Android telefondan tablete internet paylaşımı nasıl yapılır?

3G özelliği olmayan tabletinize mobil interneti getirmenin en uygun yolu belki de Vodafone Vodem tarzı cihazları kullanmak. Fakat günümüzde 7/24 yanımızdan ayırmadığımız telefonlardaki Tethering özelliği de bu işi aynen yapabiliyor. Standart hatlar biraz daha pahalı ama çoğumuz mevcut internet kotamızı bitiremediğimizden (bazen de extra cihaz taşımak istenmediğinden) durum bir sorun teşgil etmiyor.

Bu nedenle 3G özelliği olmayan tablet alan birinin sorduğu ilk sorulardan biri; “Cep telefonundaki internet tablette nasıl kullanılır?” sorusu. Aslında işlem kolay, cep telefonunu birkaç tuşta bir tür modem haline getiriyorsunuz, WiFİ (Wireless) yada Bluetooth aracılığıyla mobil interneti tablete dağıtıyorsunuz. Hadi birde gösteriver diyenlere resimli olarak konuyu anlatacağım. Zaten uygulaması 10 saniye, konuyu anlaması da 60 saniye sürecek. O yüzden hemen başlayalım;

Android telefondan tablete kablosuz internet paylaşımı, WiFi (Wireless) aracılığı ile:

Android telefondan tablete kablosuz internet paylaşımı yapabilmek için telefonumuzun ayarlar bölümüne giriyoruz. Ağ ayarları bölümünden diğer ayarlara geçip internet paylaşımı menüsünü açıyoruz.

0001350102-android-internet-paylasimi-1

Wifi (Wireless) internet paylaşımını aktif ediyoruz. Özellikler bölümünden Wifi adını ve şifresini öğreniyoruz.

0001350103-android-internet-paylasimi-1

Diğer cihaza (tablete, bilgisayara, telefona) geçip başlattığımız WiFi yayınının adını ve şifresini kullanarak normal bir modeme bağlanır gibi bağlanıyoruz. Bağlantı esnasında iletişimin kesilmemesi için, telefonumuzu tabletten (yada bilgisayardan) çok fazla uzaklaştırmıyoruz.

0001350104-android-wireless-internet-baglantisi

İşlem sadece bu kadar. Fakat sizin telefonunuzda gördüğünüz ekranlar, benim fotoğraflarımdan biraz farklı olabilir. Yüzlerce telefonun herbiri ayrı arayüze sahip ama mantık aynıdır. Eğer illa telefonunuza özel bir Tethering ve taşınabilir hotspot yardım belgesi isterseniz, cep telefonunuzun yardım belgesini yada Turkcell’in hazırladığı Android cihazlarda internetimi nasıl paylaşabilirim? sayfasını kullanabilirsiniz.

Android cep telefonundaki interneti tablette kullanmak, Bluetooth aracılığı ile:

Cep telefonundaki interneti tablette kullanmak için Bluetooth yöntemini de tercih edebilirsiniz. Bu yöntem için de aynen yukarıda anlattığım gibi, telefonumuzun internet paylaşımı bölümüne gireriz fakat bu sefer “Bluetooth ile internet paylaşımı” özelliğini aktif ederiz. Ardından hem telefonun hem de tabletin Bluetooth modülüne girip cihazı görünür yaparız. Cihazlardan herhangi birinden diğer cihazın adına taplayarak bağlantı talebi göndeririz.

0001350105-android-bluetooth-ayarlari

Diğer cihazda bağlantı uyarısı görüntülenir. Bağlantıya izin verdiğinizde tablet bluetooth üzerinden telefona, oradan da internete bağlanmış olur.

Cep telefonu ile tableti internete bağlamak için en iyi yöntem nedir?

Cep telefonu ile tableti internete bağlamak için en iyi yöntem WiFi kullanımı. Blutooth bazı eski, WiFi’ye sahip olmayan cihazlarda kullanılabilir. WiFi ye göre müthiş derecede yavaştır.

Blutooth’un WiFi karşısındaki tek avantajı, telefonunuzdaki 3G bağlantısının yanında WiFi bağlantısını da paylaşabilmesidir. Çünkü cep telefonu hem WiFi yayını yapıp hem de WiFi modeme bağlanamaz. WiFi yayını mecburen 3G üzerinden bağlandığınız internetten yapılmak zorundadır. Zaten genel kullanım ve ihtiyaç da bu şekildedir. Fakat siz bir nedenle cep telefonunuzdan WiFi modeme bağlanıp tablete de bu bağlantıyı taşımak isterseniz, Blutooth kullanmanız gerekir.

One Response

  1. Kardelen August 2, 2016

Leave a Reply