Dizi tanıtımı: Battlestar Galactica (Savaş Yıldızı Galactica)

Bilimkurgu yapımları güncel olursa güzel. 5-10 sene önce seyrederken “dibimizin düştüğü” yapımlar sonra sonra basit gelmeye başlıyor. Daha iyileri yapıldıkça, eski görsel efektler insanın gözünde değerini yitiriyor.

Ben zaten eski yapımlara olan ilgimi tümden kaybetmeye başladım o ayrı. IMDB’de çok yüksek puan almış, yorumlarda klasik olarak etiketlenmiş bazı yapımların bile sonunu getiremeyince tarihten hızla kaçar oldum. Herhalde üyeler ya filmin kalitesini çekildiği yıla göre değerlendiriyor yada nostaljik duygularla hareket ediyor ki yüksek puanları öyle veriyor. Sırf yönetmen koltuğuna oturan kişi üzünden dandik filmlere yüksek puan veren bir kitle de var o başka mesele. (Sonuçta subjektif kriterlere göre verilen puanlardan çok da ümitli olmamak lazım ama elimizdekinin en iyisi de bu.)

Battlestar Galactica’dan da pek umudum yoktu bu anlamda. (BSG, Savaş Yıldızı Galactica) 2004-2007 yılları arasında çekilmiş bir bilim kurgu dizisi. En azından 1999 Matrix devriminden sonra gelmiş, IMDB puanıda 8.9 bir başlayalım bakarız dedim. Umduğumun üzerinde kalitede çıkınca devam ettim. Her gün 3-4 bölüm izleyince çabuk bitti, hemen bir tanıtım hazırlayayım dedim.

Battlestar Galactica: dizinin konusu ne?

İnsanoğlu sonunda kendi erişilmezine ulaşmış ve yaradan rolüne soyunarak Cylon (Saylon diye telaffuz ediliyor) denilen akıllı robotları yaratmış. Gün gelmiş robotlar ile insanların arası açılmış ve aralarında savaş çıkmış. Savaş ardından geçici bir barış dönemi sağlanmış ve Cylonlar ayrı bir gezegene taşınmış.

Barış dediğin yeni savaşa hazırlık yapma sürecidir. Nitekim Cylonlar da öyle yapmış. Kendi evrimini organize etmiş ve tamamen insan görünümlü biyolojik kopyalar üretmiş. Bu kopyalar insan ırkının arasına sızmış ve bazı kritik noktalardaki insanları etkileyerek insanların savunma sistemlerini devre dışı bırakmış. Nihayetinde nükleer bombalarla tüm insan ırkını bir kerede yoketmek üzere savaş başlatmış.

Savaş tüm insan ırkını yoketmiş. Savunma sistemleri ortak ağa bağlı olmayan Battlestar Galactica ve birkaç küçük gemi hariç. Onlar kurtulmayı başarmış.

Bu bilgiler aralarda kısa kısa anlatılıyor. Battlestar Galactica, aslında buradan sonra başlıyor. Bir yıldız gemisi ve yanındaki birkaç gemide bulunan 40 bin civarı insanın yaşam mücadelesi anlatılıyor.

Dizinin ilk sezonu daha çok Sylonlardan kaçış ile geçiyor. Sylonlar yıldız gemisinin peşine düşüyor ve kurtulan son insanları da yokederek insan ırkını tamamen ortadan kaldırmak için saldırılar düzenliyor. Savaş Yıldızı Galactica’nın tek başına tüm Sylonlarla başedecek gücü yok. O nedenle uzayda bir kaçma-kovalamaca yarışı yaşanıyor.

İkinci sezonda önce kurtulan bir başka yıldız gemisi Pegasus ile karşılaşma oluyor. Ardından mürettebat yaşanabilecek yeni bir gezegen keşfediyor. Gezegene yerleşmek güvenli bulunmuyor ama siyasi kavgalar ve seçim kazanma hırsıyla verilen vaadler sonucu yerleşme kararı alınıyor. Nitekim Cylonlar bu gezegeni bulup insanları sömürge haline getiriyor.

Dizinin 3 ve 4üncü sezonları, insanların sömürgelikten kurtulması ve yaşanacak yeni bir ev bulunmasıyla ilgili. Sürpriz bir son ile bitiyor.

Dizi bilim kurgu dizisi ama “görsel efekt show” değil. İnsanların hayatta kalma mücaledelesi çerçevesinde, zorlukların yarattığı sonuçlar, açlık susuzluk, politika, ekonomi, insan ilişkileri, din, din sömürüsü, güç kavgası gibi konular işleniyor. Dizide siyaset-asker ilişkiside çok güzel anlatılmış. Uzay gemisinde darbe dahi yapıldı diyeyim ama izleyip kendiniz görmeniz için daha fazla anlatmayıp burada keserek tadında bırakayım.

Amiral Adama, Başkan Laura Roslin, Mürettebat, Gaius Baltar ve hayali sevgilisi Caprica Six dizinin en sık görülen yüzlerinden...

Amiral Adama, Başkan Laura Roslin, Mürettebat, Gaius Baltar ve hayali sevgilisi Caprica Six dizinin en sık görülen yüzlerinden…

Battlestar Galactica dizisi nasıl? Tavsiye eder misiniz? Beğendiniz mi?

Battlestar Galactica, 4 sezon ve 72 bölüm. Toplam 56 saat sürüyor. Dizi süresi genellikle 42 dakika. Son bölüm 3 dizi süresini kapsıyor. Bizim dizilerin reklamlarla yaklaşık 3 saat sürdüğünü düşünürseniz bir yerli dizi zamanında 4 bölüm izleyebiliyorsunuz.

Diziden izlemeye başladığım ilk bölümden itibaren fevkalade bir keyif aldım. İlk iki sezonun tamamı çok güzel geçti. Üçüncü sezonda daha çok ilişkiler, hayatlar anlatıldı. Ama ilişkilerin derinliği, hikayelerinde özel bir tarafı yoktu. Karakterler sempatilerini kaybetti. Çok sıkıldım. 4. sezonun sonuna kadar bu sıkıcı ve düşük performans devam etti. (Arada güzel bölümler de vardı ama ben genel ritimden bahsediyorum. Mesela dizinin en sevdiğim bölümleri aslında beğenmediğim 4. sezonun 13 ve 14’üncü bölümleri. Geminin askeri yönetimine alt düzey bir subay tarafından yapılan darbe girişimi çok iyi işlenmişti.)

Dizi aslında bilim kurgu olmasına rağmen konunun gidişi paranormal aktivitelere dönmeye başlayınca seyir keyfi alamadığımı söylemeliyim. Finali fena bulmadım. Konu bir yere bağlandı ve soru işareti bırakmadı. Özellikle finalin son 5 dakikasında yapılan hınzırlık çok hoşuma gitti.

Bilim kurgu deyince akla özel efektler gelebilir. Beklentiniz buysa, Battlestar Galactica sizi memnun etmeyecektir. Mesela bol bol uzay gemisi savaşları bekliyorsanız, o yok. Görsellikten ziyade içeriğe yer verilmiş. Bu da aslında diziyi çekildiği dönemin dışında da izlenebilecek kalıcı bir yön bırakmış. Eski görsel efektlerden kaynaklanabilecek basitlik seyir keyfinizi bozmuyor.

Battlestar Galactica aslında 1978 yılında çekilmiş bir dizi. Aralık 2003’te 3 saatlik bir miniseri yayınlanmış ve 2004 yılında konumuz olan dizi gelmiş. Dizi miniseri’yi takip ediyormuş. (Ben izlemedim) Söylendiğine göre dizinin 1978 serisiyle bir ilgisi yokmuş. (Ben onu da izlemedim, farklılık yüzünden bazı seyirciler kızgın, olumsuz konuşuyor, bu nasıl “Battlestar Galactica” diyor. )

Dizinin bilgisayar oyunları ve genişçe bir hayran kitlesi var. Bana izlemek biraz da genel kültür meselesi gibi gelmişti. Yorumları okuduğumda kimisinin diziyi yerden yere vurduğunu kimisinin de hayranlık duyduğunu görmüştüm.

Kendi adıma kötü sezonlarına rağmen genel olarak diziyi sevdim. Dizi bittiğinde 3. ve 4. sezonların en iyileri birleştirilseymiş aslında 3 sezonluk çok daha güzel bir dizi olurmuş diye düşündüm. Eğer ne izleyeyim diyorsanız iyi bir seçenek olarak sizi bekliyor diye düşünüyorum. Ama mutlaka izleyin kategorisine sokamıyorum.

One Response

  1. n3xt 07/07/2015

Leave a Reply