DiskCryptor: Bitlocker ve Truecrypt alternatifi ücretsiz disk şifreleme yazılımı

Günümüzün en ünlü disk şifreleme yazılımı tartışmasız TrueCrypt. Fakat yazılım 2014 ortasında kimsenin anlam veremediği bir şekilde kepenklerini ansızın indirdi. Geliştiriciler yazılımın artık güvenli olmadığını, bir başka yazılım kullanmamız gerektiğini söyledi.

Tabi birçok insan ortaya çıkan boşluğu doldurmak için ücretsiz bir alternatif arar hale geldi. Bazıları eski TrueCrypt versiyonlarına yada o kodlarla oluşturulan VeraCrypt gibi alternatiflerine yöneldi, Bazıları ise pek popülarite yakalayamamış diğer alternatiflere geçti.

Ben yıllardır Bitlocker’ın en yakın muadilini BestCrypt Volume Encryption, TrueCrypt’in muadilini ise DiskCryptor olarak düşünürüm. Nitekim TrueCrypt’in ölmesiyle birlikte DiskCryptor kullanmaya başladım. Sonuçta bir memnuniyetsizlik de yaşamadım.

DiskCryptor, aynen Truecrypt gibi açık kaynak kodlu bir yazılım. Kurulum dosyası 1mb’ın altında. Kurmak, kullanmak çok kolay. SSD disklere TRIM desteği veriyor. Donanım hızlandırması var. CD/DVD/USB şifreleme var. Kısacası çoğu insanın beklentilerini karşılayan hemen herşey var.

Yazılım 2007 yılında DriveCrypt Plus Pack ve PGP Whole Disk Encryption yazılımlarının alternatifi olarak ortaya çıkmış. Şu anki amacı ise kategorisindeki en iyi yazılım olmakmış. Bu hedefine ulaşır mı bilmiyorum, ama ben şu anki halini kullanmak isteyenlere kısaca yazılımı anlatayım…

DiskCryptor nasıl kullanılır?

Yazılımın herkesin kullanabileceği kolaylıkta, çok basit ve gösterişten uzak bir arayüzü var. 3 kolay adımda şifreleme yapabiliyorsunuz.

000071-02-01

Önce şifrelemek istediğimiz diskin üzerine sonra da "Encrypt" butonuna tıklıyoruz.

000071-02-02

Şifreleme algoritmasını ve Wipe modunu seçiyoruz.

Şifreleme algoritması olan AES genellikle en hızlı şifreleme yöntemidir ve donanım hızlandırması desteğine de sahiptir. Onu tercih edebilirsiniz.

Wipe yöntemi tercih etmek zorunda değilsiniz. Wipe seçerseniz, diskinizden okunan her bir sektör önce güvenli olarak silinir, sonra şifrelenerek diske tekrar yazılır. Böylece laboratuvar ortamında özel bir incelemeye tabi tutulduğunda, manyetik disklerin yapısından dolayı yaşanabilecek veri sızıntısı riskini ortadan kaldırır.

000071-02-03

Password ve Confirm bölümlerine kullanmak istediğimiz şifreyi yazıyoruz ve OK butonuna tıklıyoruz.

000071-02-04

Disk şifrelenmeye başlıyor...

000071-02-05

...ve şifreleme tamamlanıp sisteme ekleniyor.

000071-02-06

Bilgisayarım'a girip baktığımızda, diski normal şekilde kullanabildiğimizi görüyoruz. Çünkü şu anda şifresi açık yani "Mount" dediğimiz pozisyonda.

000071-02-07

Diski erişime kapatmak için önce "Unmount" sonra "Evet" butonuna tıklayalım.

000071-02-08

Disk erişime kapatılacaktır. "Status" sütunundaki "mounted" ifadesi kaldırılacaktır.

000071-02-09

Eğer disk "Unmount" konumdayken Bilgisayarım'a girerseniz, kullanım çubuğunu görmezsiniz.

000071-02-10

Diske çift tıklayıp açmaya çalışırsanız, biçimlendirme uyarısı alırsınız. Bunun sebebi, Windows'un diski şifrelendiği için tanımlayamamasıdır. Verilerinizin güvenliği için bu ekranda "Disk Biçimlendir" butonuna tıklamamak önemli.

000071-02-11

Eğer diski tekrar sisteme eklemek isterseniz, önce diski seçip "Mount" butonuna tıklayarak sonra da şifrenizi girerek bunu yapabilirsiniz.

DiskCryptor format mesajı nasıl kaldırılır?

Yazılımın en bariz problemi, karşınıza çıkan format mesajları. Bir diski tamamen kriptoladığınızda, restart ardından diskin üzerine tıklarsanız, “Format” uyarısı alıyorsunuz. Durum harici disklerde daha tehlikeli bir hale geliyor, disk sisteme USB ile bağlanır bağlanmaz format mesajı karşınıza geliyor. “Enter” tuşuna tıklayıp yanlışlıkla diski formatlamak an meselesi.

Bu dert, sadece DiskCryptor’da yok. Mesela BestCrypt’te de aynı problem var. Ama onlar “Supress format message” özelliğiyle durumu çözmüşler. Keşke DiskCryptor’da böyle bir özelliğe sahip olsaymış diye düşünmemek elde değil.

Yine de size bu durumdan kurtulmanın bir yolunu anlatabilirim. Küçük bir hile ile Windows’un otomatik format mesajını gizlemek çok kolay. Bakalım;

000071-03-01

"Unmount" pozisyonundaki diske tıkladığımızda aldığımız format uyarısı fotoğraftaki şekilde görünür.

"D:sürücüsündeki diski kullanabilmek için önce biçimlendirmeniz gerekli. Biçimlendirmek istiyor musunuz?: Diski Biçimlendir/İptal"

000071-03-02

Uyarıyı engellemek için klavyemizden Windows ve R tuşlarına eşzamanlı olarak basalım. Açılan çalıştır kutusuna "diskmgmt.msc" yazıp "Tamam" butonuna tıklayalım.

000071-03-03

Karşımıza gelen "Disk Yönetimi" programından şifrelediğimiz diskin üzerinde sağ tıklayarak "Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir..." öğesini seçelim.

000071-03-04

Sürücü harfini seçerek "Kaldır" butonuna tıklayalım.

000071-03-05

"Evet" butonuna tıklayalım.

000071-03-06

Sürücü harfi kaldırılacaktır.

000071-03-07

Artık Windows şifreli diski göstermez ve biçimlendirme mesajı almazsınız.

000071-03-08

Fakat disk halen DiskCryptor tarafından tespit edilecektir. Eğer diski seçer ve "mount" butonuna tıklarsanız, şifrenizi girdikten sonra disk sisteme görünecek şekilde eklenir.

000071-03-09

O andan itibaren diski istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bundan sonra diski her "Unmount" edip korumaya aldığınızda disk saklanacak, "Mount" edip sisteme eklediğinizde görüntülenecektir.

DiskCryptor’un yetenekleri şimdilik bu kadar. Bence alanında iyi bir yazılım. Keşke şunlar da olsaymış dediğim şeyler var ama nihayetinde ana beklentimizi iyi karşılıyor. Eğer disklerinizdeki verilerinizi şifrelemek için ücretsiz yazılım arıyorsanız, muhakkak düşünün derim.

DiskCryptor ile disk şifreleme hakkında daha fazla şey…

000071-04-01

Disk şifresini çözebilmek için öncelikle diski "Mounted" konumuna getirmemiz gerekiyor. (Yani şifresini girip kullanıma hazır hale getirmemiz gerekiyor!)

Bunun için şifreli diski seçelim, "Mount" butonuna tıklayalım. Şifremizi girip "OK" butonuna tıklayalım.

000071-04-02

Disk "mounted" durumuna gelecektir. Tekrar diski seçelim ve bu sefer de "Decrypt" butonuna tıklayalım. Şifreyi girip OK butonuna basalım.

000071-04-03

Şifre çözme işlemi başlatılacaktır. Diskinizin hızına göre hesaplanan tahmini kalan süreyi altta görebilirsiniz.

000071-04-04

İşlem tamamlandığında disk hiç şifrelenmemiş gibi olacaktır.

Leave a Reply