Dizi tanıtımı: Band of Brothers (Kardeşler Takımı)

Doğu sınırlarımızda sürekli savaş var. Dün ABD-Irak savaşıyordu, bugün Suriye karışık. Öte yanda IŞID saldırıyor. Gazetelerde takip ediyorum, bazı yorumcular hemen her seferinde bizim de savaşın bir tarafı olmamız gerektiğini söylüyor.

Büyük önder Atatürk, “Savaş zaruri olmadıkça cinayettir” demiş ama sanki biraz eksik bırakmış. İşini bilen uyanıklar her seferinde kendine göre bir zaruriyet oluşturmayı iyi biliyor. “Yurtta sulh Cihanda sulh” pek akla gelmiyor.

Herhalde savaşlarla dolu tarihimizi, yaşadığımız acıları unuttuk. İzlediğimiz filmlerin, dinlediğimiz hikayelerin hep kahramanlık tarafı kaldı aklımızda. Kahramanlar hiç ölmez ya, herkes kendinin kahraman olacağını hesaplıyor.

Halbuki bazen mecburiyetten ama çokçası da siyasilerin kişisel hesaplarından çıkan savaşlarda ölen ve yaralanan milyonlarca insanın hikayesi de var anlatılmamış. Onlara da bakmak lazım.

Band of Brothers (Kardeşler Takımı) bu anlamda belkide savaşın gerçek yüzünü hatırlamamıza yardım edecek, propaganda filmlerini ve savaş çığırtkanlarını hizaya çeken bir yapım. Savaşı övmüyor, kötülemiyor ama savaşta neler olduğunu da çok güzel şekilde terazide tutarak anlatıyor.

Band of Brothers’ın konusu ne?

Band of Brothers, Stephen Ambrose’un aynı isimli romanından uyarlanmış bir hikaye. 2. Dünya Savaşını Amerikan ordusunun hava kuvvetlerine bağlı Easy bölüğü üzerinden anlatıyor. Dizi askerlerin temel eğitimiyle başlıyor, savaşın bitmesiyle birlikte ordudan ayrılmalarına kadar devam ediyor.

Siz bu arada Easy bölüğü ile birlikte savaşta ilerliyorsunuz. Normandiya çıkarmasına katılmalarını, ders kitaplarına girmiş savaş yöntemlerini, grup üyelerini birer birer kaybetmelerini ve ne yaptıklarını sorgulamalarını görüyorsunuz.

Dizinin yapımcılığını Steven Spielberg ve Tom Hanks üstlenmiş. Dizi, “Er Ryan’ı Kurtarmak” isimli filmin başarısı üzerinde çekilmiş. Hatırlarsanız Er Ryan, aşırı gerçekçi sahneler yüzünden hem pozitif hem de negatif olarak eleştirilmişti. Band of Brothers’da bence o ayarda.

Hikaye tarihi gerçeklere dayanıyor. Hikayenin yazarı Stephen Ambrose zaten bir tarihçi ve halen hayatta olan Easy grubu askerleriyle röportajları da dizinin başında kısa şekilde veriliyor. Ama bu konuda eleştiriler de yapılmış. Bazıları tarihin saptırıldığını söylüyor. Bilene sormak lazım.

000059-01-02

Band of Brothers dizisi nasıl? Tavsiye eder misiniz?

Dizi 1 sezon, 10 bölüm ve toplamda 10 saat 25 dakika sürüyor. Şimdiye kadar izlediğim savaş konulu en iyi yapım. IMDB puanı 9.6 ve hakettiğini söyleyebilirim. (Tüm zamanların en yüksek puanlı dizisi ünvanına sahip.)

Aslında Band of Brothers için bir diziden çok uzun bir film desek yeridir. Çekimler film kalitesinde. Sahneler çok gerçekçi. Bunu sağlamak için 125 milyon dolar harcanmış. Çekildiği döneme kadarki en büyük bütçeli tv dizisi olmuş. 10 saatlik dizi 3 yılda tamamlanmış. Sonuçta da ortaya çok güzel bir iş çıkmış.

(Dizinin bölüm başına bütçesini aşabilen tek dizi, 2010 yapımı The Pacific ve Band of Brothers’ın devamı gibi. Aynı yapımcılar tarafından çekilmiş.)

Ben diziyi beğendim. Diziyi sadece savaş filmi sevenler değil herkesin beğeneceğini tahmin ediyorum. Herkese tavsiye ediyorum.

One Response

  1. Furkan 21/03/2019

Leave a Reply