Google Chrome, yeni avatar menüsü nasıl kaldırılır?

Google Chrome’un en az kullanılan özelliklerinden biri kullanıcı profilleri. Bir bilgisayarı (tarayıcıyı) kullanan birden fazla kişi varsa, herbirinin kendi ayarlarını yapabilmesi için, ayrı ayrı profiller oluşturulabiliyor. Böylece A kullanıcısı’nın yer imleri ile B kullanıcısının yer imleri karışmıyor, herbiri ayrı saklanıyor.

Google, özelliğin kullanılmamasından rahatsız olmuş olacak ki, v38 beta sürümünde profil yönetimini değiştirdi. Sağ üst köşeye, küçült simgesinin yanına, kullanıcı değişimi simgesi ekleyerek özelliği adeta gözümüze soktu. Buna yeni avatar menüsü deniyor ama kullanıcılar “siz” menüsü olarakta biliyor. Biraz dikkat dağıtıcı, çirkin görünümlü ve gerekli olmadığından birçok kullanıcı kaldırmak istiyor.

Eğer siz de Google Chrome kullanıcıysanız ve yeni avatar menüsünü kaldırmak istiyorsanız, kolay çözüm şöyle;

Google Chrome yeni avatar menüsü nasıl kaldırılır?

Google Chrome tarayıcınızı açın. “chrome://flags/#enable-new-avatar-menu” adresine girin. “Yeni avatar menüsünü etkinleştir” özelliğini “Devre dışı” yapın. Değişikliğin geçerli olması için “Şimdi Yeniden Başlat” butonuna tıklayın.

000100-01-02-google-chrome-yeni-avatar-menusu-simgesini-kaldirma

Google Chrome yeni avatar menüsünü kaldırma

Chrome yeniden başlatıldığında tarayıcı penceresindeki avatar simgesi kaldırılacaktır. Eğer kullanıyorsanız, profilleriniz bu ayarı değiştirdiğinizde kaybolmaz. Eski versiyonlarda olduğu gibi en soldaki tab’ın yanında bir simge olarak görüntülenir.

Google Chrome eski profil simgesi

Google Chrome eski profil simgesi

Fakat Chrome tarayıcınızda profil oluşturmadıysanız, tarayıcı penceresinde her iki simge de görüntülenmeyecektir.

Simge, düğme, menü olmayan Google Chrome penceresi

Simge, düğme, menü olmayan Google Chrome penceresi

Yeni avatar menüsünü tekrar açmak isterseniz, “chrome://flags/#enable-new-avatar-menu” adresine girip “Yeni avatar menüsünü etkinleştir” özelliğini “Etkin” yapabilirsiniz.

Leave a Reply