Android sistemlerde kaldırılamayan uygulamaları kaldırmak!

Bugün yeni bir akıllı telefon alsam heralde yapacağım ilk şey, telefona CyanogenMod gibi 3.parti işletim sistemi kurmak olurdu. Sebebi stock romda yani telefonun orjinal işletim sisteminde gelen onlarca gereksiz uygulama. Kaldır, kaldır bitmediğinden, mesela Samsung Galaxy S3 aldığımda 50 uygulamaya kadar kaldırmış, başedemeyince de CyanogenMod’a geçmiştim.

Fakat orjinal işletim sistemini değiştirmek herkese göre bir iş değil biliyorum. Bu nedenle telefonda yüklü gelen ve normal usülle kaldırılamayan gereksiz uygulamalar nasıl kaldırılır anlatayım istedim. 2 farklı yöntem için hemen başlayalım;

1. Telefonda yüklü gelen kaldırılamayan gereksiz uygulamaları kaldırma (Root istemez)

Bildiğiniz üzere, Android’in kendine has program ekle/kaldır yöneticisi Uygulama yöneticisi adıyla geçiyor. Normal şartlarda kendi kurduğumuz uygulamaları buradan kaldırabiliyoruz. Fakat telefonda yüklü gelen uygulamalar, uygulama yöneticisinden kaldırılamıyor.

Çünkü Android uygulamaları yüklenme biçimi itibari ile ikiye ayrılmış. Sizin kurduğunuz uygulamalara “kullanıcı uygulamaları”, telefonda kurulu gelen uygulamalara “sistem uygulamaları” denmiş. Kullanıcı uygulamalarını usülünce kaldırabiliyorsunuz ama sistem uygulamaları kalkmıyor, sadece devre dışı bırakma seçeneği ile geliyor.

Aslında bence burada da bir problem yok. Çünkü devre dışı bıraktığınız uygulama arka planda çalışmıyor, bellekte yer kaplamıyor, kısayolları siliniyor. Yani pratikte kalkmış gibi oluyor ama sadece telefon diskinde (belki sonradan devreye alırsınız diye) saklanmaya devam ediyor.

Bu benim için sorun değil derseniz, kaldırılamayan uygulamaları devre dışı bırakmak için Ayarlar -> Uygulama yöneticisi yolunu takip edip kaldırmak istediğiniz uygulamanın üzerine dokunmalısınız.

174-2-1-android-uygulama-yoneticisi

Karşısına çıkan “Uygulama bilgisi” sayfasındaki “Devre dışı” butonuna dokunup onay verdiğinizde uygulama pasif duruma alınacak, yani aslında pratikte sistemden kaldırılmış olacaktır.

174-2-2-android-uygulamasini-devre-disi-birakma

Kaldırılan uygulamalar, uygulama yöneticisinin devre dışı sekmesine alınır. Yine buradan uygulama adına dokunarak Etkin butonu ile yaptığınız işlemi geri alabilirsiniz.

174-2-3-devre-disi-olan-android-uygulamasini-etkin-hale-getirme

Göreceğiniz üzere bu işlemde root gerekmez, dolayısıyla kolayca uygulanabilir. Biraz sonra bahsedeceğim root gerektiren uygulamaya göre tek dezevantajı uygulamanın kalıcı olarak silinmemesidir ki bana göre pek de önemli değil.

2. Telefonda kurulu gelen silinemeyen gereksiz uygulamaları kaldırma (Root İster)

Telefonunuzda root varsa, kaldırılamıyor dediğiniz uygulamaları root destekli kaldırma araçları ile kaldırabilirsiniz. (Telefonunuzda root yoksa: Android telefon ve tablet nasıl root yapılır?) Bahsettiğim araçlar CCleaner, System App Remover, App Master benzeri herhangi bir kaldırma aracı olabilir. Ben bu örnekte App Master ile devam edeceğim.

Sisteminize App Master yazılımını yüklediniz diyelim. Çalıştırıp “Sistem uygulamaları” bölümünden silmek istediğiniz gereksiz uygulamayı seçin. Kaldır butonuna taplayıp, kaldırma uyarısına onay verin.

174-2-4-app-master-uygulama-kaldirma-1

App Master root isteği yapacaktır. İzin verdiğinizde, uygulama kaldırma işlemi tamamlanacaktır.

174-2-5-app-master-uygulama-kaldirma-2

App Master ile silinen her uygulama, Geri dönüşüm kutusuna atılır. Çöp kutusuna, ekranı sola kaydırarak ulaşabilirsiniz. İsterseniz burada uygulamayı seçip geri yüklemeniz mümkündür.

174-2-6-app-master-geri-yukleme

Yine isterseniz, depolanan apk dosyasını tamamen silebilirsiniz. Fakat bu işlemi yaptığınızda, uygulamaya birdaha (kendiniz bulup yüklemedikçe) ulaşamazsınız.

174-2-7-app-master-uygulama-silme

Bu nedenle çok emin olmadıkça silme işlemini yapmanızı tavsiye etmem. Yanlış sistem uygulamasını silmeniz, telefonunuzda yazılımsal hatalar almanıza sebep olabilir. Yer sıkıntısı yaşamıyorsanız, en iyisi uygulamaları kalıcı olarak silmek yerine, ne olur ne olmaz diyerek bu alanda saklamak olacaktır.

2 Comments

  1. Mustafa June 14, 2015
    • admin June 15, 2015

Leave a Reply