APK Permission Manager ile istenmeyen uygulama izinlerini kaldırma

Android uygulamaları istediği müthiş yetkiler ile ünlü. Çalışması için gerekmediği halde, GPS ile konumunuza, mesajlarınıza, iletişim listenize erişmek isteyen tonla uygulama var. Öyle az buz da değil, konumunuza erişip sizi gerekli/gereksiz takip eden uygulamaların oranı %80, SMS okuma izni kullananların oranı %28’de. İki kuruşluk iş yapan el feneri uygulamaları bile özele girmeye nasıl bu kadar heves ediyor anlamak mümkün değil. Toplanan veriler ne amaçla kullanılacak, kimin eline geçecek kimse bilmiyor. Sözleşmeler genellikle gevşek ifadelerle hazırlanmış. (Size daha iyi hizmet sunmak “ve başka nedenlerle” konumunuzu takip edebiliriz vb.) İşin yasal kılıfı bu. Zaten firmalar da çok sıkışır, eleştiri alırsa, istemeyen kullanmasın deyip işin içinden sıyrılıyor.

Bunlar yeni haber değil, biliyorum. Fakat sıkıntı duruma dur diyecek bir çözüm bulmak. Google App Ops adında bir çözüm yaratmaya başlamış ama ardını getirmemişti. Şimdilik uygulama izinlerine müdahale olanağı tanıyan çoğu uygulama root yetkisi gerektiriyor. Özellikle (garanti şartlarının bozulmaması vb sebeplerle) root yapmak istemeyen kullanıcıların elinde uygulama izinlerini bloke etmek için pek fazla seçenek bulunmuyor.

Bu bakımdan APK Permission Manager için az sayıdaki seçeneğin en iyilerinden diyebilirim. APK dosyalarını açıyor, İstenmeyen uygulama izinlerini kaldırıyor ve tekrar paketleyerek sisteminize yüklüyor. Böylece uygulamalar almaya niyetli olduğu Android izinlerine sahip olamıyor.

Uygulamayı root yapmadan önce bir süre kullanmış, memnun kalmıştım. Biraz zahmetli, her uygulama için tek tek uğraşmalı, uygulamalar güncelledikçe, işlemi tekrarlamalısınız. Fakat root yapıp garantiyi bitireceğime, böyle idare ederim derseniz, nasıl çalıştığına kısaca bakalım…

APK Permission Manager ile istenmeyen uygulama izinlerini kaldırma

APK Permission Manager ile uygulama izinlerini kaldırmak (silmek, engellemek) için uygulamayı çalıştırıp, müdahale etmek istediğimiz uygulamayı seçiyoruz.

0001450201-apk-permission-manager-1

Açılan permission sekmesinde, uygulamanın kaldırmak istediğimiz yetkilerini x olarak işaretleyip Save & Re-Install butonuna taplıyoruz. Uygulama birkaç saniye çalışıyor ve size yeni bir APK dosyası üretiyor. Önce Uninstall butonuna tıklayarak mevcut uygulamayı kaldırıyoruz, ardından yeni üretilmiş APK dosyasını Install butonuna taplayarak kuruyoruz.

0001450202-apk-permission-manager-2

İşlem sadece bu kadar. Manuel olarak halledildiğinden biraz zahmetli oluyor. Uygulamanın orjinal hali sonradan ihtiyaç duyabilirsiniz diye PermMaster -> backup klasöründe saklanıyor.

Ücretsiz versiyonda 10 uygulamaya müdahale edebiliyorsunuz. Ücretli versiyon Adv Permission Manager (Pro) 2,45 euro ve bu limiti ortadan kaldırıyor. Uygulamanın APK Permission Remover ve APK Permission Remover (Pro) isminde iki de kardeşi var. Geliştiricisi ve kullanımı aynı, tek fark “revised apps” özelliğinin olmaması. Pro versiyonu 1 euro daha ucuz, “revised apps” lazım değil derseniz, onda da göz atabilirsiniz.

Leave a Reply