Google Analytics “referer spam” probleminden korunma!

İnternet sitesi sahibi olupta Google Analytics kullanmayan var mı bilmiyorum. Şahsen siteyi ilk kurduğum zaman ziyaretçi sayımı işini WP Statistics eklentisi ile kotarmaya çalışmış ve oldukça memnun kalmıştım. Fakat sonradan konuyu bağımsız bir ölçüm firmasına teslim etme düşüncesiyle, bende GA kullanmaya başladım. (bknz: WordPress’e Google Analytics ekleme)

Sistemden ilk 4 ay hiç şikayetim olmadı. Son 2 aydır ise referer spam denilen bir sıkıntıyla karşı karşıyayım;

Aldığım kaynak raporlarına bakınca görüyorum ki, “trafficmonetize.org”, “floating–share–buttons.com” gibi sitelerden benim siteme gelen yüzlerce ziyaretçi var. Fakat aslında bu sitelerde Bilenler Kabilesi‘ne verilmiş ne bir backlink var, nede linke tıklayıp sayfamı bulan gerçek bir kullanıcı var. Hepsi botların oluşturduğu aldatıcı kayıtlar.

1-2 ay es geçtim, baktım sorun sürekli büyüyor bugün itibariyle müdahale edip düzelttim. Yazıda da uyguladığım referer spam’dan korunma yöntemini anlatmak istiyorum. Tabi öncesinde bilmeyenler için referer spam nedir ve nasıl yapılıyor kısaca bahsetmek gerek;

Referer Spam (referral spam, log spam, referrer bombing) nedir?

Ziyaretçi ve backlink sayısını arttırmak isteyen bazı web sitesi sahibi ‘insanlar’, interneti dolaşıp siteleri ziyaret edecek otomatik spam yazılımları (örümcekler) geliştiriyorlar. Örümcek, ziyaret esnasında sitenizde bulunan GA kodlarını çalıştırıyor ve kendisini “trafficmonetize.org” yada “floatingsharebuttons.com” vb bir sitedeki backlink‘e tıklayıp gelmiş gerçek bir kullanıcı gibi gösteriyor.

Gerçekte böyle bir backlink yok ama, referer bilgisi kolayca manipüle edilebildiğinden Google Analytics durumu anlayamıyor. Sonuçta örümcek ziyaretçi, sahte referer bilgisi de trafik kaynağı olarak kaydediliyor.

Spam yapanların amacıda bu zaten. Referer (Kaynak/Araç) raporlarınıza web sitelerinin adını sokmak, çünkü meraktan bakarsanız hitleri artacak. İşte bu şekilde yapılan spam yöntemine referer spam deniyor.

(Ghost Referer Spam gibi bu işin farklı uygulama yöntemleri de var fakat günün sonunda yol açtıkları sorunlar anlattığım ile tamamen aynı olduğundan teknik kısmı uzatmayacağım.)

Çözüm ne?

Yazının amacına dönersek…

Referer Spam adı verilen tekniği durdurmak için birkaç manuel yöntem var ama, ben 3 adımlık çok pratik bir yol oluşturup onu kullandım. Uygulaması 5 dakika sürdü ve büyük faydası dokundu. Başında spam referer problemi olanların yada olmadan önce önlem almak isteyenlerin çok işine yarayacağını düşünüyorum. Takip etmeniz gereken adımlar şöyle;

Referer Spam nasıl engellenir?

1. WordPress kullanıyorsanız, Referer Spam’ı engellemek için aşağıdaki 14 eklentiden birini yükleyin;

Bu eklentiler, gelen ziyaretçinin referer bilgisini okur, spam referer’e sahip ziyaretçiyi bloke eder. Bu sayede spam yapan örümcek siteye erişemez, raporlarınız temiz kalır.

WordPress kullanmayanlar ise, aynı etki için aşağıdaki kodu .htaccess dosyasına yapıştırabilir;

2. İlk yöntem epey işinizi görecek ama arada kaçanları yakalamak için Google Analytics üzerinde bot ve örümcek filtreleme özelliğini açın;

188-3-1

Google Analytics'e girin ve Yönetici sekmesine geçin. Ayarları Görüntüle linkine tıklayın.

188-3-2-google-analytics-bot-filtreleme

"Bilinen botlara ve örümceklere ilişkin tüm isabetleri hariç tut" öğesini işaretleyin ve sayfayı kaydedin.

Bu yöntem ilki gibi bloke amacı taşımaz. Örümcek sitenize girer, gezinir ama raporlara eklenmez yani görmezden gelinir.

3. Block Referer Spam servisini deneyin. Servis sizin adınıza GA hesabınıza girer, spam kaynaklarının görmezden gelinmesini sağlayacak bazı filtreler oluşturur ve sizi birçok spam kaynağından kurtarır.

188-4-1-block-referer-spam

Block Referrer Spam servisine girin. Authorize butonuna tıklayın.

188-4-2

Açılan pencereden Google Analytics hesabınıza giriş yapın.

188-4-3

Uygulamaya izin verin.

188-4-4

Start Setup butonuna tıklayın.

188-4-5

Filtrelenecek veri kaynağını işaretleyin ve Protect Now butonuna tıklayın.

188-4-6

Google sizden tekrar izin vermenizi isteyecektir.

188-4-7

İzni vermenizin ardından servis size yeni spam kaynakların periyodik olarak güncellenmesini istiyormusunuz diye sorar. Enable Updates derseniz, yeni bir Google Analytics penceresi izni alınır. Hayır derseniz...

188-4-8

... işlem tamamlanır.

188-4-9-google-analytics-referer-spam-engelleme-filtreleri

Burada yapılan aslında Google Analytics'e spam kaynakları filtreleyecek kodların eklenmesi. İsterseniz sonradan kaldırabilirsiniz.

188-4-10

Yine isterseniz, işlemin ardından verdiğiniz GA izinlerini servisten geri almanız mümkün. (Spam veritabanı otomatik güncellensin istiyorsanız, bunu yapmamalısınız!)

Sonuç: Bu 3 yöntemi uyguladığınız an itibariyle, yeni oluşan raporlar büyük ölçüde spamdan arınmış olacaktır. Eğer raporlarda hala spam referer görürseniz, manuel filtre oluşturma yoluna gitmelisiniz. Pratik bir örneği Guide to Removing Referrer Spam in Google Analytics, sayfasında bulabilirsiniz.

2 Comments

  1. WebKenti.Net March 14, 2016
  2. ömer December 28, 2016

Leave a Reply