Fare imleci tarak şeklinde görünmeye başladığında nasıl düzeltilir?

Son dönemde bilgisayarımda karşılaşmaya başladığım ilginç hatalardan biri, fare imlecinin, kılçıkları eğik tarak/tırmık şeklinde görünmesi. Rasgele zamanlarda ortaya çıkıyor ve olduğunda bilgisayarı kullanması gerçekten zor bir hal alıyor. Restartın ardından mouse normale dönüyor.

Sorunun nedeni belli değil. Çünkü belirli bir rutini yok. Bende genellikle VMware Workstation ile çalışırken gerçekleşiyor ama her zaman olan birşey de değil. Bir bug mu var, neye göre tetikleniyor bilmiyorum. Ama kaynağının AMD grafik sürücüsü olduğunu biliyorum.

Bugün yine aynı sorunu yaşayınca, hem sorunun kaynağını hem de çözümünü blogda paylaşayım istedim. Sorun yaşıyorsanız devam edelim…

Sorunun Kaynağı ve çözümü

Sorunun kaynağı ATI ekran kartı sürücüsü. Eğer bilgisayarınıza AMD Catalyst driver yüklediyseniz bu sorunu yaşamanız olası. Nasıl olur diye düşünebilirsiniz. İsterseniz aygıt yöneticisini açın, Ekran kartı sürücünüzü devre dışı bırakın. Sorun anında düzelecektir. (Tabi GPU’yu kullanan Chrome, Firefox gibi uygulamalarınız da çökecektir.) Sürücüyü tekrar etkinleştirdiğinizde, tırmık imleç geri gelecektir.

Söylenene göre bu ATI sürücüsünde 2001 yılından beri bulunan ve rasgele ortaya çıkan bir bugmuş. Fakat halen kalıcı bilinir bir çözümü yok. ATI sürücüyü düzeltmedikçe (yada siz nvidia’ya geçmedikçe) de olmayacak. Kısa dönemli çözümler ise şöyle;

  • Farenin yarısı görünüyor yarısı görünmüyor
  • İmlecin uç kısmı (okun ucu) görünmüyor arkası (okun sapı) görünüyor
  • İmleç kesik kesik gösteriliyor
  • İmleç doğru gösterilmiyor, render, çözünürlük, gösterim hatası var
  • Mouse, fare, imleç tümden kayboldu, görünmüyor

2 Comments

  1. Umut 22/12/2017
  2. hakan 26/06/2018

Leave a Reply