Duplicator ile WordPress Taşıma

WordPress’i bir domainden diğerine taşıma, localhosttan hosta taşıma, bir hosting firmasından bir başka hosting firmasına taşıma gibi işlemler WordPress yedekleme‘den daha çetrefilli işler.

Standart yedekleme eklentileri ile bu işleri yapmaya çalışırsanız, site düzgün çalışmıyor, beyaz sayfa hatası oluşuyor. Sebebi, sunucu yolu (path) ve domain adı değişiminden WordPress’in haberdar olmaması. Sorunu manuel yöntemlerle çözmek mümkün aslında ama ben en zahmetsiz yöntemin, en başta herhangi bir WordPress Migration eklentisi kullanmak olduğunu düşünüyorum.

Bu konuda son birkaç yıldır Duplicator eklentisini kullandım ve hiç fiyasko yaşamadım. Ardından WordPress yedekleme konusunda da sırtımı ona dayadım. Eklenti ile yedek alıp isterseniz aynı sunucuya yüklüyor, isterseniz WordPress’i herhangi bir yere taşıyıp hiçbir bilgiyi kaybetmeden tekrar kurabiliyorsunuz.

-localhosttaki WordPress’i sunucuya taşıma
-online WordPress sitesinden localhost kopyası oluşturma
-bir domain adresindeki WordPress’i bir başka domain adresine taşıma
-bir hosting firmasındaki (hosttaki, sunucudaki) WordPress sitesini bir başka hosting firmasına (hosta, sunucuya) taşıma

… Duplicator ile kolayca yapılabilecek şeyler. Sizin de benzer ihtiyaçlarınız varsa, manuel yöntemlerle uğraşmak yerine, ürünü kullanmanız menfaatinize olabilir.

Eklentinin kullanımıyla ilgili resmi kaynaklar Duplicator Yardım Sayfası ve Quick Overview sayfasında. Ayrıca bende konuyla ilgili resimli bir anlatım hazırladım. WordPress sitenizi taşımak için aşağıdaki 18 adımlık talimatı uygulayarak, kolayca işinizi görebilirsiniz.

Duplicator ile WordPress Taşıma

169-2-1-duplicator

Duplicator eklentisini yükleyin. Duplicator -> Packages menüsüne girip "Create New" butonuna tıklayın.

169-2-2

Next butonuna tıklayın.

169-2-3

Duplicator kısa bir süre sisteminizi analiz edecek...

169-2-4

... ve sonucu gösterecektir. Burada bazı uyarılar görebilirsiniz. Örneğin sitenizde 3 MB boyutundan büyük dosya varsa, Large Files bölümü uyarı verir. Server bölümü dışındaki uyarılar işleme engel teşgil etmez sadece bilgi içindir.

169-2-5

Build butonuna tıklayın.

169-2-6

Birkaç saniye/dakika süresince yedek oluşturulur...

169-2-7

...ve işlem tamamlandığında her iki yedek dosyasını da mavi butonlara tıklayarak indirmeniz gerekir.

169-2-8-duplicator-installer

İndirdiğiniz dosyaları diğer hosting firmasına (yada localhost klasörüne vb.) FTP ile (yada firmanızın hosting panelinden upload ederek) yükleyin. Sunucuda hali hazırda kurulu WordPress olmamalıdır. Varsa WP dosyalarını silin. Ardından tarayıcınızdan siteadi.com/installer.php sayfasına girin.

Hosting firmanızda kullandığınız SQL kullanıcı adını, şifresini ve veritabanı adını ilgili bölümlere yazın ve Run Deployment butonuna tıklayın.

169-2-9

Tamam butonuna tıklayın.

169-2-10

İşlem bir süre bekletecek...

169-2-11

... ve tamamlandığında dosyalarda yapılacak değişikliği gösterecektir. Birşeyi değiştirmenize gerek yok. Run Update butonuna tıklayın.

169-2-12

İşlem birkaç saniyede tamamlanacaktır. Burada Error görmezseniz, sorun olmadan işlem tamamlanmış demektir. Bu durumda File Cleanup linkine tıklayıp.

169-2-13

... tamam tuşuna basmanızla birlikte...

169-2-14

... kurulum dosyaları silinir.

169-2-15

Ardından kalıcı bağlantıları (permalinks) güncellediğinizde, Duplicator ile WordPress Taşıma işlemi bitmiş olacaktır.

Eğer son bölümde hata görürseniz, File Cleanup linki yerine "start over at step 1" linkine tıklamanız, hosting paneline girip Duplicator yedeği dışındaki dosyaları silmeniz ve işlemi baştan yapmanız gerekir.

169-2-16

Zip dosyasını sunucuda kendiniz unzip ederseniz ve ardından kurulum bölümündeki Manuel package extraction seçeneğini işaretlerseniz, muhtemelen ilk seferde gördüğünüz hatayı birdaha görmezsiniz.

169-2-17

Bu arada siteniz çok büyük ise (medya dosyaları ve sunucuda kapladığı sabit disk alanı bakımından) Duplicator ile sorun yaşamanız olasıdır.

Eğer yedek almada sorun yaşıyorsanız, ayarlar kısmındaki Active Flush seçeneğini aktif edebilir...

169-2-18

... ve/veya medya dosyalarını (WordPress Uploads klasörünü) Duplicator'den hariç tutup, diğer sunucuya manuel olarak FTP'den aktarabilirsiniz.

4 Comments

  1. Selay 04/12/2015
  2. Onur 08/12/2016
  3. Enes 30/01/2017
    • admin 30/01/2017

Leave a Reply