Bilgisayarınız için zaman makinası: AX64 Time Machine

Çoğu insan bilgisayarını yedeklemez. Bazısı ise yedeklese de bunu sık sık tekrarlamayı unutur. Sonuçta başına bir sorun geldiğinde ne yapacağını düşünüp durur.

Sistem çökmesi, virüs bulaşması, harddisk bozulması, kazayla silinen dosyalar, zamanla yavaşlayan bilgisayarlar …

Çoğu probleminizin önlemi disk yedekleme yazılımlarında. Ancak nasıl kullanıldıklarını öğrenmek, biraz zaman ayırmak gerek. Bunu yapmaya gönüllü çok az kullanıcı olduğundan yazılımlar bilinçli bir kesimden öteye ulaşamıyor.

Durumun farkında olan bir girişimci 2 yıl önce bir proje başlattı. Disk yedekleme yazılımlarının güvenilirliğini, disk snapshoot yazılımlarının hızıyla birleştireceğini ve çok kolay bir arayüzde sunacağını açıkladı.

Yazılım geçtiğimiz yıldan beri kullanılabiliyor ve AX64 Time Machine adıyla kullanıcılara sunuluyor.

AX64 Time Machine’nin diğer Disk Yedekleme yazılımlarından farkı ne?

AX64 kur ve unut tarzı bir disk yedekleme yazılımı. Öğrenim süreci gerekmiyor. Sizin yedek almanıza, birşeyler ayarlamanıza ihtiyaç yok. Herşey tam otomatik çalışıyor.

AX64 kurulduktan sonra seçtiğiniz diskleri her saat yedekliyor. Yedeklerinizi yönetmek daha kolay olsun ve fazla yer kaplamasın diye önceki günün yedeklerini 4 saatlik ara olacak şekilde birleştiriyor. Geçtiğimiz haftanın yedekleri günlük olarak, geçtiğimiz ayın yedekleri haftalık olarak birleştiriliyor.

Yani, son 24 saat için bilgisayarınızı herhangi bir saatteki haline döndürebiliyorsunuz. Eğer geçtiğimiz haftaya dönmek isterseniz, seçtiğiniz bir günün son saatinde alınmış olan yedeği kullanabiliyorsunuz.

Eğer bu birleştirme işlemi olmasaydı, yedek boyutunuz hızla artardı ve saklayacak HDD bulamazdınız. Bu çalışma biçimi sayesinde oldukça küçük dosya boyutlarında çok uzun dönemli yedekleme almak mümkün. Konu ile ilgili daha fazla bilgi burada.

Disk yedekleme yazılımlarına olan ikinci avantaj hız. AX64, restore/yedeği geri yükleme işlemi sırasında yedek ile diski karşılaştırıyor ve zaten diskte olan dosyaları tekrar diske yazmıyor. Bunun sonucunda daha az disk işlemi daha fazla hız elde ediliyor. (Yine de isterseniz klasik metodları kullanabiliyorsunuz)

Yapılan testte AX64 Time Machine ile Shadow Protect isimli klasik disk yedekleme yazılımı karşılaştırılmış. Elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi olmuş.

SP ilk yedekleme – 4dk 6sn
SP ikinci yedekleme (incremental yedekleme tekniği ile) – 1dk 50sn
SP yedekten geri yükleme – 3dk 26sn

AX64 ilk yedekleme – 3dk 5sn (30% daha hızlı)
AX64 ikinci yedekleme- 9sn (12 kat daha hızlı)
AX64 yedekten geri yükleme – 6sn (34 kat daha hızlı)

Gördüğünüz gibi özellikle sistem geri yükleme hızı muhteşem. AX64 sadece farklı bir disk yedekleme yazılımı değil, konuya tamamen yeni bir bakış.

Şimdi yazılımın nasıl kurulduğuna, nasıl kullanıldığına ve sahip olduğu yeteneklerine bakalım.

000047-02-01

Yazılımı indirip kurulumu başlatıyoruz. "I Agree" butonuna tıklıyoruz.

000047-02-02

"Install" butonuna tıklıyoruz.

000047-02-03

Yazılım kurulmaya başlıyor.

000047-02-04

Kısa bir süre içinde sürücü yüklemesi için izin isteniyor. "Yükle" butonuna tıklıyoruz.

000047-02-05

Kurulum tamamlanıyor ve sistemi baştan başlatmamız isteniyor. Açık olan tüm dokümanlarımızı kapatıyoruz ve "Reboot" butonuna tıklıyoruz.

000047-02-06

Bilgisayar yeniden açıldığında AX64 yedekleme ayarları karşımıza çıkıyor. Burada yedeklemek istediğimiz diski yada diskleri seçiyoruz. (Ctrl tuşuna basarak istediğiniz kadar disk seçebilirsiniz)

000047-02-07

Yedeğin kaydedileceği diski belirliyoruz ve Next butonuna tıklıyoruz. (Disk yedekleme yazılımlarının çalışma mantığı gereği yedekleyeceğiniz diske yedeğinizi kaydedemezsiniz. Bir başka diske, tercihen sadece yedekleme amaçlı kullandığınız harici bir hard diske yedeğinizi kaydetmelisiniz.)

000047-02-08

Finish butonuna tıklayarak kurulumu tamamlıyoruz. (İsterseniz metin kutusuna ilk yedeğiniz için açıklama yazabilirsiniz.)

000047-02-09

AX64 Time Machine, hemen yedek oluşturmaya başlıyor...

000047-02-10

... ve yedekleme kısa sürede tamamlanıyor. Automatic butonu ON modunda olduğu sürece artık her saat diskiniz yedeklenecek. İsterseniz özelliği OFF konumuna getirerek otomatik yedeklemeyi iptal edebilirsiniz.

AX64 ile manuel yedekleme de mümkün. "Perform Backup" butonuna tıklayıp istediğiniz an yedeğinizi alabilirsiniz.

Şimdi yedeği kullanarak Windows'u eski haline nasıl getiririz bakalım. Ben örnek için masaüstündeki AX64 kurulum dosyasını sildim. Diyelim ki bu bir hataydı ve geri almak istiyorsunuz. Bu durumda "Browse and Recover data" butonuna tıklıyoruz.

000047-02-11

AX64 tarayıcı açılıyor. Sol üstte zaman bazında yedeklerimiz var. İstediğimiz yedeği seçelim. Sol altta yedeğin içindeki klasörlerimiz var. Uygun klasörü seçelim. Sağ tarafta ise klasörün içeriği var, dosyayı seçelim.

Dosyayı bu adımlarla bulduktan sonra sağ tuşla kopyalaıp masaüstüne yapıştırabiliriz. Yada sürükle&bırak ile istediğimiz yere kopyalayabiliriz.

Eğer amacımız dosya kurtarmak değil de, tüm sistemi kurtarmaksa önce sistemi geri döndürmek istediğimiz tarihi seçeceğiz ve ardından üst kısımdan "Restore" butonuna tıklayacağız.

000047-02-12

Kurtarma sihirbazı açılacak.

000047-02-13

Burada Advanced sekmesine tıklayalım ve alt kısımdaki tüm öğeleri seçili hale getirelim. Normalde AX64 diskin MBR bölümünü geri yüklemiyor, çok gerekli de değil. Ama MBR'ye rootkit denilen malware türü bulaşmış olabileceğinden ben aktif etmenizi öneriyorum.

000047-02-14

AX64 kısa bir süre gerekli ayarlamaları yapacak...

000047-02-15

... ve sistemi baştan başlatacak.

000047-02-16

Sistem açılışında kısa bir süre bu ekranı görebilirsiniz. Birşey yapmanıza gerek yok. 3 saniye içinde AX64 seçilecek ve bilgisayar açılacak.

000047-02-17

AX64 sistemi geri yükleyecek ve Windows her zamanki gibi açılacak. Tabi bilgisayarı geri döndürdüğünüz tarihteki haliyle.

000047-02-18

Gördüğünüz gibi kurulum dosyası geri geldi, AX64 sistemi istediğimiz tarihe başarıyla getirdi.

Yazılımın bundan başka bir fonksiyonu yok. İsterseniz dil seçim bölümünden istediğiniz dili kullanabilirsiniz. Rescue Media oluşturmak ise çok önemli.

Bazen sistem hiç açılmaz ve dolayısıyla az önceki yöntemle sistemi kurtaramazsınız. Bu durumda sistemi AX64 kurtarma medyası ile başlatıp az önce yaptığımız işlemi gerçekleştirmeniz gerekir.

000047-02-19

Yazılımı ücretsiz olarak 30 gün kullanabilirsiniz. Eğer beğendiyseniz satın alıp Register butonundan aktif edebilirsiniz.

Genel bir değerlendirme

Eğer bilgisayardan pek anlamayan birine bir disk yedekleme yazılımı önermem gerekseydi, AX64’ü önerirdim.

Çünkü alternatifleri insanlara ya karışık geliyor ya da öğrenmesi zor geliyor. Disk imaj yazılımlarında bazen zamanlayıcı ayarlanmadığından, yedekler eski kalabiliyor. AX64’te böyle problemler yok.

Öte yandan eğer ayarları seviyor, yazılımları kendinize göre özelleştirebilmek istiyorsanız yazılım size göre olmayabilir. Esasen hemen hemen tüm disk yedekleme yazılımlarının otomatik yedekleme ve yedek saklama yetenekleri ile AX64’ün çalışma biçimi taklit edilebilir. Ama bunları kim öğrenecek diyenlerdenseniz, AX64 sizin için.

Yazılımın eleştireceğim tek yönü yedeklerinizi şifreleme imkanı sunmaması. Yedeğinizi ele geçiren birisi kolayca tüm sistem geçmişinize saat saat ulaşabilir. Umarım bu fonksiyon ileriki versiyonlarda yazılıma eklenir. Şimdilik çözüm yedekleme yaptığınız diski güvende tutmak.

AX64 Time Machine için sorularınız varsa cevaplarını muhtemelen burada bulabilirsiniz. Eğer probleminiz olursa web sayfasındaki canlı desteği kullanabilir, önerilerinizi buradan bildirebilirsiniz.

Leave a Reply