Google Adsense’de reklam yerine boşluk çıkıyor problemi ve çözümü

Google Adsense başvurusu yaptınız, ilk aşamadan geçtiniz, verilen kodları web sitesinize eklediniz. Reklam görmeyi beklerken beyaz bir boşluk görmeye başladınız. Birkaç gün sonra boşluk gitti, reklam geldi. Fakat kısa bir süre sonra reklamlar yerine yine boş alan geldi. Peki neden?

Herhalde Adsense kullanmaya başlamış blog yazarlarının en merak ettiği konulardan biri bu soru. Cevap için tonla ihtimal var ve ben aklıma gelenleri madde madde sıralayacağım. Umuyorum ki birinden biri işinizi görecektir.

1. Google Adsense başvurunuz kabul edilene kadar, reklam yerine boş alan gelir!

Google Adsense başvurusu yaptığınızda, başvurunuzun kabul edilmesi bir hafta kadar sürer. Kodları web sayfanıza ilk eklediğinizde hemen reklam görmezsiniz. Bu kabul sürecinin sadece bir aşamasıdır. Önce reklam alanı yerinde boşluk, beyaz bir alan gelir. Ne zaman ki başvuru kabul edilir, boşluk gider reklam gelir.

Eğer kodları web sitenize ekleyeli bir hafta olmadıysa, biraz sabredin, değerlendirme sonucunu bekleyin. Sonuç olumsuz olursa reklam hiç görünmez, yeniden başvuru yapmanız gerekir. Sonuç olumlu olursa problem kendi kendine çözülecektir.

2. Başvurunuz kabul edildikten sonra reklam yok, boşluk varsa hesabınız askıya alınmış olabilir.

Google Adsense, kaydınızın kabul edilmesinin hemen ardından (yada rastgele bir zaman diliminde) reklam göstermeyi kesti ise, sebebi aboneliğinizin askıya alınması olabilir.

Test etmek için Google Adsense hesabınıza girin ve abonelik durumunuzu kontrol edin. Ana sayfada istatistikler yerine başvuru ekranı görürseniz, anlayın ki birşeyler Google’ın hoşuna gitmemiş, abonelik iptal edilmiş.

Mail adresinizi kontrol edin, Google’dan iptal sebebi ile ilgili gönderilmiş eposta varmı bakın. Varsa problemi çözerek başvurunuzu tekrarlayın.

3. Google Adsense reklamları görünmüyor ise tarayıcınızda Adblock olmadığına emin olmalısınız!

Biraz komik bir durum ama, tarayıcınızda Adblock tarzı bir eklenti kullanıyorsanız kendi reklamlarınızı görmüyor olabilirsiniz. Yine javascript engelleyen Noscript gibi eklentiler, Adsense reklamlarını engellenecektir.

En iyisi tarayıcı eklentinizi geçici olarak devre dışı bırakın birde öyle deneyin. Gerekiyorsa bir başka bilgisayarda (yada cihazda) kontrol edin. Belkide sorun yoktur, siz var sanıyorsunuzdur.

4. Google Adsense reklam bloğu boş ise reklamı yeni oluşturmuş yada az önce değiştirmiş olabilirsiniz.

Yeni oluşturulan (yada değiştirilen) reklamlar hemen gösterilmeye başlanmaz. 10-30 dakika geçikme payı olabilir. Bu nedenle reklam kodlarını sayfanıza eklemenizin hemen ardından çalışmasını beklemeyin. Fakat bu kısa bir süre sürmelidir, yoksa bahsettiğim diğer olasılıklardan biri geçerli olabilir.

Yine kod öbeğini “doğru olarak” eklemeye dikkat etmelisiniz. Google, hazırladığı yardım belgelerinde kodun doğru kullanılmamasından kaynaklanan problemler yaşanabileceğini söylüyor. Detayları burada okuyabilirsiniz: Reklamlar boşsa, kodun doğru olup olmadığını kontrol edin

5. İzin verilenden daha fazla reklam kullanmak reklam yerine boş alan görünüyor problemi yaratabilir.

Google Adsense, tek bir web sayfasına 3 ten fazla reklam eklemenizi istemiyor. Eklerseniz 3’ten sonrası (dördüncü, beşinci reklamlar) görünmeyebilir, hatta kurallara uymadığınız gerekçesiyle hesabınız engellenebilir (#madde 2).

Çözüm için Google’ın koyduğu kullanım şartlarına uymaya gayret etmelisiniz.

6. Adsense “bazı sayfalarda” reklam göstermiyorsa belkide gösterecek reklam olmadığındandır!

Bildiğiniz gibi Google Adsense reklamları içeriğe ve kullanıcıya özel reklam gösteriyor. Siz WordPress’ten bahsederken, sayfada genellikle buzdolabı reklamı görmezsiniz. Eğer Google ilişkili bir reklam bulamazsa, reklam göstermeyecektir.

Fakat bu bahsettiğim sadece belirli sayfalarda olur. Eğer hiçbir sayfada reklam gösterilmiyorsa, muhtemelen sorun bu madde değildir.

7. Caching, JS Minification gibi uygulamalar kodların çalışmasını engelleyebilir!

Diyelim ki WordPress kullanıyorsunuz. Cache eklentiniz de var. Kodları sitenize eklediniz ama cache eklentisinin oluşturduğu statik sayfaları temizlemeyi unuttunuz. Sonuçta kodlar geçici hafıza temizlenene kadar tarayıcınıza gönderilmeyecek, dolayısıyla reklam gösterilmeyecektir.

Yine Javascript yada HTML sıkıştırma, küçültme, birleştirme gibi uygulamalar yapıyorsanız (yada bununla ilgili eklentiler kullanıyorsanız) eklentiler Adsense kodlarını bozabilir. En iyisi bu eklentileri devre dışı bırakın birde öyle deneyin. Eğer sorun eklentilerde ise, Adsense ile uyumlu alternatiflere yönelin.

6 Comments

  1. Bodrum Holiday 16/03/2017
  2. Okul 21/02/2019
  3. Batuhan Üstün 06/03/2019
  4. ilhan oğlakçıoğlu 22/03/2019
  5. göbek eritme 28/04/2019

Leave a Reply