CyberGhost VPN incelemesi

Cyberghost VPN değerlendirmesi

Firma ve ürünleri hakkında bahsedebileceklerim genel olarak bu şekildeydi. Bundan sonrasında işin en önemli kısmı olan kullanıcı deneyimine geçelim.

Cyberghost firması Windows için güzel görünen, kolay kullanımlı bir VPN yazılımı hazırlamış. Fakat ben yazılımın kullandığım iki versiyonu ile Windows 8.1 x64 makinada bazı problemler yaşadım. İlk yaşadığım problemi firmanın forumunda önerilen bir registry düzenlemesi sonucunda çözebilmiştim. Bir süre kullandıktan sonra, yazılım v5.0.13.10 sürümüne güncellendi, Anonimity Test Failed hatası aldım. Bunun üzerine yazılımdan vazgeçip, aboneliğimi OpenVPN ile devam ettirdim.

Yazıyı yazmadan hemen önce, yazılımın son güncellemesini (v5.0.14.7) Sadece W8.1×64 içeren sanal makinada test ettiğimde, bağlantı kurma problemi yaşamadım. Bu sayede sunumu hazırlayabildim. Sorunların farklı işletim sistemlerinde yaşanıp yaşanmadığını ise bilmiyorum.

Firmanın Android uygulaması ise yeni kullanıma sunuldu. Wifi<->3G değişikliklerini algılayabiliyor. Bağlantı tipi değiştiğinde yazılım hata vermiyor. Öte yandan, uygulama gün içinde sık sık disconnect oluyor.

Sunucu tarafına baktığımda ise yaşadığım deneyim beklentimin altında kaldı diyebilirim. Bağlantı kopması problemleri fazlaydı ve bunların önemli bir kısmı planlı kesintilerden kaynaklanıyordu. Aslında takip ederseniz, sunucunuzu değiştirip önlem alabilirsiniz ama neden bu kadar fazla planlı kesinti var anlayamadım. Bu durumu başka hiçbir VPN firmasında yaşamamıştım.

Aslında bağlantı kopma problemleri kabul edilebilir fakat VPN yazılımı, bağlantı koptuktan sonra tekrar VPN bağlantısı kurabilirse. Malesef Cyberghost VPN yazılımı bunu genellikle gerçekleştiremiyor. Çoğu sabah VPN düşmesinden dolayı indirme yöneticimin bütün gece hiçbirşey indiremediğine şahit oldum. Bağlantı kopuyor, tekrar kurulamıyor ve IP sızıntısı yaşanmaması için siz müdahale edinceye kadar internet erişimi bloke ediliyor. Dolayısıyla download falan olmuyor.

Sonuçta Android için VPN aboneliği bakıyorsanız yada sisteminiz 7/24 açık ve online ise alternatif firmalara bakmanızı tavsiye ederim. Bunun dışındaki kullanıcılara Cyberghost’un ekonomik Special Edition kampanyalarını önerebilirim. Bazen 5 cihaz için yıllık 7$ istenen kampanyalar oluyor ve bu fiyat sorunları daha kabul edilebilir yapıyor. Özellikle kendi yazılımları yerine benim gibi OpenVPN tercih ederseniz başınız daha az ağrıyabilir.

Son olarak İyi/Kötü/Çirkin notlarını da ekleyeyim ve konuyu sizin değerlendirmenize bırakayım.

İyi

 • Beklentilere uygun VPN özellikleri.
 • Ücreti diğer VPN firmalarına göre hesaplı, kampanya fiyatları harika.
 • Ücretsiz versiyon var, hizmeti satın almadan önce test etmek mümkün.
 • Web sitelerinde canlı destek mevcut, sorularınıza hızlı cevap alabilirsiniz.
 • Bazı siteler için istisnalar oluşturup gerçek IP’niz üzerinden bağlantı kurulmasını sağlayabilirsiniz.
 • Orjinal IP numaranız yerine gelecek IP numarasını seçebilirsiniz.

Kötü

 • Windows 8.1 x64 işletim sistemi üzerinde yazılım problemleri var.
 • Android uygulaması sık sık disconnect oluyor.
 • Windows yazılımında bazen günaşırı bağlantı kopmaları yaşanıyor.

Çirkin

 • Ara ara bazı ülke üzerinden -örneğin Almanya- internete çıkamıyorsunuz. Yazılım o ülke üzerinden bağlantı kuramıyor ama ülkeyi değiştirdiğinizde bağlantı sağlayabiliyorsunuz.

One Response

 1. Murat October 19, 2014

Leave a Reply