CyberGhost VPN incelemesi

Bildiğiniz gibi, 2014 başında birbiri ardına siyasi kaset skandalları patlamış, kasetlerin servis edildiği sosyal medya kanalları günah keçisi ilan edilince ardı ardına engellenmişti. Engelleri DNS değiştirerek kolayca aşan kullanıcılar, bir süre sonra yöntemin etkisiz kalmasıyla birlikte VPN servislerine yöneldi. Nihayetinde VPN firmaları da böyle hareket bekliyor, hem tanıtım yaparız hem satış diyerek Türkiye’ye özel müthiş kampanyalar düzenledi.

Cyberghost VPN bu enteresan dönemde adını sıkça duyduğumuz birkaç firmadan biriydi. Firma ülkemize özel 10.000 ücretsiz lisans dağıtınca bende kampanyadan faydalanmıştım ve aldığım Cyberghost aboneliklerini birkaç ay kullandım. Fırsattan istifade deneyimlerimi firmayla ilgilenenlere, VPN almak isteyenlere faydalı olur ümidiyle paylaşayım istedim. Big Bang‘den sonraki bu ilk yazıya firmanın ve ürünlerin kısa tanıtımıyla başlayalım;

CyberGhost VPN tanıtımı

Cyberghost SLR, 2011 yılında kurulmuş Romanya merkezli VPN şirketi. Potansiyel kullanıcıları için, Free, Premium, Premium Plus adında 3 farklı VPN paketi sunuyor.

Free VPN, diğer sürümlere göre birkaç kısıtlamaya sahip ücretsiz VPN hizmeti. Cyberghost VPN yazılımını yükleyerek hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Herhangi bir form doldurmanız, kayıt olmanız gerekmiyor. Fakat bu sürümde Torrent, P2P desteği yok. Ara sıra “beni satın al” benzeri popup penceleri açılıyor. Hız premium sürümden daha yavaş oluyor.

Ücretsiz VPN hizmetinde internete çıkış yapabileceğiniz ülke sayısıda kısıtlı. Bu kısıta rağmen, sunulan 15 ülke, Premium abonelik ile gelen 29 ülkeden az fakat pek çok VPN şirketinin para ile sunduğu seçeneklerden daha fazla.

Biraz para ödemeye razı olursanız, Premium VPN bahsettiğim kısıtları 1 cihaz için ortadan kaldırıyor. Premium Plus alırsanız, aboneliğinizi kullanabileceğiniz cihaz sayısı 5’e çıkıyor. Tabi fiyat yaklaşık 2 misli artıyor.

Firmanın birde ara ara, Special Edition dediği özel versiyonları satılır. Bu versiyonun içeriği kampanyadan kampanyaya biraz değişmekle birlikte genel olarak internete çıkış yapabileceğiniz ülke sayısını sınırlayan bir kısıtı olur. Fiyatları ise nispeten ucuz yada bedavadır.

Fiyat demişken, premium versiyonlar için istenilen para, pazar ortalamasına göre makul seviyelerde diyebilirim. Hele ki kampanya dönemlerini yakalarsanız, çok uygun fiyata yıllık VPN paketleri alabilirsiniz. Paranızın karşılığında vaadedilen servisin özellikleri ise aşağıdaki şekilde oluyor.

Birden fazla lokasyon desteği Mevcut (Ücretsiz versiyon için 15 ülke, Premium&Premium Plus için 29 ülke)
Sınırsız bant genişliği Mevcut
P2P/Torrent desteği Mevcut (Amerika sunucuları ve Free versiyon hariç)
Anonim ödeme yöntemi Mevcut
Deneme aboneliği Mevcut
Kullanıcı aktiviteleri Kaydedilmiyor
Yazılım desteği sunduğu sistemler Windows, Mac Os X, iOS (iPhone, iPad), Android
Desteklediği protokoller OpenVPN, L2TP/IPSec, PPTP (Ücretsiz versiyon hariç)
Firma merkezi Romanya
Windows Yazılımında…
DNS leak koruması Mevcut
IPv6 leak koruması Mevcut
VPN drop koruması Mevcut

Cyberghost VPN yazılımı incelemesi

Yazılıma gelirsek, Windows 8.1 makine üzerinde, hem ekran görüntülerini verelim, hem de özelliklerinden kısaca bahsedelim;

2-3-1-cyberghost-vpn-v5

Cyberghost VPN v5.X arayüzü oldukça güzel. Ortadaki sarı on/off düğmesine tıklarsanız...

2-3-2-cyberghost-vpn-v5-protection-enabled

... birkaç saniye içinde VPN bağlantısı kuruluyor. Ücretsiz versiyonu kullananlar, fotoğraftaki gibi reklam görebilir. Ücretli abonelik satın alanlar ise, programın sağ üst köşesindeki login linkine tıklayarak aktivasyonu yapabilir.

Login butonunun hemen yanında ayarlar simgesi var. Tıkladığınızda...

2-3-3-cyberghost-vpn-v5-ayarlar-general

Birkaç basit ayar sekmesi karşınıza gelecektir. Bilgisayar açılır açılmaz VPN aktif olsun isterseniz, General sekmesindeki "Establish connection after startup" özelliğini aktif edebilirsiniz.

2-3-4-cyberghost-vpn-v5-ayarlar-privacy-control

İnternette sizi cookies, fingerprinting vb. tekniklerle (VPN kullansanız dahi) takip edebilen reklam firmalarını Privacy control sekmesindeki özellikleri açarak bloke edebilirsiniz.

2-3-5-cyberghost-vpn-v5-ayarlar-my-account

My account sekmesinden hesabınıza giriş yaparak yazılımı Premium moda geçirebilir, isterseniz logout yaparak aboneliğinizi bir başka cihazda kullanabilirsiniz.

Cyberghost abonelikleriniz bu anlamda cihaz bağımsızdır. Premium Plus kullanmadıkça tek bir aboneliği birden fazla cihazda kullanamazsınız ama bu şekilde bir cihazdan çıkıp bir başka cihazda login olabilirsiniz.

2-3-6-cyberghost-vpn-v5-ayarlar-exceptions

Eğer bankanızın web sitesi gibi bazı web sitelere VPN yerine kendi IP numaranız ile erişmek, VPN aktifken bile bypass etmek isterseniz, sitenin adresini Exceptions bölümünde yazabilirsiniz.

2-3-7-cyberghost-vpn-v5-ayarlar-connection

Son olarak Connection sekmesinde bağlantı ayarlarını bulabilirsiniz. IPv6 sızıntısı yaşamamanız için, bu bölümdeki "Disable IPV6" öğesini işaretlemenizi tavsiye ederim.

Eğer Cyberghost VPN ile bağlantı problemleri yaşıyorsanız, "Repair virtual network card" butonuna tıklayıp bilgisayarınızı restart edebilirsiniz. Bağlantım anormal derecede yavaş diyorsanız, "Prefer TCP instead of UDP connections" aktif etmeniz gereken ayardır, yardımı dokunabilir.

CyberghostVPN Android uygulaması

Firmanın Android uygulaması ise, Windows yazılımı ile aynı arayüze sahip. Kullanım birebir aynı. Tabi “Hesabım” bölümü dışında, ayarlar ekranında gördüğümüz hiçbir ayar şu anki Android uygulamasında bulunmuyor. Uygulama sadece basit VPN becerileri sunuyor.

One Response

  1. Murat 19/10/2014

Leave a Reply