Excel kullanırken görüntü sürücüsü çöküyor problemi ve çözümü

Microsoft, Office yazılımlarına “donanım grafik hızlandırması” özelliğini Office 2010 sürümünde ekledi ve takip eden sürümlerinde de özelliği kullanmaya devam etti. İddiası işlemleri yaparken CPU yanında GPU’dan da faydalanarak performans artışı sağlamaktı. Fakat evdeki hesap (her bilgisayarda) çarşıya uymadı. Faydası yanında bazı bilgisayarlarda -programın bulanık görülmesi gibi- çeşitli sıkıntılar da yarattı. Bende bu sıkıntılardan birini, görüntü sürücüsünün çökmesi şeklinde şu anda yaşıyorum.

Bilgisayarımda Excel yazılımını kullanırken ara ara görüntü sürücüsü çöküyor, ekran kararıyor ve tekrar açılıyor. Problem özellikle belirli bir hücre aralığını seçip Ctrl+C ile kopyalamaya çalıştığım zamanlarda meydana geliyor. Her kopya aldığımda olmuyor fakat bazen ne tetikleniyorsa tetikleniyor; görüntü gidip geliyor ve sağ alt köşeden “Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu” şeklinde uyarı çıkıyor.

Uyarıdan sonra tekrar çalışmaya devam edebiliyorsunuz. Fakat sürekli çalışmanız bölünüp durduğundan epey rahatsız oluyorsunuz.

Problemi tekrar tekrar yaşayınca, böyle gitmez deyip kısa bir Google araştırması yaptım ve çözümünü Office istemci uygulamalarında görüntü sorunları sayfasında buldum. İşe yarar tavsiyeyi sizinle de paylaşmak isterim.

Eğer sizin de bilgisayarınızda Excel kullanırken grafik sürücüsü çöküyorsa;

1. Önce ekran kartınızın sürücüsünü güncelleyin ve problemin çözülüp çözülmediğini kontrol edin.
2. Problem çözülmediyse, Excel’de “donanım grafik hızlandırmasını” devre dışı bırakın;

121-rs1-1-microsoft-office-excel

Excel'i çalıştırın, ribbon bardaki "Dosya" yazısına tıklayın.

121-rs1-3-microsoft-office-excel-donanim-grafik-hizlandirmasini-devre-disi-birakma

"Gelişmiş" bölümünden "Donanım grafik hızlandırmasını devre dışı bırak" kutusunu işaretleyerek "Tamam" deyin.

Leave a Reply