Excel’de ondalıklı sayılar tarihe dönüşüyor problemi ve çözümü

Excel yazılımı hücrelere girdiğiniz datanın tipine bağlı olarak hücre formatını belirlemede çok başarılı. Mesela hücreye bir sayı girerseniz sayı hemen sağa yaslanıyor ve aritmetik işlemlere hazır hale geliyor. 10.12 gibi bir (ondalıklı sayı!) girişi yaparsanız bu sefer 12. ayın 10’u yazmak istediğiniz düşünüldüğünden 10.Ara şeklinde tarihe çevriliyor. Bu akıllı tahmin bizi her hücrenin tek tek formatlanması zahmetinden kurtarmak için eklenmiş ve oldukça faydalı. Lakin zaman zaman Excel ile fazla haşır neşir olmayanları üzdüğünü görüyorum.

En çok rastladığım problem girilen ondalıklı sayıların otomatik olarak tarih’e dönüşmesi. Az önce söylediğim 2. örnekteki durumdan bahsediyorum. Bu problemin neden kaynaklandığını ve nasıl kurtulabileceğinizi kısaca anlatayım;

Excel ‘de ondalıklı sayılar tarihe dönüştürülüyor problemi

Bildiğiniz üzere, Türkiye’de ondalıklı sayıları 10,12 şeklinde, aralarında virgül olacak şekilde yazıyoruz. Nokta işaretini 12.100,23 örneğinde olduğu gibi binlik dilimleri ayırmak için kullanıyoruz.

Fakat bazen bu standart göz önüne alınmıyor ve tam tersi bir kullanım yapılıyor. Yani ondalıklı sayı usule uygun olarak virgül ile değil de aralarında nokta olacak şekilde -hatalı- yazılıyor. Netice itibariyle bu kullanım matematiksel ifadeye uygun olmadığından Excel tarih girdiğinizi düşünüyor ve girdiğiniz değeri gün.ay şekline çeviriyor.

Bu durumda eğer -gerçekten- ondalıklı sayı kullanmaya çalışıyorsanız, ondalık işaretini . (nokta) değil , (virgül) olarak değiştirerek –aslında bir problem olmayan- bu otomatik tarih çevrimi problemini çözebiliyorsunuz.

Excel’de ondalıklı sayı otomatik olarak tarihe dönüşüyor problemi ve çözümü

Eğer ondalıklı sayı kullanmaya çalışmıyorsanız, (mesela sıra numarası veriyorsanız) hücreyi metin biçimine çevirerek veya yazdığınız hücrenin başına ‘ (apostrof) koyarak sayının değişmesini engellemeniz de mümkün. Fakat bu durumda -girdi metin olarak algılanacağından doğal olarak- hücreyle toplama, çıkarma gibi aritmetik işlem yapamayacaksınız.

Leave a Reply