Cyanogenmod ROM’da ekran görüntüsü alma

Bir fotoğraf bin kelimeye bedel deyip blogda birşeyler anlatmak için ekran görüntülerini bolca kullanıyorum. Bu bakımdan, CyanogenMod ROM üzerine ilk yazımı hazırlarken de, birkaç ekran görüntüsü almak istemiştim. Android 4.0 ve üzerinde, bu işin kısayolu olarak bilinen meşhur “ses kısma+güç” düğmesini kullandım fakat ne hikmettir bilinmez, CyanogenMod üzerinde bu kombinasyonu bir türlü çalıştıramadım.

Ne yapsakta ekranın fotoğrafını çeksek diye bakarken, ayarlar kısmından, güç tuşuna ekran görüntüsü alma kısayolunun eklenebileceğini keşfetmiştim. Biraz tuhaf bir mesele olduğundan, CyanogenMod ile ekran görüntüsü almak nasıl olur kısaca anlatacağım;

Cyanogenmod’da ekran görüntüsü (screenshoot) nasıl alınır?
Sırasıyla Ayarlar -> Tuşlar -> Güç menüsü adımlarını takip edin. Açılan bölümünden “Ekran Görüntüsü” seçeneğini aktif edin.
160-2-1
Bundan sonra Cyanogenmod’da ekran görüntüsü almak istediğinizde, fiziksel güç (telefonu kapama) butonuna basıp, Ekran görüntüsü alma kısayoluna dokunabilirsiniz. Tapladığınızda ekranın fotoğrafı çekilecek, telefonunuzdaki Pictures -> Screenshoot klasörüne png olarak kaydedilecektir.
160-2-2

One Response

  1. İsmail ali 14/03/2016

Leave a Reply