Excel’de Metin Olarak Saklanan Sayı Hatası

Bildiğiniz üzere el ile hazırlanan excel dokümanında bir sayının metin olarak saklanması pek olası değil. Bunun için hususi uğraşmanız (mesela sayının başına ‘ apostrof koymanız) gerekir. Çünkü excel yaptığınız girişe uygun olarak hücre özelliğini anında değiştirmektedir.

Fakat birisi ısrarla uğraşarak sayıları metin formatında girdiyse ve sizde onun gönderdiği Excel’de hesaplama yapacaksanız, bu değerleri kullandığınızda hesaplamaların yanlış olması riski doğacaktır. Bu yüzden Excel hücreleri metin biçiminde saklanan sayı olup olmadığı konusunda denetler, risk tespit ederse, “Metin olarak saklanan sayı hatası” uyarısı gösterir.

Bu bir bilgilendirme uyarısıdır ve hesaplama yapmayacağınız –sıra no, telefon numarası vb bilgisi içeren- sütun ve hücrelerde uyarıyı görmezden gelmeniz sorun olmaz. Fakat hücreyi matematiksel hesaplamalarda kullanacaksanız ve “hücre gerçekten sayı formatında olmalı ise” yapmanız gereken mutlaka hücreyi sayı formatına çevirmektir.

3 farklı yöntemle bu işlemi nasıl yapabileceğinizi paylaşayım;

Excel’de Metin Olarak Saklanan Sayı Hatası

Yöntem 1: Bu hatanın çözümü için en basit yöntem problemli hücreleri seçmek, çıkan ünlem simgesine tıklamak ve “Sayıya dönüştür” komutunu vermektir. Böylece Excel sizin yerinize hücreleri doğru formata çevirir.

Eğer sayıların metin olarak saklanmasında bir problem yoksa ve sadece yeşil uyarı işaretini kaldırmak istiyorum derseniz, bu durumda aynı menüdeki “Hatayı Yoksay” komutunu verebilirsiniz.

Yöntem 2: Konuyla hiç alakası olmamasına rağmen, “Metni Sütunlara Dönüştür” fonksiyonu yukarıdakiyle aynı basitlikte işinizi çözebilir. Yapmanız gereken ilgili hücreleri seçmek, “Veri” menüsü altından “Metinleri Sütunlara Dönüştür” komutunu vermek ve ardından hemen “Son” diyerek işlemi bitirmektir.

Yöntem 3: Boş bir hücreye 0 yazın ve ctrl+c ile kopyalayın. Ardından hata veren hücreleri seçin ve Özel yapıştır seçeneği ile toplayarak yapıştırın. Alan metne çevrilecektir.

(Resmi yardım belgeleri için; Metin olarak depolanan sayıları numaralara dönüştürme)

One Response

  1. mesut özdinç 30/07/2020

Leave a Reply