Cyanogenmod ROM’da root erişimi nasıl açılır?

CyanogenMod root erişimi açık bir Custom ROM. Yükledikten sonra root yapmak gerekir mi, diyenlere kısa cevapla hayır gerekmez diyoruz. Çünkü normal şartlarda rom üzerinde herhangi bir uygulama root yetkisi talep ederse “Yetkili kullanıcı isteği” uyarısı çıkıyor, izniniz isteniyor. İzin verirseniz uygulama root haklarına kavuşuyor, izin vermezseniz root erişimi engelleniyor.

Fakat nedense bazı CM versiyonlarında, bu durum biraz farklı tutulmuş. Onlarda da root erişimi var ama, önce sizin özelliği bizzat açmanız gerekiyor. Yapmazsanız, “Yetkili kullanıcı isteği” uyarısı çıkmıyor, dolayısıyla root gerektiren uygulamalar “telefonunuz root edilmemiştir” deyip kapanabiliyor.

Seyrek karşılaşılan bir durum olsa da, blogda yaşayanı görmüştüm. Bu durumda yapılması gereken şey basit bir ayarı değiştirmek, anlatayım…

CyanogenMod ROM’u root yapma (root erişimini açma)

CyanogenMod’da root erişimini açmak için Ayarlar’dan “Telefon hakkında” bölümüne girin ve “Derleme numarası” yazan yerin üzerine 7 kez dokunun. Geliştirici seçenekleri açıldı yazısı göreceksiniz.
162-2-1-cyanogenmod-rom-root-1
Bir önceki ekrana dönün ve yeni açılan “Geliştirici seçenekleri” menüsüne dokunun. “Root erişimi” üzerinde taplayarak “Sadece uygulamalar” için root erişimi kontrolünü açın.
162-2-2-cyanogenmod-rom-root-2
Cyanogenmod, “Root erişimine izin vermek çok tehlikelidir ve sisteminizin güvenliğini tehlikeye atabilir” diyecek, emin olup olmadığınızı soracaktır. Evet dediğinizde, root erişimi açılacaktır.

3 Comments

  1. Oğuzhan 27/07/2016
  2. Semih 05/09/2016
  3. Sefa 02/03/2019

Leave a Reply