ClockworkMod CWM Recovery nedir, nasıl yüklenir, nasıl kullanılır?

Android cihazlarda Recovery Mod denilen şey, aslında ayrı bir disk bölümünde bulunan ve Androidden ayrı olan özerk bir işletim sistemi. Adı üzerinde, Android için kurtarma konsolu. Telefonu biraz fazla kurcalayıp karıştırırsanız ve sorun çıkarsa, telefonu sıfırlayıp ilk günkü haline getirmede yardımcı oluyor. Zaten daha fazla bir espirisi de yok çünkü telefonun orjinal halinde daha fazla bir yeteneği yok.

Fakat nasıl ki telefonun orjinal işletim sistemini CyanogenMod, MIUI gibi bir başka işletim sistemi ile değiştirebiliyorsunuz, Recovery Mod’u da benzer şekilde daha yetenekli bir başka recovery ile değiştirmeniz mümkün.

ClockworkMod Recovery (kısa adı CWM Recovery) bu noktada kullanılabilecek 3.parti Custom Recovery modlarından en popüler olanı. Yüzlerce telefon modeli için belki milyonlarca kez indirilmiş, kullanılmış. Telefonun orjinal recovery sistemine ek olarak;

-Recovery konsolunda dokunmatik desteği
-İşletim sistemini yedekleme ve geri yükleme özellikleri (Nandroid backup)
-CyanogenMod, MIUI vb. Custom ROM kurma özelliği

… gibi avantajlarla geliyor.

Bu yazıdaki amacım da bahsettiğim avantajları ve CWM Recovery yükleme konusunu detaylıca anlatmak. Soru-cevap şeklinde, adım adım takip edebileceğiniz 4 adet kısa, resimli anlatım hazırladım. Konu hakkında hiçbirşey bilmeseniz bile, takip edip, CWM recovery nedir, CWM recovery nasıl kullanılır öğrenebilirsiniz diye düşünüyorum.

CWM Recovery nasıl yüklenir?

173-3-1

Clockworkmod Recovery (CWM Recovery) yüklemek için telefonunuza Flashify uygulamasını kurun. Uygulamayı çalıştırdığınızda size yapacağınız işlemlerin riskli olduğunu ve sorumluluk kabul etmeyeceğini söyleyecektir. Kabul ettikten sonra root yetkisi talebine izin verin.

173-3-2-flashify-recovery-yedekleme

Fotoğraftaki adımları takip ederek, mevcut recovery'nin yedeğini alın.

173-3-3-flashify-clockworkmod-cmw-recovery-yukleme-1

Sonra Recovery Image -> Download CWM menülerini takip ederek telefonunuza özel CWM recovery dosyasını indirin.

173-3-4-flashify-clockworkmod-cmw-recovery-yukleme-2

İndirme bittiğinde karşınıza gelen Flash Recovery ekranındaki YUP! ve Flash Compete ekranındaki REBOOT NOW linklerine taplayın.

173-3-5-flashify-clockworkmod-cmw-recovery-yukleme-3

CWM yükleme işlemi tamamlanacak, telefonunuz CMW Recovery Mod'da açılacaktır. İsterseniz menülere dokunarak yeni recovery'yi keşfedebilirsiniz. Android'e geri dönmek için "reboot system now" bölümüne dokunabilirsiniz.

Bundan sonra CWM recovery'ye dönmek istediğinizde Flashify uygulamasındaki menüden Reboot recovery alanına taplamanız yeterli olur.

173-3-6-flashify-recovery-geri-yukleme

Ben CWM'den memnun kalmadım, CWM recovery nasıl kaldırılır diyenler ise başta aldığı yedeği fotoğraftaki gibi geri yükleyebilir.

Gördüğünüz gibi işlem tersine çevrilebilir ve genellikle risksizdir.

CWM Recovery ile yedekleme nasıl yapılır?

175-4-1-clockworkmod-cwm-recovery-yedekleme-1

ClockworkMod Recovery ile isterseniz telefonu tamamen yedekleyebilirsiniz. Bunun için telefonu Flashify yardımıyla recovery modda başlatın. "backup and restore" bölümüne girin ve "backup to /sdcard" alanına taplayarak yedeklemeyi başlatın.

175-4-2-clockworkmod-cwm-recovery-yedekleme-2

Android simgesi çıkıp kaybolduktan ve log bölümünde "Backup complete!" yazısını gördükten sonra yedekleme tamamlanmış demektir. İsterseniz telefonu tekrar açabilirsiniz.

175-4-3-clockworkmod-cwm-recovery-geri-yukleme-1

Aldığınız yedeği geri yüklemek isterseniz, bu sefer restore form /sdcard menüsüne girip eski yedeği seçmeniz gerekir.

175-4-4-clockworkmod-cwm-recovery-geri-yukleme-2

Geri yüklemeye onay verdikten sonra birkaç dakikada sistem geri yüklenir ve log bölümünde "Restore complete!" mesajı görünür. Ardından sistemi yeniden başlattığınızda, yedek aldığınız zamanki halini bulursunuz.

175-4-5-clockworkmod-cwm-recovery-yedek-silme-1

Yedek almak iyidir ama diskte yer kaplar. O nedenle gereksiz gördüğünüz eski yedekleri silmek için...

175-4-6-clockworkmod-cwm-recovery-yedek-silme-2

... fotoğraftaki adımları uygulamanız gerekir.

CWM Recovery ile Custom ROM yükleme (CyanogenMod, MIUI kurma) nasıl yapılır?

175-5-1-clockworkmod-cwm-recovery-rom-yukleme-1

ClockworkMod Recovery ile sisteminize MIUI, CyanogenMod gibi 3.parti işletim sistemlerini kurmak mümkün. Hatta tercih edilmesinin en önemli sebebi bu diyebiliriz.

ROM yükleme işlemini "instal zip" menüsünden...

175-5-2-clockworkmod-cwm-recovery-rom-yukleme-2

... dosyanın bulunduğu klasöre girip kuruluma onay vererek yapabilirsiniz.

175-5-3-clockworkmod-cwm-recovery-rom-yukleme-3

Zip hemen yüklenir, "Install from sdcard complete" yazısını gördüğünüzde, işlem tamamlanmış demektir. Eğer sistemi baştan başlatırsanız, telefon, yüklediğiniz yeni işletim sistemi ile gelecektir.

CWM Recovery ile fabrika ayarlarına döndürme (wipe yapma / format atma) nasıl yapılır?

175-6-1-clockworkmod-cwm-recovery-wipe-yapma

CWM Recovery ile telefonu fabrika ayarlarına döndürmek için wipe data/factory reset bölümünü kullanabilirsiniz. Karşınıza gelen ekrana onay verdiğinizde, telefon sıfırlanır ve reboot dediğinizde tekno marketten yeni alınmış gibi açılır. Fakat bir istisna hariç!

175-6-2-clockworkmod-cwm-recovery-sd-karti-silme

CWM Recovery ile wipe yapıldığında sdcard bölümü yani şu indirdiğiniz dosyaların, çektiğiniz fotoğrafların saklandığı bölüm silinmez. Eğer onlar da silinsin isterseniz, sd karta fotoğraftaki gibi format atabilirsiniz.

One Response

  1. birrzgar 07/08/2016

Leave a Reply