İngilizce (ve diğer dillerdeki) Excel formüllerini Türkçe’ye çevirme

Eğer İngilizce biliyorsanız excel konusunda takıldığınızda bulamayacağınız çözüm yok. Buna rağmen internette tavsiye edilen formüller sizi halen zorlayabilir.

Bunun sebebi internette önerilen İngilizce bir formülü kopyalayıp Excel’e yapıştırdığınızda Excel’in formülü tanımaması ve hata vermesidir. Çünkü Excel kullanım diline göre formül yapısını adapte eder ve diğer dillerdeki karşılıklarını dikkate almaz. Netice itibariyle bu durum internetten öğrendiğiniz İngilizce gibi diğer dillerdeki formülleri bilgisayarınızdaki Türkçe Excel’de kullanırken sıkıntı yaşamanıza neden olur.

Bunun çözümü olarak İngilizce formülü Türkçe’ye bizzat çevirmekte genellikle netice vermemektedir. Zira Türkçe formüller İngilizce formüllerin tam kelime karşılığı değildir.

Peki ne yapacaksınız?

Benim bu soruya cevabım, özel bir çeviri sitesi. Bahsettiğim sorunu yaşıyorsanız Excel Translator ile İngilizce (ve diğer dillerdeki) Excel formüllerini Türkçe’ye çevirebilirsiniz. Sitenin kullanımı basit ve anlaşılır ama dilerseniz bir de örnek yapalım.

Excel Translator ile İngilizce (ve diğer dillerdeki) Excel formüllerini Türkçe’ye çevirme

Excel Translator sayfasına giriyorsunuz. Önce kullandığınız Excel versiyonunu seçiyorsunuz. Sonra internetten bulduğunuz formülü (veya fonksiyonu) “Enter a function or a formula in this field” yazan büyük textbox’a kopyalıyorsunuz.

“Source language” yazan açılır kutudan formülün orijinal dilini (genellikle İngilizce’yi), “Target language” yazan açılır kutudan da hedef dili (genellikle Türkçe’yi) seçiyorsunuz.

En alttaki “Translate/Çevirmek” butonuna tıkladığınızda İngilizce formülün Türkçe karşılığını anında alıyorsunuz.

Bu arada, Eğer bunu yapmaya erinirseniz ve formülü tavsiye eden sayfada örnek excel dosyası varsa o zaman örnek dosyayı indirip bilgisayarınızda açabilirsiniz. Bu durumda Excel formülleri otomatik olarak yüklü Excel diline adapte edeceğinden, sorun yaşamazsınız.

One Response

  1. Hakan Özdemir 09/12/2018

Leave a Reply