Epic Scale nedir, nasıl silinir?

Epic Scale, bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda, işlemci gücünü kendisi için kullanan ve bilgisayarınızda yaptığı hesaplamalarla kazandığı paranın bir kısmını da hayır kurumlarına aktardığını söyleyen yeni bir program. Son dönemde uTorrent kurulumları ile milyonlarca bilgisayara yayıldı ve varlığından da öyle haberimiz oldu. Bilgisayarda aniden belirince doğal olarak nereden çıktı bu acaba bilgisayarımda virüs mü var diye tedirginlik yarattı.

Yazılım aslında virüs yada malware değil. uTorrent’e (muhtemelen belirli bir ödeme karşılığında) reklam olarak eklenmiş 3.parti istenmeyen (fakat güvenlik tehlikesi yaratmayan) bir yazılım. Siz uTorrent’i kurmaya çalışırken, kurulum sihirbazı “Epic Scale yazılımını da kuracağız, ne dersiniz” diye soruyor. Bu adıma dikkat etmez, acele edip “Accept Offer” butonuna tıklarsanız, yazılım bilgisayarınıza otomatik olarak kurulmuş oluyor. Sonradan da nereden geldi diye kendi kendinize şaşırıyorsunuz.

Bu bakımdan yazılım için klasik bir Muhtemelen İstenmeyen Yazılım (PUP) diyebiliriz. Firma bu konuyla ilgili bir uninstall rehberi hazırlamış, bilgisayarlarımıza uTorrent ile sızan gizli bir yazılım olmadıklarını söylemiş. Fakat bazı kullanıcılar yazılımın rehberde anlatıldığı şekilde kaldırılamadığını bir kısmı da kaldırılsa da artık bıraktığını raporlamış. Yine bazı kişiler, uTorrent güncellemesi sırasında, kendilerine sorulmadan yüklemenin yapıldığından şikayet etmiş.

Eğer yazılımı sisteminizden kaldırmak isterseniz, program ekle/kaldır’dan “EpicScale Application” adındaki kaydı kaldırmayı deneyebilirsiniz. Ben şu anda yazılımı bu şekilde rahatça kaldırabildim. Fakat bu isimde bir kayıt yoksa, Ultra Adware Killer, AdwCleaner, Junkware Removal Tool yada 25 farklı AV yazılımından biri size yardımcı olacaktır. Antivirüslerin aşağıdaki isimlerle tanımladıkları istenmeyen yazılım Epic Scale’dir.

Riskware.BitCoinMiner!
GrayWare[RiskTool:not-a-virus]/Win32.BitCoinMiner.xrd
Win32:PUP-gen [PUP] PUA/EpicScale.Gen
Hacktool.Win32.BitCoinMiner.77
W32.HfsAdware.7EE1
RiskTool.BitCoinMiner.r5 (Not a Virus)
Application.Win32.EpicScale.A
W32/S-f4486186!Eldorado
Program.EpicScale.2
a variant of Win32/EpicScale.A potentially unwanted
W32/S-f4486186!Eldorado
Riskware/BitCoinMiner
Win32.Application.Agent.99HVP6
PUA.EpicScale
Unwanted-Program ( 004b578c1 )
not-a-virus:RiskTool.Win32.BitCoinMiner.xrd
PUP.Optional.EpicScale
Artemis!263CDEC28D3E
Riskware.Win32.BitCoinMiner.doyjrh
Generic Suspicious
Win32/Virus.RiskTool.7a2
PUA_BitCoinMiner
Application.CoinMiner (A)

Leave a Reply