Excel’de hesaplamalar otomatik güncellenmiyor problemi ve çözümü

Excel’de basit bir toplama işlemi yaptırdığımızı varsayalım. Diyelim ki bir hücreye 3 diğerine 2 yazdık ve başka bir hücre’de ikisinin toplamını aldırdık. Sonuç doğal olarak 5 olacaktır.

Sonradan bu iki toplanan değerden birini değiştirirseniz, mesela 3 olanı 8 yaparsanız, toplam hücresinin otomatik olarak güncellenmesini ve 10 olmasını beklersiniz. Çünkü Excel normal şartlarda böyle çalışır/böyle çalışmalıdır.

Lakin geçtiğimiz gün ilk kez bu değişikliğin otomatik olarak yapılmadığı bir durumla karşılaştım. Yani hesaplamada kullanılan hücrelerden biri değiştiğinde Excel yazdığım matematiksel formülü otomatik olarak tekrar hesaplamıyor, sonuç değerini güncellemiyordu.

Biraz araştırınca, nedeni Microsoft’un yardım sayfasında denk geldi. Sorunu yaşayanlar için kısa bir özet geçeyim;

Excel’de hesaplamalar otomatik güncellenmiyor (formüller tekrar hesaplanmıyor) problemi ve çözümü;

Excel’e çok fazla hesaplama içeren büyük Excel belgeleri sürekli refresh ederse çalışması ağırlaşır diye –isterseniz müdahale edip optimizasyon amacıyla kullanabileceğiniz- basit bir ayar eklenmiş. Buna “hesaplama seçeneği” deniyor.

Bu ayarda 3 şansınız bulunuyor; varsayılan “otomatik hesaplama” seçeneğinde tüm formüller ilişkili hücreler değiştiğinde otomatik olarak yeniden hesaplanıyor.

İkinci durumda ne kadar değişiklik yaparsanız yapın, değişiklik sadece F9 tuşuna bastığınızda gerçekleşiyor. Buna “el ile hesaplama” deniyor.

Son seçenek ise veri tabloları dışındaki hesapların otomatik güncellenmesi, ona da “Veri tabloları dışında otomatik hesaplama” deniyor.

Bu 3 seçenek arasında gidip gelebilmek için Ribbon Bar’daki Formüller -> Hesaplama Seçenekleri bölümünü kullanabiliyorsunuz.

Dolayısıyla;

Eğer Excel’de bilerek veya bilmeyerek bu ayarı “el ile hesaplama” seçeneğine getirirseniz, başta bahsettiğim problemi yaşıyorsunuz.

Bu durumda çözüm için;
1.Formülleri tekrar hesaplatmak gerektikçe F9 tuşuna basabilirsiniz.
2.Formüller kendi kendine güncellensin isterseniz hesaplama seçeneğini “otomatik” olarak değiştirebilirsiniz.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için; Formülün yeniden hesaplamasını, yinelemesini ve duyarlılığını değiştirme.

Leave a Reply