Astrill VPN incelemesi

Geçtiğimiz aylarda lifehacker.com okuyucuları tarafından 2014’ün en beğenilen VPN servisi olan Private Internet Access VPN yazılımını incelemiştim. Aynı sitenin okurları için 2012 yılı lideri ise Astrill VPN’idi.

(Geçen zaman, kullanıcı tercihlerini oldukça değiştiriyor olmalı ki, Astrill 2014 yılındaki top 5 listesinde kendine yer bulamadı. )

Firma, iki ay önce bir kampanya yaptı ve birkaç gün için 6 aylık abonelik paketlerini ücretsiz olarak dağıttı. Ben de bu şekilde deneme şansına sahip oldum. 2 aylık bir sürenin ardından detaylı bir inceleme hazırladım. Yazının Astrill VPN’i merak edenlere yada VPN arayanlara faydalı olacağını umuyorum.

Astrill ne tür ürünler sunuyor?

Astrill, 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık süreler için satın alabileceğiniz VPN abonelikleri sunuyor. Bu aboneliklerin içeriği tamamen aynı. Süre uzadıkça fiyat avantajı artıyor.

Herhangi bir aboneliği satın aldıktan sonra, NAT Firewall, Home Plan gibi ayrıca satılan eklentilerle aboneliğinizi şekillendirmeniz mümkün. Mesela normal abonelik eşzamanlı olarak 2 cihazı desteklerken, Home Plan eklentisini satın alarak aynı anda 5 cihazda VPN bağlantısı kullanabilirsiniz.

Astrill aboneliklerinin özellikleri neler?

Astrill için firma künyesinde tek olumsuzluk VPN drop korumasının olmaması olarak görünüyor. Bu koruma vpn bağlantı hatalarında gerçek IP numaranızın sızmaması için gerekli ve önemli bir eksiklik. (Öte yandan bu korumayı kendiniz sağlayabilirsiniz, bknz: VPN drop protection)

Birden fazla lokasyon desteği Mevcut (50+ Ülke)
Sınırsız bant genişliği Mevcut
P2P/Torrent desteği Mevcut
Anonim ödeme yöntemi Mevcut
Deneme aboneliği Mevcut (7 gün)
Kullanıcı aktiviteleri Hayır
Yazılım desteği sunduğu sistemler Windows, Mac OSX, Linux, iPhone, iPad iPod Touch, Android, Synology NAS, Chrome OS (Chromium) ve bazı modemler
Desteklediği protokoller OpenWeb, OpenVPN, PPTP, L2TP, Cisco IPSec, L2TP over IPSec, SSTP, IKEv2
Firma merkezi Seyşel Adaları
Windows Yazılımında…
DNS leak koruması Mevcut (Manuel olarak aktif edilmeli)
IPv6 leak koruması Evet
VPN drop koruması Hayır

Firma, kendi beyanında log tutmadığını söylüyor. Gerçek durum ise biraz farklı olabilir. Reddit’te paylaşılan bir yorumda, eski Astrill çalışanı olduğunu -iddia eden- bir kişi Astrill’in bu ifadesini yalanlıyor. Söylediğine göre hemen her türlü kullanıcı hareketi, Astrill tarafından kayıt altına alınıyor.

Fiyatları nasıl?

Piyasa fiyatları değişken ve kampanyalar bu durumu çok etkiliyor. Astrill’in 1 yıllık aboneliği 69.95$. ibVPN’in 82.95$’lık fiyatından ucuz. Private Internet Access VPN’in 39.95$’lık fiyatından -neredeyse 2 kat- pahalı (Üstelik PIA 5 cihaza eşzamanlı destek vermekte).

Ben diğer VPN firmalarını da göz önüne aldığımda Astrill’in biraz pahalı kaldığını düşünüyorum.

Nasıl satın alınır?

Hizmetleri firmanın Sign up bölümünden satın alabiliyoruz. Arzu ettiğiniz abonelik süresine tıkladığınızda, karşınıza ek seçeneklerle birlikte satın alma sayfası çıkıyor. Burada seçtiğiniz ürünü değiştirebilir, eklentiler ile zenginleştirebilirsiniz. (Eklentileri sonradan almanız mümkün)

Ardından bilgilerinizi girip onaylamanız gerekiyor. Verdiğiniz telefon numarasının gerçek bir hatta ait olması gerek. Çünkü bir sonraki adımda telefonunuza mesaj ile doğrulama kodu gönderiliyor.

Astrill VPN sms doğrulaması olmadan VPN aboneliği satın almanıza izin vermiyor.

Astrill VPN sms doğrulaması olmadan VPN aboneliği satın almanıza izin vermiyor.

Satın alma işlemini tamamladığınızda mail adresinize kullanıcı bilgileriniz gönderiliyor. Ardından müşteri kontrol paneline giriş yapabilir, VPN yazılımını indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

000033-02-01

Astrill müşteri paneli. İlk açılan sayfa aboneliğinize dair genel bir bakış sunuyor.

000033-02-02

"VPN Services" sayfasında sunucu listesine, OpenVPN sertifikalarına ve yardım belgelerine yer verilmiş.

000033-02-03

Aldığınız ürünlerin faturaları "My Invoices" sayfasında.

000033-02-04

Kişisel bilgilerinize ulaşmak ve değiştirmek için "My Details" sayfasını kullanabiliyorsunuz.

000033-02-05

"My Support" sayfasında problemleriniz için yardım talebi açmanız mümkün.

000033-02-06

Astrill ile para kazanabilirsiniz. Kazanç ortaklığı için "My Referrals" sayfasında gerekli bilgiler yer alıyor.

Astrill VPN yazılım incelemesi

Astrill, Windows için 2 farklı VPN yazılımına sahip. Abonelik sahibi olduktan sonra istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Astrill VPN Dialer

Astrill VPN Dialer

İlk alternatif “Astrill VPN Dialer”. Bu yazılım PPTP, L2TP/IPSec ve SSTP protokollerini kullanarak VPN bağlantısı kuruyor, adeta Windows’un dahili VPN özelliği için bir yönetici gibi çalışıyor. Portable ve kullanmak için sisteme kurmak gerekmiyor.

İkinci alternatif, gerçek bir VPN yazılımı. OpenWeb, OpenVPN ve StealthVPN olmak üzere 3 farklı protokole destek veriyor.

(Yazılım portable sürüme sahip ancak portable versiyonda sadece OpenWeb protokolü kullanılabiliyor. Eğer bu protokoller nedir hiçbir fikriniz yoksa öğrenmek için; PPTP, L2TP/IPSec, SSTP nedir? ve OpenVPN nedir? ve VPN Protocols supported by Astrill)

000033-03-01

3 Adımda Astrill ile VPN bağlantısı

000033-03-02

Astrill kurduktan sonra yapmanızı önerdiğim 3 ayar.

1-OpenWeb protokolünü OpenVPN ile değiştirin. OpenWeb bir proksi çözümüdür ve gerçek VPN avantajları için OpenVPN yada Stealth VPN kullanmalısınız.
2- DNS leak korumasını açın.
3-Bağlantınız için güçlü bir şifreleme yöntemi seçin.

Şirket, Android için “Astrill VPN” adında bir uygulama sunuyor. Uygulama şu anda v1.0 sürümünde ve pek iddialı değil.

Astrill VPN Değerlendirmesi

Astrill VPN aboneliğini aldıktan sonra, OpenVPN destekli gerçek VPN yazılımını kullandım. 2 ay boyunca sadece 1 kez Kanada sunucusunda düşme yaşadım. Programı test ettiğim makine neredeyse 7/24 çalışıyordu. Bu nedenle Astrill sunucularını çok iyi buldum.

Windows için VPN yazılımı hiçbir problem yaşatmadı. Bir kez VPN bağlantısını yaptım ve sonra programı unuttum. Tek problem VPN drop korumasının olmamasıydı.

(Bu durumu Astrill müşteri temsilcisine sorduğumda, sunucularında kopma problemi yaşanmadığını bu tür bir korumaya pek ihtiyaç olmadığını söyledi. Ben aynı fikirde değilim.)

Öte yandan Android uygulaması sürekli çöktü ve memnun kalmadım. (Samsung Galaxy S3 üzerinde) Eğer bu VPN’i telefonum için parayla almış olsaydım çok pişman olurdum. Elbette Android ile bütünleşik VPN yazılımını (yada OpenVPN uygulamasını) Astrill sunucuları ile kullanmak bu durum için iyi bir çözüm olabilirdi.

(Buraya bir şerh koymak istiyorum. Pek çok farklı rom var ve Astrill uygulamasından memnun kalanlar da var. Ben kendi deneyimlerimi aktarıyorum, Android için söylediklerim herkes için geçerli olmayabilir!)

Toparlarsam, Astrill ile Windows üzerinde çok iyi bir deneyim elde ettim. Windows için ürünü önerebilirim. Sunucuları iyi olduğundan OpenVPN yada desteklenen diğer protokoller ile hangi cihazdan (pc/telefon/tablet) ve işletim sisteminden bağlanırsanız bağlanın olumlu bir deneyim yaşayacağınızı düşünüyorum.

Bugüne kadar incelediğim VPN firmaları arasında firmayı konumlamam gerekseydi, PIA>Astrill>Cyberghost VPN şeklinde konumlardım. ibVPN log tuttuğu için onu listede tutmadım. Son olarak İyi/Kötü/Çirkin notları ile konuyu değerlendirmenize bırakayım.

İyi

 • Bağlantı kalitesinden memnun kaldım.
 • Yazılımların portable sürümlerinin olması çok güzel. Satın aldığınız aboneliğinizi heryere taşıyabilmeniz mümkün. Sırf bu bile bazı kişiler için satın alma tercihi olabilir.
 • Eğer SSTP protokolünü kullanmak istiyorsanız, Astrill’in bu konuda müthiş bir desteği var. SSTP ile tüm sunuculara bağlanmak mümkün. Bazı firmalarda SSTP bağlantısı hiç kurulamaz (Cyberghost VPN) bazısında ise sunucu sayısı çok azdır (ibVPN, 5 sunucu). Astrill bu konuda bir nimet.
 • Genellikle PPTP, L2TP/IPSec ve SSTP protokolleri için firmalar yazılım desteği sunmaz, kullanım klavuzu hazırlar. Bu elbette konu hakkında bilgisi olmayan kullanıcılar için bir zorluk olur. Bilgisi olanlar içinse 50+ ülke için bu konfigürasyonu yapmak korkunç bir zaman kaybıdır. (O yüzden sadece seçilen birkaç ülke kullanılır.)
  Astrill VPN Dialer ise bu anlamda gerçekten iyi bir fikir.
 • VPN yazılımında istediğiniz uygulamaları kendi IP ve servis sağlayıcınız üzerinden çalışacak şekilde VPN’den hariç tutmak mümkün. Daha önce hiç görmediğim bir özellik. (Pratikte pek ihtiyacımız da yok ama hoş.)
 • VPN yazılımı bağlantı koparsa, bağlantıyı hemen tekrar kurmaya çalışıyor. Burada bir limit yok, bağlantı kurulana kadar yazılım çabasını sürdürüyor.
  (Cyberghost VPN yazılımının kulakları çınlasın. Kendisi sadece 180 sn sonra tek bir deneme yapıyor ve başarısız olursa nedense tekrar bağlantı kurmaya çalışmıyor. Bu durumun yarattığı sorunlar nedeniyle firmayı epey eleştirmiştim.)

Kötü

 • Satın alma sırasındaki SMS doğrulaması hoş değil. Telefonunuz yoksa yada telefon numaranızı vermek istemiyorsanız ürünleri satın almanız mümkün değil.
 • VPN yazılımında bağlantı düşmesi durumunda oluşabilecek IP sızıntılarına karşı hiçbir önlem yok. Pahalı bir VPN için çok önemli bir eksiklik.
 • Android yazılımı sürekli çöküyor. Android üzerinde kullanmak için VPN bakıyorsanız belki de alternatiflere yönelmeniz şimdilik daha iyi olacaktır.

Çirkin

 • Firma log tutmadığını söylüyor ama gayri resmi kaynaklar bunu yalanlıyor. Bu durum insanın aklını şüpheye sokuyor. Kayıt esnasında istenen SMS doğrulaması da kaygıları arttırıyor.
 • VPN yazılımını ilk kurduğunuzda, OpenWeb denilen proksi üzerinde çalışıyor. Eğer dikkat etmezseniz, siz VPN kullandığınızı düşünürken proksi kullanıyor olabilirsiniz.
  VPN sattığını söyleyen bir firmanın varsayılanda proksi kullanması çok çirkin bir durum.
  Önerim kurulumun ardından derhal OpenVPN’i tercih etmeniz. Ama ne yazıkki dikkatsiz birçok kullanıcı bunu gözden kaçıracaktır.
 • Astrill ile bazı siteleri VPN yerine kendi IP numaranızdan çıkış yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ancak bu kolay değil. Sitenin adı yerine IP numarasını girmeniz gerekiyor. (Sıradan bir kullanıcı nereden bilsin sitenin IP numarasını…)

Leave a Reply