Google Maps POI noktalarını Garmin navigasyon cihazlarında kullanmak

Garmin navigasyon cihazları POI tarafında oldukça güçlü fakat bu alanın en iyisi herhalde Google Maps ‘dir. Bu nedenle Google Maps POI’lerini Garmin’de kullanabilir miyiz diye bayağı araştırmıştım geçmişte.

Tabi Google’da kayıtlı tüm POI noktalarını bir yerden indirelim sonra Garmin’e gömelim yapamadım. Yine de herhangi bir POI’yi Garmin’de kullanmanın yolunu bulmuştum.

O dönem, telefondaki Google Maps’de herhangi bir POI noktasını seçiyordunuz, “Paylaş” komutu ile Garmin SmartPhone Link uygulamasına aktarıyordunuz. Uygulama GPS koordinatını tespit ettiğinde ise, yine aynı uygulamadan navigasyon cihazına git komutunu gönderiyordunuz.

Fakat geçen zamanla birlikte Google Maps’deki POI noktasını SmartPhone Link’e doğrudan göndermek imkanı kalmadı. Bu yüzden şu an önce Google Maps’den POI noktasının koordinatını öğrenmek, ardından da koordinatı navigasyon cihazına girmek gerekiyor. 2 adımlı işlem sonrası hedefe ulaşılıyor.

Peki bu işlem nasıl yapılıyor?

Google Maps‘dan gitmek istediğiniz konumun GPS koordinatını öğrenmek için kullanabileceğiniz farklı yöntemleri burada yazmıştım. İster Web hizmetini ister akıllı telefon uygulamasını kullanın işlem oldukça basit ve fazla vaktinizi almıyor. Linki ziyaret edip 2-3 dk’da konuyu öğrenebilirsiniz.

Ardından Google Maps’dan aldığınız GPS kodunu Garmin’e girerseniz, istediğiniz adrese kolayca gidebilirsiniz.

Leave a Reply