Ekran kartı değişiminde sürücü problemi yaşamamak için ne yapmak gerekir?

2017 başını konuşacak olursak, Nvidia’nın GTX 1000 serisini ve takiben AMD’nin RX 400 serisini çıkarması ile birlikte değişen grafik mimarileri yeni ekran kartlarını geçmişte hiç olmadıkları kadar performanslı yaptı. Elbette bu gelişmenin piyasa yansımaları da –firmalar açısından- fevkalade olumlu oldu.

Bu aralar insanlar eski ekran kartlarını söküp yenilerine geçme konusunda eskiye göre daha hevesli davranıyor. Nitekim bunun örneklerinden biri de benim. Bende yeni jenerasyon kartların çıkmasını bir süredir bekliyordum ve yıllardır kullandığım emektarı bir ay kadar önce emekli edip AMD RX 400 serisine geçtim.

Sizlerin de bu konuda bir niyeti varsa, -hatta ekran kartı aldıysanız- kasadaki ekran kartını söküp yenisini takmadan önce (sürücü problemleri yaşamamak için) neler yapılması gerektiğine dair bilmeniz gereken ayrıntıları paylaşmak isterim.

Ekran kartı değişiminde sürücü problemi yaşamamak için ne yapmak gerekir?

Bildiğiniz gibi ekran kartını değiştirmek altı üstü 2-3 dakikalık iş. Lakin bilgisayarınızda eski ekran kartınızın sürücüsü yüklü olduğundan ve yeni ekran kartınız ile uyumsuzluk yaratabileceğinden değişikliğin kendine özgü bir usulü var.
Bunu sıraya dökersek;

  1. Öncelikle internet bağlantınızı kesmelisiniz.
  2. “Program değiştir veya kaldır” aracılığıyla ekran kartı sürücüsünü kaldırmalısınız. İşlemden sonra bilgisayarınızı baştan başlatmalısınız.
  3. Bilgisayarınız açıldıktan sonra Display Driver Uninstaller yazılımı ile -kaldıysa- sürücü artıklarını kaldırmalısınız.
  4. Program bilgisayarı kapattıktan sonra fişi de çekip eski ekran kartınızı söküp yenisini takmalısınız. (Nasıl yapacağınızı bu videodan izleyebilirsiniz; ekran kartını değiştirmek.)
  5. Fiziki değişiklik bittikten sonra bilgisayarınızı tekrar çalıştırıp, yeni ekran kartınızın sürücüsünü yükleyebilirsiniz.

Eğer bu sıraya dikkat ederseniz, ekran kartı değiştirdikten sonra sürücü problemi yaşamazsınız.

Leave a Reply