfigürasyon dosyalarını indiriyorsunuz. Yine de genellikle burayı kullanmak zorunda kalmıyorsunuz...

Air VPN client yazılımı incelemesi

Ürünü satın aldıktan sonra buradan işletim sisteminize uygun kurulum dosyasını indiriyorsunuz. Ardından yazılımı kurup kullanıcı adı ve şifrenizi girerek ürünü kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Yazılım kurulumu basit ve hızlı sürüyor. İndirdiğiniz dosyayı çalıştırıp enter butonuna basa basa birkaç adımda tamamlıyorsunuz. Yazılımın kullanımı kolay ve arayüzü kullanışlı.

000083-03-01-airvpn

AirVPN nasıl kullanılır?

AirVPN ile VPN bağlantısı kurmak için kullanıcı adı ve şifremizi girip "Login" butonuna tıklıyoruz.

000083-03-02

Yazılım bize kullanım şartlarını bildiyor. Kabul ediyoruz.

000083-03-03

Kullanıcı girişi tamamlanıyor. "Connect to a recommenden server" butonuna tıklıyoruz.

000083-03-04

AirVPN OpenVPN kullandığından TAP adaptörünü yüklemek istiyor. Kabul ediyoruz.

000083-03-05

VPN bağlantısı kurulmaya başlanıyor...

000083-03-06

...ve kısa zamanda kuruluyor.

VPN ile işimiz bittiğinde bağlantıyı koparmak için "Disconnect" butonuna tıklıyoruz.

000083-03-07

Yazılım bizi kısa bir süre bekletiyor...

000083-03-08

... ve VPN bağlantısı kopartılarak ana ekrana geri dönüyor.

000083-03-09-airvpn-vpn-sunuculari

İsterseniz bir sonraki bağlantıyı sunucuyu siz seçerek de sağlayabilirsiniz. İstediğiniz sunucunun üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır.

VPN yazılımını yükledikten sonra ilk yapmanız gereken şey birkaç küçük ayar ile güvenlik düzeyini arttırmak. Çünkü varsayılanda “Check if the tunnel use AirVPN DNS”, “Force DNS”, “Switch DHCP to Static” gibi yazılımın bazı gelişmiş özellikleri kapalı olarak geliyor. O özellikleri de açarsanız VPN bağlantınız daha mahremiyet dostu oluyor.

Bu ayarları paylaşalım;

000083-04-01-airvpn-ayarlari

AirVPN ayarları için menüden "Preferences" öğesine tıklayalım.

000083-04-02

Bu ekranda AirVPN, Windows ile birlikte açılsın, açılır açılmaz bağlantı kurulsun özelliklerini aktif ederek VPN bağlantısını her açılışta otomatik kurdurabilirsiniz.

000083-04-03

Gelişmiş sekmesinde açmanızı önerdiğim üç özellik fotoğrafta görülüyor. Bunların üçü de İnternet Servis Sağlayıcınızın DNS sorgularından girdiğiniz siteleri öğrenmesini engellemeye yönelik ayarlar.

"Check if the tunnel use AirVPN DNS": AirVPN DNS'i değiştirmede başarılı olmuş mu, DNS sorguları AirVPN servislerine mi yönlendiriliyor yoksa DNS zehirlemesi ile ISS tarafından mı toplanıyor kontrol eder.
"Force DNS": Sisteminizdeki tüm ağ bağdaştırıcılarının DNS adreslerini AirVPN sunucularına yönlendirir.
"Switch DHCP to Static": Windows'un AirVPN'in sağladığı DNS adreslerini değiştirmemesi için gerekli bir ayardır.
Ayarlar ile ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz; Explanation of Advanced Features?

000083-04-04-airvpn-network-lock

VPN bağlantıları genellikle stabildir ama bazen bağlantı kopabilir. Bu olduğunda internete kendi IP adresiniz üzerinden çıkmaya devam edersiniz. Halbuki, VPN üzerinden çıktığınızı sanarsınız.

Durumun güvenlik tehlikeleri bulunur. Bu nedenle firmalar İnternet Kill Switch vb. isimlerini verdikleri özelliklerle durumu kontrol altına alırlar. Bunların yaptığı iş, eğer VPN bağlantınız koparsa internet bağlantınızı bloke etmek ve gerçek IP adresinizin sızmasını engellemektir.

AirVPN için bu özelliğin adı "Network Lock" konmuş. Buradan Mode özelliğini "Automatic" yaparak açabilirsiniz. Özelliği açıp "Save" butonuna tıkladığınızda...

000083-04-05

... arayüz fotoğraftaki şekilde değişecektir. "Network Lock Inactive, Click to activate " butonuna tıklayacağız.

000083-04-06

Uyarıya evet diyeceğiz.

000083-04-07

AirVPN özelliği aktif hale getirmeye başlayacak...

000083-04-08

... ve işlem tamamlanacak.

Burada önemli bir tiyo vereyim. Bu özellik açıkken sadece VPN üzerinden internete bağlanabilirsiniz...

000083-04-09-airvpn-sunucu-bulunamadi

... ama VPN aktif değilse internete bağlanamazsınız. Bunun maksadı güvenliktir. Eğer VPN üzerinden bağlantı kurmak yerine normal şekilde bağlantı kurmak isterseniz, bu kilidi kaldırmak için "Network Lock Active. Click to deactive" butonuna tıklayarak özelliği tekrar pasif hale getirebilirsiniz.

Malesef firmanın android ve ios (iphone, ipad, ipod) için uygulaması bulunmuyor. Kullanıcıların OpenVPN kullanarak bağlantı kurması isteniyor. Bu işlem zor değil ve aslında OpenVPN, telefon üzerinde birçok hazır VPN uygulamasından daha iyi. Fakat siz kolay da olsa konfigürasyonla uğraşmak istemiyor, hazır VPN uygulaması istiyorsanız AirVPN size hitap etmiyor.

Air VPN Değerlendirmesi

Bize satılan ürün bu, şimdi kullanıcı deneyimlerine bakalım ve performans nasıl, memnun bırakıyor mu, tavsiye eder miyim gibi ayrıntıları konuşalım.

Air VPN yazılımını sisteme kurmadan önce ücretsiz VPN kampanyasından aldığım bir başka firmayı deniyordum. 3 gün içinde bağlantı onlarca kez kopunca (üstüne bağlantı tekrar kurulamayınca), bedava olmasına rağmen sistemimden kaldırdım ve AirVPN satın aldım.

Benim VPN yazılımından beklentilerim yüksek. İşini tam yapmasını bekliyorum. Bağlantı kalitesi iyi olsun istiyorum çünkü verdiğimiz para ülkemiz standartlarında az değil. Ayrıca bedava kullansanız dahi, ürünün kullanılabilir olması için belirli bir kalitesi olmalı.

AirVPN’i bu standardı tutturacak umuduyla kullanmaya başlamıştım. İlk bağlantıyı önerilen sunucular üzerinden kurdum. 3 gün içinde 4-5 kez bağlantı düştü ve hemen tekrar kuruldu. Bunun üzerine sunucuyu tavsiye edilen değil de kendimin belirlediği bir başka ülkeyi seçerek değiştirdim. 27 gün boyunca bu ülkenin değişik sunucuları üzerinden bir kez bile bağlantı kopmadan aboneliğimin sonunu getirdim. Sonuçta AirVPN sunucularından oldukça memnun kaldım.

Yazılım tarafı da hiç sorun çıkarmadı. İstediğim hemen her özelliğe sahipti. IPv6 desteği yoktu ama İnternet Servis Sağlayıcım IPv6 desteği vermediğinden sorun olmadı. Bu konuda yine de yazılımı eleştirmem gerekiyor. Zira eğer internet servis sağlayıcınız destekliyorsa, IPv4 adresiniz saklanırken IPv6 adresiniz web’de görünüyor. Bu önemli bir güvenlik riski.

(Ortadan kaldırmak için muhakkak IPv6 trafiğini güvenlik duvarınız ile bloke etmeli yada cihazınızın IPv6 desteğini kaldırmalısınız. Bu işlemi kolayca nasıl yapabileceğinizi IPv6 nasıl kapatılır başlığında anlattım.)

Yazılımın en öne çıkan özellikleri ise bence DNS zehirlemeye karşı aldığı radikal güvenlik önlemleri. Yazılım çoğu VPN yazılımı gibi DNS’i değiştirip bırakmıyor, aynı zamanda ISS tarafından DNS zehirlemesi kullanılarak girdiğiniz sitelerin domain bazında takip edilmesini engelliyor. Bu özellikle ülkemiz için önemli bir özellik zira 2013 sosyal medya yasaklarında internet servis sağlayıcılarının DNS zehirlemesi kullanarak kullanıcılarını takip ettiği tüm dünyada haber olmuştu. Yine kurulan VPN tüneli yazılım tarafından doğrulanıyor ki, ibVPN’de karşılaştığım gibi siz VPN’e bağlıyım sanarken VPN bağlantı probleminden kendi IP numaranızla geziniyor olmayın.

Anlattığım özelliklerin bir kısmı varsayılanda aktif değil. O nedenle, ayarlardan sizin açmanız gerekiyor. Bunu yazılım incelemesi kısmında anlatmıştım. Eğer konunun detaylarını merak ediyorsanız AirVPN sitesindeki Explanation of Advanced Features sayfasında açıklamaları bulabilirsiniz.

Açıkçası yazılımdan etkilendim diyebilirim. IPv6 özelliği de olsaymış gözünüz kapalı alın derdim. Ama bu haliyle IPV6 konusuna dikkat ederek alın demem gerekiyor. Öncesinde ipv6-test.com adresinden IPV6 iletişiminizin olup olmadığını doğrulayabilirsiniz. “IPv6 connectivity” bölümünde “Not supported” yazdığını görürseniz, ürünü güvenle satın alabilirsiniz. Eğer IP numaranız görünüyorsa, ve kapatmanızda bir sakınca yoksa (%99.99 yoktur) kapatıp yazılımı sızıntı endişesi olmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Son olarak iyi/kötü/çirkin notlarını koyayım ve konuyu kapatayım;

İyi

  • Başta 1-2 aksilik yaşasam da, sunucu performansından çok memnun kaldım.
  • Yazılım beklediğimin üzerinde bir performans gösterdi. Bağlantıyı, DNS’i doğrulama özellikleri çok hoşuma gitti.
  • USB belleğinizde taşıyabileceğiniz, portable yazılımı olması hoşuma gitti.

Kötü

  • Ipv6 desteği bulunmuyor. Bu nedenle IPv6 destekleyen sistemlerde güvenlik riski var.

Çirkin

  • “Check if the tunnel use AirVPN DNS”, “Force DNS”, “Switch DHCP to Static”, “Network Lock” özelliklerinin varsayılanda açık olmasını beklerdim. Normal bir kullanıcının bu ayarları bulup açması pek olası değil. Burada yazan sürüm değişikliklerine göre v2.8’de “Network Lock” varsayılanda aktif görünüyor ama siteden v2.7 sürümü indirilebiliyor. Nitekim bende v2.7 sürümünü incelemiş oldum.

2 Comments

  1. Sinem 22/12/2015
    • admin 22/12/2015

Leave a Reply