Hollywood filmleri ve gerçek hikayeleri

Kaliteli filmleri izlemek çok keyifli ve bazen de ilham verici. Özellikle filmin bir yerinde “bu film gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır” yazıyorsa o zaman yeride bir ayrı.

Hollywood sayesinde, Solomon Northup’un 12 yıllık esaretini, Kaptan Richard Phillips’in deniz korsanlarından nasıl kurtarıldığını, Michael Oher’ın inanılmaz geçmişini ve daha onlarcasını öğrendik.

Peki gerçek bir hikayeden alınmış bu filmler aslında nereye kadar gerçekti?

Rush/Zafere Hücum filmini izledikten sonra, ben de bu sorunun cevabını merak ettim. İnternette buna dair birşeyler ararken ilginç bir site ile karşılaştım; historyvshollywood.com

historyvshollywood.com, filmlerin gerçeklik boyutunu inceleyen ilginç bir site. Filmdeki oyuncuları ve gerçek hayattaki kişileri karşı karşıya getiriyor. Filmin içinde acaba dediğiniz noktalara soru-cevap şeklinde açıklama sunuyor. Gerçek hikayeye ilişkin, gerçek kişilerin röportaj videolarına yer veriyor.

000015-01-02Doğrusu öğrendiğiniz yeni bilgiler sizi bazen filmden çok etkiliyor. Filmler üzerinde ne kadar dikkatli bir şekilde çalışıldığını görmek de şaşırtıcı. Rush filmi için sağdaki kare sanırım ne demek istediğimi anlatacaktır.

Sitede birçok filmin gerçek hikayesi yer alıyor. Eğer sizin de merak ettiğiniz bir film varsa, bu siteden merakınızı gidermeniz mümkün.

Sitede gerçek hikayelerine yer verilen bazı filmler; Rush/Zafere Hücum, Diana, Jobs, Captain Philips, 12 Years a Slave/12 Yıllık Esaret, The Wolf of Wall Street/Para Avcısı, 300: Rise of an Empire/300: Bir İmparatorluğun Yükselişi, The Blind Side/Kör Nokta, The Conjuring/Korku Seansı, Catch Me If You Can/Sıkıysa Yakala

Leave a Reply