Antivirüs kaldırma araçları

Güvenlik yazılımlarını kaldırmak, bilgisayarımızdaki herhangi bir yazılımı kaldırmaktan farklı değil. Program Ekle/Kaldır bölümü genellikle işe yarıyor. Fakat seyrek te olsa bazen sistemde artık dosyalar kalıyor veya kaldırma başarısız oluyor.

Bu durumun sebebi verilerinizin bozulması, güncelleme hataları, hard disk hataları hatta bir malware bile olabilir. Çözümü ise antivirüs kaldırma araçları…

Resmi Kaldırma Araçları

“Antivirüs yazılımını kaldıramıyorum ne yapmalıyım” dediğinizde ilk çözüm tercih ettiğiniz şirketten gelecektir. Şirketler, bu tür sorunlara aşina ve genellikle kullanıcılarına yardımcı araçlar sunar.

Listede birinci elden sunulmuş bu araçlara yer verdim;

İnternette daha geniş listelere rastlamanız mümkün. Fakat verilen linklerin birçoğu güncel değil ve yazılımların 2010 gibi eski sürümlerine ait olabiliyor. Bilgisayarınızı tamir edeyim derken bozmamak için, muhakkak indirdiğiniz dosyanın güncel olduğunu doğrulamanızı öneririm. Deneyimli kullanıcılar muhtemelen bu tür bir işlemden önce disk yedekleme yapacaktır.

Toplu Kaldırma Araçları

Resmi kaldırma araçları çoğu zaman yeterli ve 3.parti araçlara tercih edilmeli. Yine de zaman zaman 3.parti araçlar faydalı olabiliyor. Bu türden ücretsiz ve kurulum istemeyen 4 araç aşağıda;

Appremover

Appremover, onlarca güvenlik /dosya paylaşım/yedekleme yazılımı için başarılı bir çözüm sunmakta. Yazılım geliştiricisi OPSWAT. Güvenilir bir isim, metascan-online.com hizmetini veren firma. Yazılım kullanımına ilişkin 2 dakikalık demo aşağıda;

Appremover, resmi kaldırma aracı bulunmayan güvenlik yazılımlarını da kaldırabildiğinden gerektiğinde kullanılabilir.

ESET AV Removal Tool

000025-01-02ESET AV Removal Tool, birçok yazılımı kaldırabilen hepsibirarada bir araç. Aslında Eset yazılımlarından birini kurmadan önce, çakışan yazılımları kaldırmak için hazırlanmış. Antivirüs kaldırıcı olarak işini başarıyla yapıyor.

Yazılım sistemde yeni kurduğum “Bitdefender IS 2015” yazılımını “Bitdefender Windows 8 Security” olarak tanımladı. Bu tür çok yeni AV/IS yazılımlarını tespitte yanlışlık olabilir. Bu nedenle resmi kaldırma araçlarını tercih etmeniz bence daha iyi.

AV Uninstall Tools Pack 2014.06

000025-01-03AV Uninstall Tools Pack, antivirüs temizleme araçları için bir tür katalog. Yazılımı çalıştırıp kaldırmak istediğiniz antivirüsü seçtiğinizde karşınıza antivirüsün resmi uninstall aracını içeren klasör geliyor. Bu klasördeki aracı kullanarak antivirüsü kaldırabiliyorsunuz.

Bu tür bir paket, eğer birden çok AV için kaldırma aracına ihtiyacınız varsa pratik olabilir. Ama en iyisi kaldırma aracını ihtiyacınız olduğunuzda resmi siteden edinmeniz. Böylece indirdiğiniz aracın %100 güncel olduğuna emin olabilirsiniz.

Antivirus Remover 1.89.0.0

000025-01-04Antivirus Remover, resmi kaldırma araçları için indirme yöneticisi. Yazılım veritabanı çeşitli antivirüs yazılımlarının kaldırma araçlarına linkler içeriyor ve hemen indirebiliyorsunuz.

Profesyonel bir çözüm değil. Wilderssecurity.com forumunda Brocke tarafından duyurulmuştu. Bir süre sonra, veritabanı sunucusu çöktüğü için kullanılmaz hale geldi. Brocke, zamanı olmadığı için yazılımla ilgilenemediğini söyledi. Halen bu sorunlar devam ediyor. (v1.89.0.0)

Sorunlar ortadan kalktığından emin olmadan yazılımı kullanmamanızı öneririm.

Leave a Reply