AMD grafik kartı kullanan bilgisayarlarda rastlanan “ekran aşırı parlak” problemi ve pratik çözümü!

Hayatımın bundan sonrasında, AMD grafik kartı satın almayı pek düşünmüyorum. Bunun birinci nedeni, sevdiğim birçok uygulamanın Nvidia optimizasyonu ile gelmesi. İkinci nedeni de artık yaşamaktan sıkıldığım ve sebebini ekran kartı sürücüsüne bağladığım kronik sorunlar.

Bu sorunlardan birini, mouse tarak şeklinde görünüyor başlıklı yazımda anlatmıştım. Bu yazıda ise zaman zaman yaşadığım ekranın aşırı parlak olması sorununu ve çözümünü anlatacağım.

Ekran aşırı parlak, görüntü çok beyaz problemi

Windows 8.1 x64 ile birlikte en güncel AMD Catalyst grafik kartı sürücülerini (şu anda v14.12) kullanıyorum. Özellikle bilgisayarı kilitleyip tekrar açtıktan sonra, bazen (sıklıkla değil, seyrek olarak) ekrandaki görüntü bozuluyor. Her şey aşırı parlak, çok beyaz, sanki Photoshop’ta brightness değerini arttırmışsınız gibi görünüyor. Siz monitör ayarlarına dokunmadığınızdan, sorun monitörde değil. AMD sürücüsünün çökmesi neden oluyor.

Sorunun çözümü

Sorunun kalıcı çözümü AMD’nin sürücüyü düzeltmesi. Fakat uzun süredir defalarca gelen güncellemelerin hiçbiri sorunu çözmedi. Şimdilik en iyi çözüm restart yapmak gibi duruyor. Fakat ben burada zaman kaybı yaşamamanız için pratik bir çözüm tavsiye edeceğim. Baştan söyleyeyim, bu biraz riskli.

Hardware-Acceration (GPU) kullanan yazılımlar tavsiye ettiğim işlem sonunda çöker. Bu yüzden Firefox, Google Chrome vb. donanım hızlandırma desteğine sahip yazılımları metodu uygulamadan önce kapatmak gerekiyor. Sizin için sorun değilse, metod şöyle;

0001290102

Klavyemizden Windows ve R tuşlarına eşzamanlı basıyoruz. Çalıştır penceresine devmgmt.msc yazıp tamam butonuna tıklıyoruz.

0001290103

Görüntü bağdaştırıcıları bölümünden ekran kartı sürücüsünü (AMD ...) devre dışı bırakıyoruz.

0001290104

Çıkan uyarıya evet diyoruz.

0001290105

Aynı sürücüyü tekrar etkinleştiriyoruz. Görüntü hemen normale dönüyor. Aşırı parlaklık, görüntüde beyazlaşma problemi ortadan kalkıyor.

Leave a Reply