Android cihazlarda “Sim kart yok” uyarısı ve simgesi nasıl kaldırılır?

Birkaç gün önce 3G’li bir tablet aldım ve data hattı maliyetlerini hesaplayınca şimdilik 3G kullanmaktan vazgeçtim. Fakat özelliği kullanmasanız da kaybolmadığından, cihaz bildirim panelinde “SIM yok (No SIM)” simgesi gösterip duruyor. Paneli indirdiğinizde “Sim kart yok, Sim kartı takın (No SIM, Insert SIM Card)” uyarısı geliyor. O yüzden biraz rahatsız oldum.

Sağolsun, üretici firma böyle bir durumun oluşacağını akıl edip “sim kart yok uyarısını gizleme” gibi bir ayar ekleyememiş. Sorunu cambazlık yaparak çözmek yine bize düştü. Tablet, telefon, marka, model farketmez böyle bir derdiniz varsa, çözümü sizinle de paylaşayım;

Uçuş moduna girerek, Sim yok simgesini kaldırma

Telefonunuzun (yada tabletinizin) kapatma düğmesine basın, uçuş modu (bazı cihazlarda uçak modu olarak geçer) butonuna taplayın ve modu etkinleştirin. Tekrar kapatma düğmesine basın ve cihazınızı baştan başlatın.

0001380102-sim-yok-simgesini-kaldirma

Cihaz tekrar açıldığında, “Sim yok!” uyarısı görmeyeceksiniz. Uçuş modu ile WiFi bağlantınız da kapanacak ama isterseniz bildirim alanındaki WiFi simgesinden özelliği aktif edebilirsiniz.

Sistem ayarlarını değiştirerek, Sim kart yok uyarısını gizleme

İlk yöntem root gerektirmiyor, yapması kolay ve zahmetsiz. Bana sorarsanız en iyisi de onu kullanmak. Fakat cihazınız Samsung marka ve rootluysa bir yöntem daha var.

Sim yok uyarısını gizlemek için, Android cihazınıza Build Prop Editor uygulamasını yükleyin, çalıştırın ve sorulduğunda root yetkisini verin.

0001380103-sim-kart-yok-uyarisini-gizleme-1

Edit simgesine taplayın, açılan belgenin en altına ro.config.donot_nosim=true satırını ekleyin. Ardından dosyayı kaydederek yaptığınız değişikliğin geçerli olması için cihazı restart edin.

0001380104-sim-kart-yok-uyarisini-gizleme-2

Cihaz açıldığında SIM kart yok (No SIM) uyarısı kaybolacak, fakat çekim gücünü gösteren piramit durmaya devam edecektir. Eğer değişikliği geri almak isterseniz, eklediğiniz satırı silebilirsiniz.

One Response

  1. AYDIN ATICI 05/08/2017

Leave a Reply