Android’de VPN bağlantısı kurma

Android işletim sistemine sahip cihazlarda “internette kimliği gizlemek” niyetiyle VPN bağlantısı kurmak için ilk akla gelen şey VPN uygulaması kullanmak ama buna her zaman gerek yok. Bağlantıyı kurabileceğiniz altyapı Android’de zaten var. Eğer VPN firmanız PPTP, L2TP protokolünü destekliyorsa (neredeyse hepsi destekler), sunucu adını öğrenmeniz, kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile birlikte Android’e yazmanız bağlantı kurmaya yeterli oluyor.

Aslında bu sadece Android’e özgü bir durum değil. Hemen hemen tüm işletim sistemlerinde yazılım kullanmadan VPN bağlantısı kurmak mümkün. Mesela daha önce Windows’ta PPTP, L2TP, SSTP ile VPN bağlantısı nasıl kurulur anlatmıştım. Fakat Windows’taki VPN yazılımları ek birçok fonksiyon içerdiğinden bu yöntem pek kullanılmaz.

Halbuki Android tarafında durum biraz farklı. VPN uygulamaları henüz çok taze. Ek özellik yok, sorun yaşama şansınız yüksek. Bazı VPN firmaları da müşterilerine uygulama sunmuyor, PPTP, L2TP bağlantısı kurulmasını istiyor. Dolayısıyla sistem daha fazla kullanılıyor.

Bu nedenle konuya dair resimli anlatım hazırlayayım istedim. Konuyu MIUI ROM üzerinden anlatacağım. Arayüz biraz farklı olabilir ama tüm Android telefon ve tabletlerde VPN bağlantısı kurmak aynı şekildedir.

Öncelikle bağlantıyı oluşturmak için gerekli sunucu bilgilerini VPN firmanızdan öğrenmelisiniz. Ücretli VPN aboneliğiniz varsa bu bilgiler firmanın kullanıcı panelindedir. Ücretsiz VPN servislerinde ise bilgiler halka açık şekilde web sitesinde paylaşılır. Bilgileri aldıktan sonra yazının devamında anlatacağım şekilde bağlantıyı oluşturabilirsiniz.

Android’de VPN bağlantısı kurma

Android’de VPN bağlantısı kurmak için “Ayarlar -> Diğer wifi ve ağ ayarları->VPN Ayarları” yolunu takip edin.

166-2-1

VPN Ağı ekle (Yeni VPN oluştur) bölümüne taplayın ve firmanızdan öğrendiğiniz sunucu adını açılan sayfaya girin. Burada firmanızın kullandığı VPN türü PPTP, L2TP, IPSEC olabilir. Uygun türü açılır kutudan seçmeniz gerekir. İsterseniz gelişmiş seçeneklerden DNS değiştirmeniz de mümkündür.

166-2-2

Sunucu adını girip tamam butonuna tapladıktan sonra, VPN bağlantısı sisteme eklenecektir. Bağlantıyı kurmak için üzerine taplayıp, kullanıcı adı ve şifrenizi yazmalısınız. Bağlan butonuna basmanızla birlikte bağlantı kurulacaktır.

166-2-3

Bağlantı kurulduktan sonra whatismyipaddress gibi bir site üzerinden yeni IP numaranızı öğrenebilirsiniz. Bağlantıyı kesmek içinse bağlantı adının üzerine dokunup açılan pencereden “Bağlantıyı kes” diyebilirsiniz. Yine VPN adının yanındaki > simgesine taplarsanız, VPN bağlantısını tamamen silmek mümkün olur.

166-2-4

Bu arada, bazı romlarda simge bulunmaz, o zaman bağlantı adının üzerinde parmağınızı bir süre basılı tutmanız gerekir. Yine bazı romlarda VPN bağlantısı oluşturmadan önce PUK yada kaydırma şifresi gibi güvenlik önlemi almanız istenir. Yapmanız gereken karşınıza gelen ekranda bir şifre oluşturmak, sonra aynen anlattığım gibi işlemlere devam etmektir.

One Response

  1. Tuğrul 30/12/2015

Leave a Reply