El ve parmak ile dokunma hareketlerini gösteren dokunmatik simge setleri

Bilenler Kabilesi’nde Windows ve Android ekran görüntülerini sıklıkla kullanıyorum. 1 fotoğraf 1000 kelimeye bedelmiş, konuyu hızlıca anlatmamı sağlıyor. Karmaşık bazı şeyleri kullanıcılara göstererek, işaretleyerek basitçe anlatmak mümkün oluyor.

Android üzerine yazdığım son birkaç yazıda, ekran görüntülerine el hareketleri simgelerini de eklersem işimin daha da kolaylaşacağını farketmiştim. Okuyucu simgeleri takip eder, konuyu anlatmaya bile gerek kalmaz diye düşünmüştüm.

Biraz araştırma yapınca birkaç güzel, ücretsiz simge paketi buldum. Özellikle benim gibi anlatım yapan blog yazarlarına yada eğitim dokümanı hazırlayanlara yardımcı olayım diye burada da paylaşayım istedim.

Lafı fazla uzatmadan, dokunmatik telefon ve tabletlerdeki el ve parmak hareketlerini (gestures) işaret eden kaliteli simge (icon, ikon) paketleri için kısa bir liste vereyim.

Free Touch Interface Icons

Free Touch Interface Icons, iPhone (iOS) ve Android sistemlerdeki 78 farklı dokunma hareketi ve 21 farklı cihaz etkileşimini içeren 99 simgeden oluşuyor. Simge dosyaları PNG ve SVG formatta verilmiş. Vektör olması iyi, böylece kalite kaybı olmadan boyutlandırabiliyor, istediğiniz ebatlarda kullanabiliyorsunuz.

0001130102-dokunmatik-ekran-ikon-seti

Paketin gerek kişiler gerek kurumlar için kullanım ücretsiz. Fakat kullandığınız sayfaya “Dokunmatik simgeleri Freepik.com tarafından tasarlanmıştır” gibi bir not düşmeniz gerekiyor.

Gestureworks Icons

Gestureworks Icons, dokunmatik ekranlarda yapılan el hareketlerini içeren 206 farklı simgeden oluşuyor. Aklınıza gelen gelmeyen her türlü hareket tasvir edilmiş. Fakat çoğu kullanılmıyor.

0001130103-gestureworks-icons-dokunmatik-parmak-hareketi-ikon-seti

Simge dosyaları PNG, PDF, EPS formatında verilmiş. Kullanım kurumlar ve bireyler için ücretsiz denilmiş. Bir zorunluluk yok ama, kullandığınız sayfaya “El ve parmak hareketi çizimleri Freepik.com tarafından tasarlanmıştır” gibi bir not düşmeniz rica edilmiş.

Pixel Buddha 100+ Touch Gestures Icons

100+ Touch Gestures Icons, 112 farklı hareket ikonu içeren simge seti. Dosyalar AI, EPS, CSH, PSD, PNG, SVG formatlarında verilmiş. Kullanım ücretsiz ve herhangi bir şart belirtilmemiş.

0001130104-pixel-buddha-dokunmatik-el-hareketi-simge-seti

Setteki simgeler fotoğraf üzerinde çizim gibi duruyor. Yani elin kenarları çizilmiş, orta kısımdaki boşluklar üzerine koyduğunuz fotoğrafı göstermeye devam ediyor.

Touch Gesture Icons

Touch Gesture Icons, 52 farklı el ve parmak hareketi içeriyor. Sayının diğerlerinden az olduğuna bakmayın, ihtiyaç duyacağınız hiçbir parmak hareketi atlanmamış. Sırf sayı artsın diye de gereksiz ikonlar eklenmemiş.

0001130105-touch-gesture-icons

Simgeler, EPS, PNG, PSD formatlarında verilmiş. PNG set, 5 farklı çözünürlükte ayrı ayrı hazırlanmış. Seti kullanmak ücretsiz ve herhangi bir şartı bulunmuyor.

Cue

Cue, 39 adet ikon dosyasından oluşuyor. PNG, SVG, GSTENCIL, INDD formatlarında verilmiş. Ücretsiz fakat kullanabilmeniz için CC0 lisansını kabul etmeniz istenmiş.

0001130106-cue-dokunmatik-ekran-simgeleri

Tasarım diğer setlerden daha farklı. Dokunma hareketleri el yerine parmak ile gösterilmiş. PNG dosyaları 4 farklı boyutta ve 3 farklı renkte verilmiş.

Leave a Reply