Android telefonu / tableti fabrika ayarlarına döndürme

Android telefon ve tabletler oldukça stabil çalışan cihazlar. Yine de zaman zaman “telefon yavaşladı, ara ara donuyor, uygulamalar çöküyor” gibi türlü türlü problemle karşılaşabiliyorsunuz. Böyle durumlarda yapılması gereken ilk şey telefonu kapatıp açmak fakat her zaman işe yaramıyor. Restart ardından sorun halen düzelmiyorsa telefonu fabrika ayarlarına döndürmek gibi alternatif bir çözüm yöntemi kullanmak lazım.

Telefonu fabrika ayarlarına döndürmek demek, yazılımsal olarak tekno marketten ilk aldığınız hale getirmek demek.

  • Telefon / tablet yavaş çalışıyor
  • Telefon / tablet sık sık donuyor , kilitleniyor, takılıyor
  • Telefon / tablet aniden kendi kendine kapanıyor
  • Sürekli (farklı farklı uygulamalarda) uygulama durduruldu hatası çıkıyor

… gibi dertleriniz varsa, Android’in sunduğu son çare diyebiliriz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey, telefondaki tüm değerli bilgileri (telefon rehberi, fotoğraflar, uygulamalar vb.) buluta yada bilgisayara yedeklemek. Sonrasında telefon /tablet sıfırlama işlemini aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

Android Telefon ve Tableti Fabrika Ayarlarına Döndürme

176-3-1-android-fabrika-ayarlarina-dondurme-1

Telefon ayarlarına girin ve yedekle & sıfırla bölümünü açın. Fabrika ayarlarına sıfırla yazısına taplayın.

176-3-2-android-fabrika-ayarlarina-dondurme-2

Karşınıza gelen uyarıları okuduktan sonra cihazı sıfırlama uyarılarına onay verin.

176-3-3-android-fabrika-ayarlarina-dondurme-3

Telefonun sıfırlanıp tekrar açılmasını bekleyin.

Ben Samsung Galaxy S3 ile gösterdim ama, Bu işlem telefon markalarına göre değişmiyor. İsterseniz HTC telefonu fabrika ayarlarına döndürme, ,Google Nexus cihazını fabrika ayarlarına sıfırlama, HP Tableti Fabrika Ayarlarına Sıfırlama gibi üreticinizin hazırladığı rehberleri de kontrol edebilirsiniz.

Firmalar arasındaki tek fark, bazı üreticilerin sd kartı (fotoğraflarınızı, indirdiğiniz dosyaları vs. kaydettiğiniz bölümü) formatlaması, bazı üreticilerin formatlamaması, bazılarının ise formatlamak için ayrı bir seçenek sunması. Aslında sd kartta Android ile ilgili birşey olmadığından bu durum çok da önemli değil.

Yöntemin dezavantajı ise root yapılmış sistemlerde, root uygulamalarının yaptığı müdahalelerin geri döndürülemeyebilir olması. Bu durumda resmi olmayan ama işe yarayan bir yöntem olan telefona orjinal stock rom yüklemek yöntemini kullanabilirsiniz.

Leave a Reply