Excel’de kesirler (kesirli sayılar) tarihe dönüşüyor problemi ve çözümü

Excel’de kesirli sayı yazmaya çalışırken bazı kesirlerin otomatik olarak tarihe dönüştüğünü görmüş olabilirsiniz. Mesela herhangi bir Excel hücresine “10/12” girerseniz, enter’a basar basmaz hücre otomatik olarak tarih formatına dönüşür ve girdiğiniz değer “10.Ara” olarak değiştirilir. Eğer “12/31” yazarsanız, hücre bu sefer “Ara.31” olarak değişecektir.

Bu otomatik değişiklik Excel’e tarih girişinde kolaylık sağlayan bir özellik olarak eklenmiştir fakat Excel’i pek bilmeyenler için kolayca can sıkıcı bir problem haline gelebilir.

Nitekim ben de çoğu taze Excel kullanıcısının bu durumla –en az bir kez- boğuştuğunu gördüğümden otomatik değişikliğin nasıl bypass edilebileceğini paylaşmak istedim. Çözüm gerçekten basit…

Eğer, Excel ‘de yazdığım kesirler (kesirli sayılar) tarihe dönüşüyor diyorsanız, bunu engellemek için 2 yöntem kullanabilirsiniz;

1. Girdiğiniz kesri “10/12” değil de “0 10/12” şeklinde yazabilirsiniz. (bknz: Sayıların otomatik olarak tarihe dönüştürülmesini engelleme)

2. Kesir gireceğiniz hücreyi ve/veya sütunu “Kesir” formatında biçimlendirebilirsiniz. (bknz: Sayıları kesir olarak görüntüleme)

Leave a Reply