Google Adsense başvurusu nasıl yapılır?

Google Adsense, web sitenize reklam ekleyerek para kazanmanın en kolay yollarından biri. Küçük büyük birçok blogun, web sitesinin gelir kapısı. Sayesinde zengin olanı hiç görmedim fakat hayatını sürdürebilecek kadar gelir elde edenler olduğunu biliyorum.

Mesela çok sevdiğim bir blog olan ghacks.net, yayın hayatını yıllarca Adsense sayesinde sürdürebilmiş. Yazarı, başta o kadar iyi kazanmış ki, tam zamanlı işinden ayrılıp blog yazmaya ağırlık vermiş. Birkaç yıl bu şekilde devam etmiş. Fakat geldiğimiz noktada reklam engelleme eklentilerinden dolayı eski kazanç kalmamış.

Tabi bu işin farklı bir boyutu. Çünkü Google, Adblock eklentileriyle mücadelesini reddedilemeyecek tekliflerle sürdürüyor. Bu nedenle eskisi kadar olmasa da, sistem, hem Google’ın hem de yayıncıların karnını doyurmaya devam ediyor. Pek para kazanma umudu olmasa bile, birçok blog yazarı sistemin peşinde. Çünkü akmasa da damlar, en azından hosting, tema, eklenti vb. masrafları karşılar fikri var. Sistemin kolay entegre edilmesi, katılım şartlarının da hafif olması ayrı bir cazibe noktası.

Nitekim bende bu düşüncelerle, hem sisteme başvurdum hem de başvuru aşamalarını fotoğraflayarak merak edenlere anlatayım istedim. Google Adsense reklam sistemine başvuru yapmak istiyorsanız, klavuzdaki herşeyi adım adım uygulayarak kolayca sisteme kayıt olabilirsiniz diye düşünüyorum.

Google Adsense başvurusu nasıl yapılır?

158-3-1-google-adsense-basvuru

Google Adsense sistemine kayıt için başvuru sayfasına girin. Google hesabınız varsa ilk butona tıklayın. Yoksa yeni bir hesap açarak, aynı sayfadan devam edin. (Ben hesabınız var kabul edeceğim, standart Google hesabıdır, hemen herkesin bir tane vardır diye düşünüyorum.)

158-3-2

Kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapın.

158-3-3

Web sitesi ve içerik dilini girerek Devam et butonuna tıklayın.

158-3-4

Ülke, saat dilimi, adınız, adresiniz vb. bilgileri girerek tekrar Devam et butonuna tıklayın. Burada verdiğiniz bilgiler doğru olmalı. Çünkü telefon numarası yanlış olursa doğrulama kodunu alamazsınız, adınız sonradan gireceğiniz banka hesabıyla örtüşmezse, ödeme alamazsınız.

158-3-5

Doğrulama kodunu gönder butonuna tıklayın.

158-3-6

Cep telefonunuza gönderilen kodu yazıp Doğrula butonuna tıklayın.

158-3-7-google-adsense-basvurusu-tamamlandi

Google Adsense başvurusu tamamlanacaktır. Bu işin ilk aşaması. İkinci aşama Google'a emanet. Başvurunuz bir gün içinde değerlenecek, (inşallah) onaylanacak ve bir mail alacaksınız.

158-3-8

Mail aldığınızda, gönderilen linke tıklayıp...

158-3-9

Google Adsense hesabına giriş yapmalısınız.

158-3-10-google-adsense-hizmet-sartlari-1

Ardından hizmet şartları karşınıza gelecektir.

158-3-11-google-adsense-hizmet-sartlari-2

Sayfanın alt kısmında şartları kabul edin ve Adsense hesabıma devam et butonuna tıklayın.

158-3-12

Böylece üçüncü aşamaya geçmiş olacaksınız. Google bu aşamada sizden bir reklam oluşturmanızı ve reklamı sitenize eklemenizi isteyecektir. Şimdi başlayın butonuna tıklayın.

158-3-13-google-adsense-reklam-birimi-olusturma-1

+Yeni reklam birimi butonuna tıklayın.

158-3-14-google-adsense-reklam-birimi-olusturma-2

Bir isim vererek istediğiniz tipteki reklamı oluşturun, ardından Kaydet ve kodu al butonuna tıklayın. Burada Esnek reklam tipini seçmenizi öneririm. Diğer ayarlara dokunmanıza şimdilik gerek yoktur.

158-3-15-google-adsense-reklam-birimi-olusturma-3

Butona tıklamanızla birlikte kod karşınıza gelir. Nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, isterseniz Kod Uygulama Klavuzu linkine tıklayabilirsiniz. Genellikle tüm CMS sistemlerinde bu kodları eklemeye yarayan hazır eklentiler bulunur.

158-3-16-wordpress-google-adsense-kodu-ekleme

Mesela WordPress kullanıcıları, Bileşenler menüsünden Metin bileşenini, Bileşen alanına sürükleyip kodu ekleyebilir. Bu işlemle birlikte başvurunuzun 3. aşaması tamamlanmış olacaktır.

4. Aşama ise Google'ın yapacağı 2. analiz ve ve ardından mail adresinize gönderilecek olan kabul yada red cevabıdır.

Google Adsense başvurusu yaptım, peki ya sonra?

Google Adsense başvurusu tamamlandığında, eklediğiniz kod öbeği web sitenizde boşluk olarak görüntülenir. Hesabınız onaylanmadan reklam gösterimi yapılmaz. Google sitenizi değerlendirecek, en geç bir hafta içinde size geri dönüş yapacaktır. Ya sisteme kabul edilirsiniz. Yada belirli mazeret sunularak reddedilirsiniz.

Red sebebi bazen sunucunuzun geçici olarak yanıt vermemesinden kaynaklı “Sitenizi inceleyemedik” mazereti de olabilir, “Yetersiz içerik” gibi daha büyük bir problem de olabilir. Fakat ne olursa olsun, red sebebi olarak gösterilen problemi düzeltip yeniden başvuru yapma şansınız her zaman vardır.

3 Comments

    • admin 16/03/2017
  1. Forum 21/04/2017

Leave a Reply