Garmin navigasyon cihazlarına OpenStreetMap (OSM) haritasını yükleme

Kafamda fazlaca yol iz tutamıyorum. Bu yüzden araba sahibi olur olmaz yapacağım ilk şeyin iyi bir navigasyon cihaz almak olacağını söylerdim. Nitekim arabayı alır almaz hemen Garmin nüvi 2589 LM sipariş ettim. Üzerine 1,5 sene geçmekle birlikte cihazımı halen severek kullanıyorum.

Cihaz bugüne kadar beni bir kez üzdü, o da haritasından kaynaklandı. Osman Gazi Köprüsü’nün açılmasına müteakip birkaç kez harita güncellemesi gelse de cihaz köprüyü Mart 2017’ye kadar tanımadı. Ben de bu süreçte birkaç kez köprüyü geçmek, Garmin yerine telefonu kullanmak zorunda kaldım. Tabi her seferinde telefonu üzerinde yumurta pişecek kadar ısıtmaktan memnun olmadım.

Geçenlerde düşünürken, bu tür durumlara karşı Garmin’e alternatif harita yüklemenin mümkün olup olmadığı takıldı aklıma. Öğrendim ki Garmin navigasyon cihazına OpenStreetMaps (OSM) haritalarını yüklemek mümkünmüş. Deneyip başarıya ulaştığımdan sizlere de bu işin nasıl yapılacağını anlatmak istiyorum.

Garmin navigasyon cihazlarına OSM (OpenStreetMap) haritasını yükleme

1. İlk adımda Free maps for Garmin brand GPS devices sayfasına giriyoruz. “Choose a Predefined country” bölümündeki ikinci açılır kutudan ülkemizi “Turkey” seçiyoruz. Hemen ardından alt kısımda “Download maps now!” yazısı çıkıyor ona tıklıyoruz.

2. Link bizi yeni bir sayfaya yönlendiriyor. Bu sayfadaki “osm_generic_gmapsupp.zip” linkine tıklıyoruz. 200 MB civarındaki dosyayı indiriyoruz.

3. İndirdiğimiz dosya zip dosyasıdır ve ayıklamanız gerekir. Zipten çıkardığınızda “gmapsupp” adında yeni bir dosya oluşur. Bu dosyayı kopyalıyoruz.

4. Garmin navigasyon cihazını bilgisayarımıza USB kablosuyla bağlıyoruz. Bilgisayar Garmin’i USB disk gibi görüyor, bizde karşımıza gelen USB disk’in içinde “Map” adında bir klasör oluşturup indirdiğimiz “gmapsupp” dosyasını bu klasörün içine kopyalıyoruz.

5. Bilgisayardaki işimiz böylece bitiyor. Şimdi Garmin navigasyon cihazını USB kablosunu çıkarıp açmamız gerekiyor. Aşağıda gösterildiği şekilde Garmin haritasını devre dışı bıraktığımız anda OpenStreetMap haritası kullanılmaya başlanıyor.

Tabi dilerseniz, bu işlemleri sondan başa geriye alarak cihazınızı ilk haline getirebilirsiniz.

Leave a Reply