Dizi tanıtımı: Breaking Bad

Muthemelen yıllarca devam edecek bir diziyi her hafta beklemek ve bölüm bölüm izlemek benim için pek keyifli değil. Bu nedenden dizileri yayınlanırken değil, bittikten sonra izlemeyi tercih ediyorum.

Breaking Bad, adını sıkça duyduğum bir diziydi. 2008-2013 yılları arasında yayınlandı ve finali görmesinin ardından hemen izlenecekler listeme giriş yaptı.

Diziyi kısa zamanda izleyip 15 Mayıs 2014 itibari ile bitirmiş bulundum ve diziyi izlemeyi düşünenler için bir tanıtım yazısı hazırladım.

Breaking Bad bir drama dizisi. 9.6 puanı ile imdb’de, Lost, Supernatural, Walking Dead, Prison Break gibi çok izlenen birçok dizinin önünde yer alıyor.

Türkiye ismi “Kötü Kimya” olan “Breaking Bad” dizisinin aslında tam çevirisi “dağıtmak, doğru yolun dışına çıkmak”. Dizi tam da bunu anlatıyor…

000007-01-02

Dizinin Hikayesi

Walter White çalışabildiği zaman yılda 43 bin dolar kazanan bir kimya öğretmenidir. Hamile eşi, bedensel engelli oğlu ve doğmak üzere olan yeni çocuğunun ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bir araba yıkamacısında kasiyer olarak ek iş yapmaktadır.

50 yaşına basmadan çok kısa bir süre önce ileri derecede akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Birkaç ay ömrü kalmıştır. Sigortası tedavisi için gerekli masrafları karşılamamakta, aynı zamanda ailesine bırakabileceği hiçbir birikimi bulunmamaktadır.

Walter White maddi endişeler içindeyken, narkotik büroda çalışan bacanağının gösterdiği fotoğraflardan bir tür uyuşturucu olan metamfetamin işinde çok para olduğunu öğrenir.

Bunun üzerine ailesine para bırakabilmek için, bir rastlantı sonucu bu işi yaptığını öğrendiği eski öğrencisi Jesse Pinkman ile birlikte metamfetamin işine girer.

Walter White, geçmişte çok başarılı işlere imza atmış aşırı kalifiye bir kimya öğretmeni olarak yüksek kalitede metamfetamin üretimini üstlenir. Jesse Pinkman ise uyuşturucu ticaretini bilen biri olarak hem işin satış yönünü idare eder hemde Walter White için laboratuvar asistanlığı yapar.

“Şimdiye dek, namusum ve şerefim ile dürüst bir insan olarak yaşadım, ancak kanserden başka bir sonuç elde edemedim.” diye düşünen Walter White’ın bundan sonraki geleceği, yaşanan olay örgüsüyle birlikte hem kendi hemde ailesinin geleceğini tamamen değiştirecektir.

000007-01-03

Sezon, Bölüm, Süre

Breaking Bad toplam 62 bölümden oluşan ve 5 sezon süren bir dizi. Dizi bölümleri genellikle 47 dakika. En kısa bölüm 43, en uzun bölüm 58 dakika. Toplam dizi süresi 49 saat 15 dakika.

Bu süreleri dikkate alıp izlemek isteyenler için bir hesap yapalım. Eğer yerli televizyon kanallarındaki dizileri izliyorsanız, bu diziler -reklamlar hariç- bölüm başına yaklaşık 2 saat sürüyor. Bu iki saate yaklaşık 3 bölüm Breaking Bad sığıyor.

000007-01-04

Breaking Bad Üzerine Yorumlar

Breaking Bad bir drama dizisi. Drama denildiğinde ağır bir dizi olacağı düşüncesi akla gelebilir. Bu kısmen doğru. Son iki sezona kadar konular oldukça yavaş ilerliyor. Son sezonda ise gelişmeler ivme kazanıyor.

Hikaye tutarlı bir şekilde yol alıyor. Arada bu bölümü hiç olmasaymış da olurmuş diyeceğiniz bir bölüm yok. İnandırıcılık dozu yüksek. Hem hikaye hem de aktör Bryan Cranston, sizi gerçekten Walter White adında bir adamın var olduğuna inandırıyor. Bryan Cranston’un bu rolde ne kadar inandırıcı olduğunun ispatı ise “Walter White” karakteri ile 3 yıl üst üste aldığı “En İyi Erkek Oyuncu/Emmy Ödülü”. Bu sinema tarihinde şimdiye kadar sadece Bryan Cranston tarafından elde edilebilen bir başarı.

Birkaç noktada hikayenin bazı rastlantısal olaylar ile yönlendirilmesi beni rahatsız etti. Bunun dışında dizi boyunca bir şikayetim olmadı. Hikaye ve oyunculuklar iyiydi. Ağır giden bölümler bile keyifliydi. Dizinin finali ise hemen herkesi memnun etti.

Dizi finalinin en iyi incelemesini divxplanet.com üzerinde okudum. Dizinin en sevdiğim müziği ise 4. sezon 5. bölümdeki Ana Tijoux tarafından seslendirilen 1977 idi.

Diziyi diğer diziler ile pek karşılaştırmak istemem. Yine de konusu ve tarzı hiç benzememesine rağmen, dizinin ritmini Walking Dead’e benzetebilirim.

IMDB puanını bir kenara koyarsak, sıralamada Breaking Bad dizisini Prison Break, Walking Dead, Lost dizilerinin önüne koymazdım. Ama sonuçta Breaking Bad, Amerikan dizi sektörünün en kaliteli yapımlarından biri ve bende izlediğime memnunum. Diziyi izlemenizi tavsiye ederim. Puan verseydim 10 üzerinden 8 verirdim.

Bağlantılar;

Dizinin IMDB sayfası,
Wikipedia’da Breaking Bad; İngilizce/Türkçe,
Diziyi yayınlayan AMC televizyonundaki Breaking Bad sayfası

Leave a Reply