Android cihazlarda telefon rehberi yedekleme

Sorun yaşamadan önce değerli verileri yedeklemek önemli. Özellikle cep telefonlarında bulunan kayıtlara daha fazla dikkat etmek lazım. Ufacık cihaz kaybolmaya, kırılmaya çok müsait olduğundan bazen başına ters bir iş geliyor, yedeklenmemiş veriler insanı dert sahibi yapıyor.

Birkaç gün önce bunun klasik bir örneğine şahit oldum. Markette alışveriş yaparken gördüğüm biri ansızın telefonunu kaybettiğini farkedince, telefona ne olursa olsun da telefon numaraları çok önemliydi diye baya üzüldü. Şahsen telefonum kaybolsa, yandığım tek şey telefon defteri olmazdı ama, gerçekten de yüzlerce numarayı tekrar toparlamak epey zor, onu biliyorum.

Bu yazıda niyetim, bu tür olumsuzluklara karşın önlem olarak telefon rehberi nasıl yedeklenir anlatmak. Hiçbir uygulama yüklemeden, Android’in kendi sunduğu rehberi içe aktar/dışa aktar özelliğini kullanmayı göstereceğim. Fakat bunu sadece kayıp çalıntı durumlarına karşı bir önlem olarak düşünmeyin. Takip ederseniz,

  • Bir telefondaki rehberi bir diğer telefona taşımak / aktarmak / kopyalamak
  • ROM yükleme / telefon sıfırlama gibi işlemlerden önce telefon rehberini yedeklemek ve işlem ardından rehberi geri yüklemek

gibi işlemleri de yapabilirsiniz Hemen başlayalım;

Android telefonlarda, telefon rehberi yedekleme (dışa aktar)

Hangi telefonu veya telefon modelini kullandığınız farketmez, önce telefon rehberine girin. Fiziksel menü tuşuna basın ve açılan menüden İçe aktar/Dışa aktar bölümüne taplayın.

178-2-1-android-telefon-rehberi-yedekleme-1

“USB belleğine dışa aktar” deyip onay verdiğinizde, rehber yedekleme başlatılacak…

178-2-2-android-telefon-rehberi-yedekleme-2

… ve başlamasıyla bitmesi bir olacaktır.

178-2-3-android-telefon-rehberi-yedekleme-3

Dışa aktardığınız (vcf uzantılı) yedek dosyasına, dosya yöneticisi ile ulaşabilirsiniz. Dosyayı buradan alıp mail sunucunuza yada dropbox gibi bulut depolama birimlerine aktarmanız hayati. Aksi taktirde telefon çalınır yada bozulursa, rehberin kopyası elinizde olmayacaktır.

178-2-4

Android telefonlarda, telefon rehberini yedekten geri yükleme (içe aktar)

Telefon defterinizi geri yüklemek yada bir başka telefona aktarmak için, elinizdeki vcf dosyasını telefonun sdkartına kopyalayın. Ardından rehbere girip menüyü açarak İçe aktar/Dışa aktar bölümüne taplayın.

178-2-5-android-rehberi-geri-yukleme-1

Karşınıza gelen yeni menüden “USB bellekten içe aktar” bölümünü seçtiğinizde birkaç saniye içinde eski rehber geri yüklenir.

178-2-6-android-rehberi-geri-yukleme-2

2 Comments

    • admin 04/10/2015

Leave a Reply