Dizi tanıtımı: How I Meet Your Mother

Friends dizisini bitirdikten sonra aynı tadı verebilecek başka bir dizi aramaya başlamıştım. How I Meet Your Mother ile o zaman tanıştım. 4/4 lük bir diziden sonra HIMYM nasıl geldi derseniz kısaca 3/4 diyebilirim. Ama 74 saatlik seyre başlamadan önce, izlemek isteyenler için cevabımı biraz uzatayım ve diziyi tanıtayım.

How I Meet Your Mother’ın konusu ne?

Dizi 2030 yılında, Ted Mosby’nin çocuklarına anneleri (kendi eşi) ile nasıl tanıştığını anlatmasıyla başlıyor. Ted çocuklarını karşısına alıp “size annenizle nasıl tanıştığımı anlatacağım” diyor ve dizi 2005 yılına dönüyor. (Dizinin yayınlanma tarihi ile aynı zamana)

Siz bir taraftan anne ile tanışma hikayesini beklerken, Ted Mosby ve 4 arkadaşının eğlenceli yaşamlarını izlemeye başlıyorsunuz. Aslında amaç gülmek, eğlenmek. Bütün olaylar ve rastlantılar bir şekilde eşi ile tanışmasına ve çocukların doğmasına sebep olduğu için arkadaki hikaye dizi için bahane oluyor.

Carter Bays ve Craig Thomas diziyi kendi hayatlarından esinlenerek yazmış. Genellikle MacLaren’s isimli barda geçiyor. Sık kullanılan iki yer daha var; Ted ve Barney’in evleri.

Barney, Ted’in hızlı çapkın arkadaşı. Kızları tavlamak için kullandığı ilginç tekniklerle tanınıyor. Fotoğraflarda asla kötü çıkmıyor ve takım elbiseden başka birşey giymiyor. Grupta 3 kişi daha var; çılgın aşıklar Lily&Marshall ve Kanada’dan ihraç haber spikeri Robin Scherbatsky. (bknz)

Hikaye evlenmek isteyen ama bir türlü evlenemeyen bahtsız romantik Ted’in yaşadığı aşkları ve hedefine ulaşmasını anlatıyor gibi görünse de değil. Tüm oyuncular başrolde. Günün sonunda hepsi ortak bir hikayede buluşuyor.

Dizi 2005-2014 yılları arasında 9 sezonda yayınlandı ve 208 bölümden oluşuyor. Her bölüm yaklaşık 22 dakika. Dizinin toplam süresi 74 saati biraz geçiyor.

000058-01-02

“How I Meet Your Mother” nasıl? güzel mi? tavsiye eder misiniz?

350.000 kullanıcının oyları dizinin IMDB puanını 8.5 olarak belirlemiş. Ben puan vermeyi pek sevmiyorum ama düşününce birazcık yüksek geldi.

Dizinin genel ritmi ve akışı fena değildi. Bazı bölümlerde komedi unsurları oldukça azaldı, keyif vermedi. Dizinin sonu pek çok kişi tarafından beğenilmedi, sonradan alternatif bir son eklendi. (Komedi dizisi için son ne kadar önemli bilmiyorum ama neden beğenilmediği konusuna izlediğinizde sizde hak vereceksinizdir.)

Dizileri karşılaştırmak pek makul değil, biraz haksızlık oluyor. Yine de kafanızda fikir oluşturmanın en kolay yolu bu. Eğer Friends’i izlediyseniz HIMYM’ın komedi anlamında ritmi düşük gelecektir.

Eğer izlemediyseniz benim tavsiyem Friends’i öne almanız. Eminim çok daha fazla seversiniz.

Bazıları dizi için Friends çakması demiş. Ben katılmıyorum. Kahramanlar başta benzer gibi dursa da değil ve içerik çok farklı. Komedi oranı düşükken verilen mesajlar daha güçlü, mesela uzun yıllar sonra da “küçük rastlantılar yada aksilikler hayatınızda büyük değişiklikler yaratabilir” mesajını hatırlıyor olacağım.

Komedi dizilerinde bazen insanın espri anlayışı ile dizininki tutmuyor o yüzden kiminin bayıldığı diziyi bir diğeri beğenmiyor. Ben kendi adıma diziyi mutlaka izleyin kategorisinde görmüyorum. Ama izlerseniz de eğleneceğinizi düşünüyorum. Eğer niyetiniz varsa tavsiyem ilk 5-10 bölümü izlemeniz ve beğenirseniz devam etmeniz olacaktır.

Leave a Reply