Invisible Browsing VPN incelemesi

Invisible Browsing VPN, ülkemizde pek tanınmayan ancak mazisi uzun bir şirket. Kuruluşu 2003. 2009 yılına kadar “Invisible Web Browsing” adındaki proksi yazılımı üzerinde çalıştı. 2010 yılında bunu bırakıp VPN çözümlerine yöneldi. Şirket o zamandan beri “Invisible Browsing VPN” adında VPN hizmeti sunuyor.

Bu firmadan, önceki ay 3 aylık Total VPN aboneliği aldım. 4 yıl VPN, 6 yıl proksi hizmeti ile geçen 10 yıllık deneyim beklentilerimi yükseltmişti. Bu beklentilerle hizmeti bir aydan fazla kullandım. Ardından detaylı bir inceleme hazırladım.

ibVPN ne tür ürünler sunuyor?

ibVPN, geniş bir ürün çeşitliliğine sahip. Kullanıcıların ekonomik durumlarına ve ihtiyaçlarına göre satın alabileceği 8 farklı VPN ürünü sunuyor.

“Family and Small Business” paketleri 3 ve daha fazla cihaz için sunulan tam sürüm ibVPN hizmeti. Hizmeti 2 cihazda kullanmak isteyenler için Ultimate VPN tek bir cihazda kullanmak isteyenler için Total VPN ürünleri mevcut.

Eğer bütçeniz kısıtlıysa sizin için US & Canada VPN, UK & Ireland VPN, EU VPN paketleri hazırlanmış. Paketler hesaplı ancak internete çıkış yapabileceğiniz ülke sayısı kısıtlı. Tam sürüm paketlerde olan torrent desteği bu paketlerde yok. Torrent için almanız gereken paket, Torrent VPN.

ibDNS ise muhtelif sitelerden kolayca video izlemek, bölgesel blokajlardan kurtulmak için sunulan bir hizmet. Hulu, Netflix gibi hizmetlerden yararlanan kısıtlı bir kullanıcı gurubuna hitab ediyor.

ibVPN aboneliklerinin özellikleri neler?

ibVPN, beklediğim VPN standartlarına uymuyor. İki kritik fark var; 7 günlük log süresi ve kullanışsız VPN drop koruması. Firma künyesine bakalım;

Birden fazla lokasyon desteği Mevcut (Aldığınız pakete göre 2-31 arasında değişken)
Sınırsız bant genişliği Mevcut
P2P/Torrent desteği Mevcut (Sadece destekleyen ürünlerde)
Anonim ödeme yöntemi Mevcut
Deneme aboneliği Mevcut
Kullanıcı aktiviteleri Kısmen, 7 gün
Yazılım desteği sunduğu sistemler Windows, Mac, iOS, Android
Desteklediği protokoller Open VPN, SSTP, L2TP, PPTP, Bazı paketlerde Proxy
Firma merkezi Romanya
Windows Yazılımında…
DNS leak koruması Mevcut
IPv6 leak koruması Hayır
VPN drop koruması Kısmen

Fiyatları nasıl?

Pahalı. Aynı anda 5 cihaza destek veren paket kampanya ile yıllık 175 $. Ürünün kampanyasız fiyatı 250$. Private Internet Access benzer bir paketi sadece 40 $‘a sunuyor. Arada 4/6 kat fark mevcut.

Firmanın düşük özellikli VPN paketleri hatta ibDNS dahi yıllık 37$ gibi bir fiyatla satılıyor. Bunlar oldukça yüksek rakamlar.

Güncel fiyatları ibVPN web sitelesinden öğrenebilirsiniz.

Nasıl satın alınır?

Hizmetleri firmanın sitesindeki Plans bölümünden satın alabiliyoruz. Satın almak istediğimiz planın yanındaki “Order Now” butonuna tıklıyoruz. Firma hangi periyotlarla ödeme yapmak istediğimizi soruyor. Aylık, 3 aylık, 6 aylık, yıllık ödeme planları mevcut. Birini seçip devam ettiğimizde birçok ödeme yönteminden birini seçmemiz isteniyor. Yöntemini seçip ödeme yaptığınızda firma size mail ile aboneliğinizi bildiriyor.

Satın alma işleminin ardından, aboneliğinizi yönetmek için bir web arayüzü sahibi oluyorsunuz. Bu web arayüzüne client area bölümünden ulaşabiliyorsunuz. Giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen manzara şu;

000021-01-02

Burada tüm abonelik işlemlerinizi rahatça yönetmek, yazılımlara ve yardım belgelerine ulaşmak mümkün. Web arayüzü oldukça kullanışlı. Web arayüzüne girdiğimizde yapacağımız ilk iş, download bölümünden cihazımıza uygun yazılımı indirmek oluyor. Peki yazılım nasıl?

Invisible Browsing VPN yazılım incelemesi

Yazılım birkaç basit adımda kuruluyor. Kurulumun ardından bilgisayarımızı yeniden başlatmak için izin isteniyor. Bir VPN yazılımının bilgisayarı baştan başlatmak istemesi ilk kez gördüğüm bir olay. Artık sistemle yoğun entegrasyona sahip güvenlik yazılımları dahi restart yapmadan çalışabilmekte. Keşke buna gerek olmasaydı diye düşünüyorum. Ama büyütülecek birşey yok.

Yazılımı çalıştırdığınızda karşınıza gelen arayüz şu şekilde;

000021-02-01

Giriş Ekranı

Bağlantı kurabilmek için önce login bölümüne kullanıcı adı ve şifremizi yazıp Login butonuna tıklamamız gerekiyor. Ardından "Connect" butonuna tıklayarak hemen bağlantı kurmak mümkün. İsterseniz "VPN Connection" bölümünde bağlantı ayarlarını yapabiliyorsunuz.

"Active Packages" satın aldığınız paketi gösteren kısım. "VPN protokolü", L2TP, OpenVPN, PPTP, SSTP seçilebiliyor. Bu diğer VPN hizmetlerinde rastlamadığım ilginç bir özellik.

VPN şirketlerinin sundukları yazılımlar genellikle OpenVPN kullanır. Diğer VPN protokolleri için kullanıcı işletim sistemindeki dahili araçları kullanır. ibVPN ise "VPN Protocol" bölümünde, kullanabileceğimiz protokolleri sıralıyor ve bize seçme şansı tanıyor. Büyük birşey değil ama bahsetmeye değer.

000021-02-02

Ayarlar Ekranı

Bu bölümde bazı basit ayarlar bulunuyorn. Eğer OpenVPN ile bazı sorunlar yaşıyorsanız, "Repair OpenVPN" butonu yardımcınız olabilir. Gelişmiş seçenekler butonu, VPN bağlantısı koptuğunda ne olacağını ayarladığımız bölüm.

000021-02-03

Gelişmiş Ayarlar Ekranı

Gelişmiş ayarlar pek de gelişmiş denilemez. VPN düşerse, otomatik olarak yeniden bağlanmak için gerekli ayar burada. Kill Switch, ibVPN tarafından sunulan IP sızıntısı koruması. Eğer VPN bağlantısı koparsa, seçilen programları otomatik olarak kapatıyor ve IP sızıntısı yaşanmıyor. Bu bölümün ibVPN tarafından hazırlanan sunumu için; Youtube, ibvpn

000021-02-04

ibDNS Ekranı

ibDNS, Hulu ve Netflix gibi internet sitelerinde video izlemek için geliştirilmiş bir sistem. Eğer ülkenize hizmet verilmiyorsa ve blokaja uğruyorsanız, ibDNS ile bu engeli aşıyorsunuz.

VPN zaten bu engeli aşabiliyor. Ancak ibDNS kendi IP numaranız üzerinden VPN kullanmadan bu engeli aşabilmenize olanak sağlıyor. Böylece VPN hizmetinden -kısmen- daha hızlı bir çözüm sunuyor.

ibDNS tek başına satılıyor. ibVPN ürününe de eklenmiş ancak pek te lüzumlu bir ekstra olmamış. Detaylı bilgi için; ibDNS

000021-02-05

Hakkında Ekranı

Bu bölümde yazılımı güncellemeniz, kullanım klavuzuna ulaşmanız mümkün.

Şirket, Android için “ibVPN Unlimited Bandwidth VPN” adında bir uygulama sunuyor. Uygulama şu anda v1.4 sürümünde ve pek iddialı değil.

Invisible Browsing VPN Değerlendirmesi

ibVPN yazılımı sistemime ilk kurduğum 5-6 gün sürekli VPN bağlantı düşmesi yaşadım. Bazen istediğim sunuculara bağlanamadım. Sürekli hata ekranıyla karşılaştım. Ardından bu konu ile ilgili canlı destek hattına şikayet yazdım. Sorunun benim internet servis sağlayıcımdan kaynaklandığını, IP numaramın sık sık değiştiriliyor olabileceğini söylediler. Bunun mümkün olmadığını ancak IP numaramı takip edeceğimi söyledim.

000021-01-03

Tuhaf, bu konuşmadan sonra sorunla sadece 2 kez karşılaştım. Bağlantım neredeyse hiç kopmadı. Bu yüzden sorunun gerçek kaynağını çözmek nasip olmadı.

Firmanın sunucuları iyi. Birkez bağlandığınızda günlerce aynı performansla hizmet almanız mümkün. Ancak gerçekten bağlandığınıza emin olmalısınız.

ibVPN yazılımı bazen sunucu ile bağlantı kurulduğunu gösteriyor ancak gerçekte bağlantı kurulamıyor. Herhalde yazılımda, bağlantının gerçekten kurulup kurulmadığını doğrulayan bir kontrol mekanizması yok. Bu yüzden bağlantı kurduktan sonra arayüzdeki “Check your IP address” linkine tıklayıp IP numaranızı bizzat kontrol etmeniz çok önemli. Belli ki link boşuna orada değil.

Bağlantı genellikle düşmüyor ama düşerse IP sızıntısı yaşamak garanti. Firmanın bu konuda sunduğu “Kill Switch” çözümü oldukça kötü bir tercih olmuş. Bu özelliği aktif hale getirirseniz, VPN bağlantısı koptuğunda seçtiğiniz programlar kapatılıyor. Veri kaybı yaşayabilecek olmamız ibVPN geliştiricilerinin umrunda değil mi? insan merak ediyor.

Öte yandan “Kill Switch” restart ardından kendini pasif duruma alıyor. Yani bilgisayarınızı her açtığınızda yazılımdan bu özelliği tekrar açmamız şart. Bunu unutmak ise %99.99 garanti.

Ben bu özelliği test ettikten sonra hiç kullanmadım. Blogda daha önce paylaştığım 1 numaralı yöntemi kullanarak bu güvenliği sağladım. Eğer sizde ibVPN kullanacaksanız, yöntem burada; VPN Bağlantı Kopmasından Kaynaklı IP Sızıntıları Nasıl Engellenir?

Genel olarak yazılım işini yapıyor. Sistemde bir problem yaratmıyor. Ancak hiçbir ekstrası yok ve bazı temel beklentileri karşılamıyor. Yazılımı kullanmak istemezseniz, PPTP, L2TP, OpenVPN ve SSTP kullanarak bağlantı kurmak mümkün. Eğer bu yolu seçerseniz yardım için; OpenVPN ile VPN bağlantısı nasıl kurulur? ve PPTP, L2TP/IPSEC, SSTP Protokolleri ile VPN bağlantısı nasıl kurulur? yazılarımdan faydalanabilirsiniz.

Firmanın Android yazılımı yetersiz. Başlangıçta otomatik çalışma, otomatik bağlantı kurma gibi basit beklentilerimi karşılamadı. Wifi/3G bağlantı değişimlerinde çöktü. Dolayısıyla şu anda bu uygulamanın pratik bir kullanımı pek mümkün değil. Android için bir yazılım arıyorsanız, başka bir markaya yönelmenizi tavsiye ediyorum.

ibVPN’in çoğu VPN kullanıcısı tarafından yadırganacak tarafı ise log tutması. ibVPN’in bazı kullanıcı aktivitelerini 7 gün sakladığını görüyoruz. Peki nedir bunlar?

 • VPN bağlantınızı yaptığınız saat, tarih, yer (=IP)
 • Bağlantının süresi
 • Kullandığınız bant genişliği

Canlı destekten aldığım bilgiye göre, ziyaret edilen sayfaların kaydı tutulmuyor. Bu kullanıcıyı gözetlemek yerine daha çok yasal bir zorunluluktan dolayı yapılıyor gibi. Firma Romanya’da bulunduğunu ve Romanya yasalarına saygılı olduğunu söylüyor. Bu ise biraz kafa karıştırıcı. Çünkü bir başka Romanya merkezli Cyberghost VPN kesinlikle log tutmadığını söylüyor.

Firma Romanyalı ama ben Türküm. Romanya devletinin yasaları ile loglanmam pek te hoş değil. İşi mahremiyet olan bir VPN firmasının mahreminizi kaydetmesi de hoş değil. Bu durumda neredeyse VPN kullanmanın anlamı kalmıyor.

Eğer firma sadece shared IP adresleriyle çalışıyor olsaydı, bu 3 şeyin loglanması daha az önemli olabilirdi. Oysa ibVPN çok sayıda dinamik IP kullanmakta.

Firma, dinamik IP kullanımını anasayfalarında bir özellik olarak belirtmiş. Bense anonimliği azaltan negatif bir durum olarak görüyorum. Daha fazla anonim olabilmek ve internette takip edilememek için çok sayıda kullanıcının aynı sabit IP adresinden çıkmasını tercih ederim. Az sayıda kullanıcı ve dinamik IP’ler, kolayca izi sürülebilir bir yapı oluşturuyor. Sadece yasal süreçten bahsetmiyorum. İnternette sizi takip edip profilleyen sistemlerden/reklam firmalarından bahsediyorum.

Sonuçta tüm bu yorumları üst üste koyayım ve toparlayayım…

ibVPN kullanıcı memnuniyeti anketi yapmış ve sonuçlarını paylaşmış. %50 kullanıcı hizmetten çok memnun kalmış. %40 beklentisini karşılamış. %10 kullanıcı ise umduğunu bulamamış. Ben de kendimi %10luk kesime sokuyorum.

Sonuçta herkesin VPN firmasından beklentisi farklı oluyor. Kimi memnun kalırken kimi kalmıyor. Kimine yazmak için Not Defteri yetiyor, kimisi Ms Word kullanmak istiyor. Eğer VPN’den tek beklentiniz yasaklanan bir siteye girebilmekse, sizin için sorun yok. Bu dahil tüm VPN servislerinde bunu kolayca yaparsınız.

Ancak daha fazlasını isteyenler için ibVPN’de birşey yok. Şu anda çok daha iyi alternatifler, çok daha uygun fiyatlara mevcut. Ben gelecek yazılım versiyonlarının v1.7.0.0’dan iyi olmasını umut ediyorum. Firmayı şimdilik tavsiye listemin dışında tutuyorum. Kapatmadan önce İyi/Kötü/Çirkin notları ile konuyu değerlendirmenize bırakıyorum.

İyi

 • Bağlantı kalitesinden memnun kaldım.
 • Web üzerinden canlı destek var, istediğiniz soruları sorabilirsiniz. Zor sorarsanız destek mail adresini verip gönderiyorlar, şaşırmayın.
 • Özenli bir şekilde hazırlanmış yardım belgeleri mevcut. Bu tür belgeler özellikle acemiler için çok faydalı oluyor.
 • 6 saat deneme süresi, 15 gün para iadesi mümkün.
 • Web arayüzünden aboneliğinizi yönetmek güzel.

Kötü

 • Yazılımla birlikte gelen “Kill Switch” beğenmediğim bir IP sızıntısı güvenlik önlemi. Daha iyisi için; VPN Bağlantı Kopmasından Kaynaklı IP Sızıntıları Nasıl Engellenir?
 • Android yazılımı sıkıntılı. Uygulamayı yüklemek yerine, Android üzerindeki dahili VPN bağlantısı kurma özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, ibVPN yardım belgelerinden öğrenebilirsiniz.
 • Bazı sunucularda çok fazla dinamik IP kullanılıyor. Bu sunucuları tercih etmeyebilirsiniz. Örneğin Amerika/Seattle sunucusu yerine Amerika/Chicago sunucusunu tercih edebilirsiniz. Sunucu listesine web panelinizden ulaşabilirsiniz.
 • Pahalı abonelik fiyatları.
 • Log tutulması.

Leave a Reply