CyanogenMod ROM’a Google Play yükleme

Android açık kaynak kodlu, linux tabanlı işletim sistemi. Kodları istediğiniz gibi değiştirip tekrar yayınlayabilirsiniz. Google buna izin veriyor. Custom ROM dediğimiz alternatif işletim sistemleri de zaten bu şekilde ortaya çıkıyor. Fakat android ekosisteminin önemli bir parçası olan Google Play, tamamen Google’ın kendi lisansına sahip. Kısıtlayıcı bazı maddeler nedeniyle, ROM geliştiricileri Google Play‘i sistemlerine kolayca ekleyemiyor.

Google Play olmadan telefon, tablet biraz eksik kaldığından, geliştiriciler için tam bir şikayet kaynağı bu durum. Cyanogenmod ‘da bundan muzdarip ROM firmalarından biri. Durumu GAPPS yardım belgesinde açıklamış ve çözümünü de anlatmış aslında. Fakat tarif kısa, çoğu kişi de konuya hakim olmayınca halen tereddütler yaşanabiliyor.

Bu yüzden Cyanogenmod tarafından tavsiye edilen resmi yöntemi görsel olarak adım adım anlatayım, sıkıntı yaşayanlara yardımcı olsun istedim. Hazırda Cyanogenmod kurulumunu detaylıca anlatmışken, bu konuyu atlamak da ayıp olurdu zaten.

Cyanogenmod’a Google Play nasıl yüklenir?

0001170102-cyanogenmod-google-apps-indirme

Cyanogenmod Google Apps sayfasından kullandığımız Cyanogenmod versiyonuna uygun Google Apps kurulum dosyasını indiriyoruz. İndirme tamamlandığında Dosya yöneticisi ile Download klasörüne girerek indirilmiş dosyanın üzerine biraz uzun dokunuyoruz. Actions menüsü açıldığında "Compute checks..." öğesine taplıyoruz.

Dosyanın hash kodu hesaplanıyor ve gösteriliyor. Hesaplanan MD5 kodunu sitedeki MD5 kodu ile karşılaştırıyoruz. Kodlar sitede verilenle aynı ise, dosya sağlam işlemlere devam ediyoruz. Kodlar tutmuyorsa, diğer linklerin birinden dosyayı tekrar indiriyoruz.

0001170103-rashr-flash-tool

Telefonumuza Rashr Flash Tool uygulamasını yüklüyoruz. Tabi Google Play henüz sistemimizde olmadığından yükleme için manuel yöntemleri kullanıyoruz. (bknz: Google Play'den APK indirme)

0001170104-rashr-twrp-recovery-yukleme-1

Uygulamayı açıp, parmağımızı aşağı kaydırarak güncelleme yapıyoruz. Recovery bölümüne taplıyoruz. Ardından önce TWRP recovery'yi sonra da en güncel versiyonunu seçiyoruz.

0001170105-rashr-twrp-recovery-yukleme-2

Cihaza TWRP recovery'yi kuruyoruz. Sistemin recovery modda açılmasına izin veriyoruz. TWRP ekranı geldiğinde Reboot->System menüsünü takip ederek, telefonu normal şekilde tekrar açıyoruz.

0001170106-rashr-ile-google-play-yukleme-1

Telefon açıldıktan sonra TWRP uygulamasını tekrar çalıştırıyoruz. Recovery&Betik yöneticisine girerek "Kuyruğa Zip ekle" butonuna dokunuyoruz.

0001170107-rashr-ile-google-play-yukleme-2

Daha önceden indirdiğimiz Google APPS kurulumu dosyasını seçiyoruz.

0001170108-rashr-ile-google-play-yukleme-3

Tamam butonuna dokunarak Google APPS yükleme işlemini başlatıyoruz. Bundan sonra telefonunuz kapanıp, recovery modda açılıyor. Google Apps kurulumu yapılıyor ve normal modda tekrar açılıyor. Böylece Google Play ve Gmail, Google Arama, Google+ gibi uygulamalar telefonunuza yüklenmiş oluyor.

Google Play, Google APPS yükleme notları

1. TWRP ve Rashr, yaptığım yüzlerce denemede hiç sorun çıkarmadı ve her zaman başarıya ulaştı. Fakat bu işlem belirli bir risk içerdiğinden ne yazılım firmaları ne de ben sorun yaşamayacağınızın garantisini veremeyiz. Başınıza birşey gelirse, sorumluluk kabul etmeyiz. Zaten Cyanogenmod yüklerken de, benzer bir uyarıyı muhakkak okumuş, kabul etmişsinizdir. O yüzden bu sizi şaşırtmamalı.

2. Google Play flaşlama işlemi 1-3 dakika sürer. Eğer telefon yada tabletinizde, hali hazırda TWRP Recovery yüklü ise, tekrar yüklemeniz gerekmez. Cyanogenmod kurulumunu benim anlatımlarımı takip ederek yaptıysanız, TWRP recovery yüklemişsinizdir.

3. Uygulamada, indirdiğimiz Google Play yanında diğer Google uygulamaları (Google Apps, GAPPS) da kurulur. Siz isterseniz sonradan Gmail, Google+ vd. uygulamaları kaldırabilir yada Google Maps, Chrome, Hangouts gibi eksik olan uygulamaları Google Play’den kurabilirsiniz.

4. Rash tehlike uyarısı gösterdiğinde, isterseniz “Yedekle” butonuna taplayabilirsiniz. Bu durumda önce kernel, ardından recovery yedeği için, isim verip Tamam butonuna dokunmanız gerekir. Yedek dosyaları, “storage/emulated/0/Rashr/” klasöründeki “kernel-backups” ve “recovery-backups” klasörüne yazılacaktır. Dosyaları bilgisayarınıza yada bulut depolama birimlerine aktarıp, gerektiğinde kullanabilirsiniz.

5. Cyanogenmod’a Google Apps kurulumu için indirmeniz gereken dosyalar, telefon markanıza göre değişiklik göstermez. Fakat muhakkak kullandığınız Cyanogenmod sürümü ile uyumlu olmalıdır. Sürüm numaranızı bilmiyorsanız, “Ayarlar->Telefon Hakkında” menüsünü takip edip “CyanogenMod sürümü” kısmından öğrenebilirsiniz.

One Response

  1. D4rk Mc5 YT 06/08/2016

Leave a Reply