Euro (€) İşareti Nasıl Yapılır?

Bugün bir arkadaşım klavye ile Euro (Avro) işareti nasıl yapılıyor diye sordu, bende cevabını verdikten sonra demek ki soruluyormuş dedim ve konuyla ilgili bir yazı hazırlayıvereyim istedim.

Konu basit olduğundan lafı uzatmadan birkaç farklı yöntemi anlatayım;

Euro (€) İşareti Nasıl Yapılır?

Yöntem 1: Klavyedeki Alt Gr tuşuna basılı tutarken aynı anda E tuşuna basarak Euro işareti oluşturabilirsiniz.

Yöntem 2: Yine klavyenizden eşzamanlı olarak Ctrl, Alt ve E tuşlarına basılı tutarak Euro işareti yazabilirsiniz.

Yöntem 3. Bir başka alternatif olarak, klavyenin Alt tuşuna basılı tutarken 0128 ‘i tuşlayarak Euro işareti yazdırabilirsiniz. Yalnız burada rakamları sayısal klavyeden tuşlamanız önemli, harf kısmının üzerindeki rakamlarla yaparsanız hiçbirşey çıkmaz. Dolayısıyla yöntem –sayısal tuş takımı olmayan- çoğu laptopta kullanılamaz.

Yöntem 4: Unicode destekli Word, Excel, Outlook, PowerPoint gibi yazılımlarda Euro işareti oluşturmak için, klavyeniz ile 20AC yazıp ardından Alt+X tuşlarına eşzamanlı olarak basabilirsiniz. 20AC anında Euro işareti ile değiştirilecektir. Fakat bu yazılımlarda ilk 3 yöntem’de zaten çalışmaktadır.

Yöntem 5: Eğer Euro işaretini Ms Word, Excel, Outlook, PowerPoint vb Office programlarında yapmaya çalışıyorsanız, yukarıdaki 4 yönteme ek olarak programlardaki Ekle->Simge menüsünü de kullanabilirsiniz.

Yöntem 6: Son olarak, Kopyala/Yapıştır özelliği olan yazılımlarda herhangi bir yerden mesela buradan (€) Euro işaretini kopyalayıp yazılıma yapıştırabilirsiniz.

Leave a Reply