Flashify ile Recovery, Custom ROM, GAPPS flashlama

Custom Recovery kurmak, Custom ROM yüklemek, Google uygulamalarını (GAPPS) flashlamak gibi işlemler, yeni Android kullanıcılarını çok tedirgin eden işlemler. Bunlar pek bilinmediğinden ve yapması riskli olduğundan, akla türlü soru getiriyor ama genellikle en çok merak edilen şey, işlemlerin en kolay yoldan, en sorunsuz şekilde nasıl yapılacağı oluyor.

Bu durumu iyi bildiğimden, yeni Android kullanıcılarına yardımcı olması maksadıyla bugüne kadar birçok resimli rehber hazırlamış ve uygulamaların nasıl yapılması gerektiğini adım adım anlatmıştım. Fakat tüm rehberlerde konuları [ROOT] Rashr – Flash Tool uygulaması üzerinden anlattığımdan bu yazıda tümünü bir kez de Flashify uygulaması ile anlatacağım.

Flashify (for root users), bu konuda en tanınmış uygulamalardan biri olan Rashr’dan daha az kullanıcıya sahip, daha az popüler ama Rashr uygulamasının aksine CMW ve Phillz Recovery ile ROM flashlama, otomatik olarak GAPPS yükleme gibi seçenekler sunan iyi bir Rashr alternatifi.

Yazıdaki niyetim 3 temel konu üzerinden Flashify nasıl kullanılır anlatmak, konudan hiç haberi bile olmayanlara bahsettiğim işlemlerin ne kadar kolay olduğunu göstermek. Hemen başlayalım…

Flashify ile TWRP, CMW, Phillz Recovery flashlama nasıl yapılır?

İlk adımda, Flashify ile Custom Recovery kurmadan önce, mevcut Recovery için bir yedek dosyası oluşturalım. Ne olur ne olmaz, yüklediğiniz Recovery Mod’u beğenmezseniz, bu sayede eski moda geri dönebilirsiniz.

Bunun için Flashify uygulamasını çalıştırın, Root uyarısına evet deyin ve Backup/Restore sekmesine geçin. Sonra aşağıdaki fotoğrafı takip ederek recovery yedekleme yapabilirsiniz.
170-2-1-flashify-custom-recovery-flashlama-1
Telefonun mevcut durumunu garantiye aldıktan sonra, yeni Recovery yüklemesi yapmak 3-5 dakikalık meseledir. Flash sekmesine geçip, Recovery image bölümüne tapladığınızda karşınıza en sık kullanılan Recovery uygulamaları gelir.

Mesela ClockWorkMod Recovery kurmak istediğinizi varsayalım. Download CMW bölümüne tapladığında, karşınıza telefonunuz için uygun olan CMW versiyonu gelecektir. Dokunmatik olanı seçerseniz…
170-2-2-flashify-custom-recovery-flashlama-2
… birkaç dakikada recovery imajı indirilir, karşınıza Flash Recovery ekranı çıkar. YUP! -> Reboot Now linklerine dokunmanızla birlikte CWM Recovery Flashlama işlemi tamamlanır.
170-2-3-flashify-custom-recovery-flashlama-3

Telefon açıldıktan sonra karşınıza Recovery ekranı gelecektir. Siz “reboot system now” deyip, telefonu normal modda tekrar açabilirsiniz. Ne zaman ki tekrar recovery moda girmeniz gerekir, o zaman Flashify menüsünden Reboot recovery bölümüne taplamanız yeterlidir.
170-2-4-flashify-custom-recovery-flashlama-4
Eğer yüklediğiniz Recovery Mod’u beğenmezseniz, aşağıdaki şekilde eski (orjinal) recovery’yi yedekten geri yükleyebilirsiniz.
170-2-5-flashify-custom-recovery-flashlama-5

Flashify ile MIUI, CyanogenMod vb. Custom ROM flashlama (yükleme, kurma) nasıl yapılır?

Flashify ile CMW, TWRP yada Phillz Recovery yüklemesi yaptıktan sonra, Custom ROM flashlamak mümkün hale gelir. MIUI, CyanogenMod, ne yüklemek isterseniz isteyin (zip formatında olmak kaydıyla) aynı şekilde yüklenebilir. Bunun için;

Flash sekmesine geçin ve Zip file bölümüne taplayın. File explorer’dan …
170-2-6-flashify-custom-rom-flashlama-1
… yüklemek istediğiniz Custom ROM’u seçin.

Dosyayı seçer seçmez karşınıza Flash zip ekranı gelir. Burada daha önce yüklediğiniz Recovery versiyonunu işaretleyip, YUP! -> Reboot Now linklerine taplamanız ile birlikte de, ROM flashlama zamanlanır.
170-2-7-flashify-custom-rom-flashlama-2
Telefonunuz yeniden açıldığında, zamanlanmış yükleme Recovery Modda tamamlanır, Ardından sistem yüklediğiniz yeni Custom ROM ile açılır.
170-2-8-flashify-custom-rom-flashlama-3
Bu işlemi yaptıktan sonra, telefonun açılmasıyla birlikte, yeni işletim sisteminden “app durduruldu” hataları alabilirsiniz. Daha önce gösterdiğim şekilde, recovery moda girerseniz, CMW’de aşağıdaki şekilde fabrika ayarlarına getirip problemi ortadan kaldırabilirsiniz.
170-2-9-flashify-custom-rom-flashlama-4
TWRP yada Phillz recovery ile flashlama yapan kullanıcılar, bu işleme ihtiyaç duymaz. Sadece flaşlama esnasında Flashify’nin gösterdiği wipe seçeneklerini işaretlemesi yeterlidir. Hangi Recovery’yi kullanıyor olursanız olsun, yaptığınız işlemler telefondaki tüm bilgileri sileceğinden öncesinde kaybolmasını istemediğiniz şeyleri (telefon defterini, uygulamaları vs) muhakkak yedeklemeniz gerekir.

Flashify ile Google Apps (GAPPS) flashlama (yükleme, kurma) nasıl yapılır?

Custom ROM kuranların “app durduruldu” hatası dışındaki ilk şikayeti genellikle yükledikleri sistemde Google Play, Gmail, Google Maps gibi uygulamaların bulunmaması oluyor. Lisans problemi gibi nedenlerle Custom ROM’lara eklenmeyen bu uygulamaları kendiniz yüklemelisiniz. Nasıl olduğunu sırasıyla anlatalım;

Öncelikle Ayarlar -> Telefon Hakkında -> Android sürümü bölümünden Android versiyonunuzu öğrenin.

170-2-10-android-versiyonunu-ogrenme

Flash sekmesinden Zip file bölümünden Telefonunuz için uygun GAPSS versiyonuna taplayın. (Benim örneğimde bu “Gapps Android 4.4” tür. Siz kendi telefonunuza uygun olan versiyona dokunun.)
170-2-11-flashify-google-apps-gapps-flashlama-1
GAPPS indirme işleminin tamamlanmasını bekleyin ve ardından karşınıza çıkan pencerelere onay vererek işlemi tamamlayın.
170-2-12-flashify-google-apps-gapps-flashlama-2
Telefon restart yapacak, GAPPS yükleme tamamlanacak ve sistem normal modda açılıp Google Uygulamaları karşınıza gelecektir. Bu kez GAPPS flashlama işleminin ardından wipe yapmanız gerekmemektedir.
170-2-13-flashify-google-apps-gapps-flashlama-3

Önemli Notlar:

-Flashify her recovery modu kurabiliyor ama sadece CMW, TWRP, Phillz recovery modları ile ROM flaşlama / GAPPS flaşlama yapabiliyor. Buna dikkat etmelisiniz, bahsettiğim modları kurmazsanız, diğer uygulamaları recovery den yapmak zorunda kalırsınız.

-“Flash zip” ekranında sisteminizde bulunan doğru recovery’nin seçili geldiğine dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde sisteminize ROM flashlama / GAPPS flashlama işlemi yapılamıyor. Eğer yaptım ama olmadı diyorsanız muhtemel sebebi budur.

-Flashify ücretsiz fakat günlük 3 flaşlama limiti var. 3.99$ ödeyerek bu limiti kaldırabiliyorsunuz. Yaklaşık bir kahve parası.

-Bu sayfada bahsettiğim tüm işlemler, riskli işlemler. Flashify açılışta işlemleri yapmanızdan ötürü sorumluluk kabul etmeyeceğini söylüyor, sizden onay vermenizi istiyor. Ben hiç sorun yaşamadım ama, başınıza bir problem gelmez diyemem, gelirse ben de sorumluluk üstlenmem.

-Flashify de diğer tüm benzerleri gibi root erişimi istiyor. Henüz telefonunuzda root yoksa, Android telefon ve tabletleri root yapma yazılımı okuyabilirsiniz. Yine bu konuyla ilişkili olarak daha spesifik konulara linklerden ulaşabilirsiniz; CyanogenMod yükleme, MIUI yükleme, TWRP yükleme ve kullanma, CWM yükleme ve kullanma

2 Comments

  1. Huseyin 17/01/2016

Leave a Reply