Google Chrome’da kullanıcı profilleri ve yeni avatar menüsü!

Yazılımların tüm özelliklerini kullandığımız pek söylenemez. Çoğumuz kurduktan sonra ayarlarına bile bakmıyor. Buda emek verilerek geliştirilmiş birçok özelliğin arada kaynayıp gitmesine neden oluyor.

Google bu durumdan rahatsız olmuş olacak ki, Chrome v38 beta sürümünde profil sistemine ilişkin bir özelliği gözümüze sokarcasına Chrome penceresine taşımıştı. Birçok kişi bu gelişmeden rahatsız oldu ve yeni avatar menüsünü kaldırmanın yollarını aradı. Ben yöntemi yazmıştım.

Bu yazıda ise, nedir bu avatar menüsü, profil, ne işe yarar, nasıl kullanılır diyenler için Google Profil sistemini anlattım. Özellikle aynı bilgisayarı kullanan birkaç aile fertine sahip okurlar için, yazının faydalı olacağını düşünüyorum.

Google Chrome kullanıcı profilleri; yeni avatar menüsü ne işe yarar?

Windows kullanıcı hesaplarını bilirsiniz. Bir bilgisayarı kullanan birden fazla kişi varsa, herbiri kendi için ayrı hesap oluşturur. Böylece herkes, kendi özelleştirmelerini yapar, kimse diğerinin hesabına dokunamaz. Bilgisayarı açtığınızda bir o masaüstü bir diğer masaüstü ile karşışamazsınız. Kendiniz nasıl bıraktıysanız öyle bulursunuz.

Google Chrome profilleri, aynı işi tarayıcı bazında yapıyor. Herbir kullanıcı için ayrı bir profil oluşturulmasına izin veriyor. Böylece herkes istediği uzantıyı sadece kendi hesabında geçerli olmak üzere yükleyebiliyor. A kullanıcısı ana sayfası olarak Google, B kullanıcısı Yandex seçebiliyor. Herkesin yer imleri kendine özel oluyor. Yani herkes kendi ayarları ile tarayıcısını, diğer kullanıcılardan bağımsız olarak kullanabiliyor.

Sistemin kullanışı basit;

0001030201-google-chrome-kisi-degistir

Chrome'da kullanıcı değişimi yapabileceğiniz, profilleri yönetebileceğiniz yer, yeni avatar menüsü. Tıkladığınızda "Siz" profili aktif görünüyor. "Siz" için varsayılan tarayıcı profili (yada kullanıcısı) diyebiliriz. Yeni bir kişi eklemek yada kişileri yönetmek için "Kişi değiştir" öğesine tıklıyoruz.

0001030202-google-chrome-profilleri

Tarayıcıda geçerli olan profiller görsel düzende listeleniyor. Şu anda sadece 1 kişi (Siz kullanıcısı) var. Yeni bir kişi eklemek için "Kişi ekle" linkine tıklıyoruz.

0001030203

Derhal "Kişi 2" adında yeni bir profil oluşturuluyor. "Siz" profili ise "Kişi 1" olmak üzere yeniden adlandırılıyor.

0001030204

Her iki profili yanyana getirdiğimizde manzara bu. Profilleri kullanan ayrı kişiler, istedikleri değişiklikleri kendi profillerinde yapabiliyor.

Mesela fotoğrafta, "Kişi 1", "Bilenler Kabilesi" yer imine sahipken, kişi 2 sahip değil. Öte yandan "Kişi 2", ABP eklentisi eklemiş ama "Kişi 1" de eklenti yok.

Bu fotoğraf aslında profillerin ne işe yaradığını güzel özetliyor.

0001030206-google-chrome-profil-duzenleme

Özelleştirme seçenekleri bunlar. İsterseniz profil resmi seçebilir, Profil adınızı değiştirebilir yada masaüstüne kısayol oluşturabilirsiniz. Kısayol oluşturmanızı öneririm çünkü Chrome'u direk o profilden çalıştırabilmeniz mümkün olur.

Ayarları yapıp tamam dediğimizde...

0001030207

... yaptığımız değişiklikler hemen uygulanacaktır.

0001030208

Kişileri yönetmek için tekrar "Kişi değiştir" öğesine tıklayalım.

0001030209-google-chrome-profilden-kisi-kaldirma

Gördüğünüz üzere, kişiyi kaldırmak mümkün. Bir profilden diğerine geçmek için ise, istediğiniz profilin üzerine tıklayabilirsiniz. "Misafir olarak Göz At" öğesi...

0001030210-google-chrome-misafir-olarak-goz-at

... misafirleriniz için. Misafirler uzantı kuramaz, yer imleri ekleyemez. Oturum esnasında oluşan tüm kayıtlar, pencerenin kapatılmasıyla birlikte silinir.

0001030211-google-chrome-kullanici-profili-kisayollari

Oluşturulan profillere, masaüstünden direkt giriş yapabilirsiniz.

0001030212-google-chrome-kisi-ayarlari

Son bir not. Google ön plana çıkardığından Avatar menüsünü kullandık ama, Chrome profillerini yönetmek için avatar menüsü yerine Ayarlar->Kişi bölümü de kullanılabilir.

Leave a Reply