Kullanımda olan, kilitli, silinmeyen, dosyaları silmek için ücretsiz silme araçları

Windows kullanıcıysanız, muhakkak yaşamışsınızdır. Bazen bir dosyayı silmeye kalkarsınız ama “Dosya kullanılıyor, Dosya bir program üzerinde açık olduğundan bu eylem gerçekleştirilemiyor, Dosyayı kapatıp yeniden deneyin” uyarısıyla karşılaşırsınız.

Bu olduğunda, genellikle yapılan ilk şey bilgisayarı baştan başlatmak ve tekrar denemek oluyor. Tabi, işinizin gücünüzün arasında bazen bunu yapmak istemiyorsunuz. Bazen de restart yapsanız bile dosyayı silemiyorsunuz.

3. parti dosya/klasör silme araçları bu tür durumlarda gerçekten işe yarıyor ve sizi dosya silinmiyor derdinden kurtarıyor. Eğer bu sorunu yaşıyorsanız, yazıda paylaştığım herhangi bir yazılım işinizi görecektir.

Malwarebytes FileASSASSIN

Malwarebytes FileASSASSIN

Malwarebytes FileASSASSIN

Malwarebytes, Antimalware ürünü ile ünlü güvenlik firması. Ününün önemli bir kısmını, başka antivirüs yazılımlarınının silemediği zararlıları kolaylıkla sistemden silebilmesinden geliyor.

FileASSASSIN, firmanın silinmeyen dosyalar için kullanıcılara sunduğu yardımcı bir araç. Windows 8.1 dahil tüm güncel işletim sistemlerine destek veriyor. Yazılımın, silinmeyen Registry/Kayıt anahtarları için RegASSASSIN isminde bir kardeşi de bulunuyor.

Aracın tek kusuru sağ tuş menüsüne eklenmemesi. Kilitli dosyayı dosya yöneticisinden seçmek gerekiyor. Bu da biraz zahmetli.

IObit Unlocker

IObit Unlocker

IObit Unlocker

IObit Unlocker, bir başka anti-malware üreticisi olan IObit’e ait. FileASSASSIN’den farklı olarak sağ tuş menüsüne ekleniyor ve dosya silme yanında yeniden adlandırma/taşıma/kopyalama opsiyonları da sunuyor.

Unlocker

Unlocker

Unlocker

Yazılım, kurulduğunda kendini sağ fare menüsüne ekliyor. Kilitli dosya/klasör üzerinde sağ tıklayıp “Unlocker” komutu ile dosyayı silmenize/yeniden adlandırmanıza/taşımanıza izin veriyor.

Unlocker‘ın şu andaki sürümü v1.9.2 ve Windows 8.1/8 dışındaki tüm güncel sistemlere destek veriyor. Yazılım malesef bundleware/ad-supported kategorisinde. Kurulumu esnasında gerekli olmayan bazı muhtemelen istenmeyen yazılımlar kurmak istiyor. Kurulum esnasında dikkatli olmanızı, işinize yaramayacak bu yazılımları kurmamanızı öneririm.

LockHunter

LockHunter

(Unchecky ile bu tür istenmeyen ek kurulumlardan korunabilirsiniz.)

LockHunter

LockHunter tamamen Unlocker gibi çalışan, ekstra olarak Windows 8.1/8 desteği olan bir yazılım. Yazılımın diğer alternatiflerinde olmayan bir bonus özelliği de var; isterseniz sadece dosyayı değil dosyayı kilitleyen process’i de silebilirsiniz.

FilExile

FilExile, listemizdeki açık kaynak kodlu tek proje. Dosya/klasör yolu çok uzun, dosya adı hatalı yada herhangi bir sebepten silinmeyen dosyaları silmek için tasarlanmış.

FilExile

FilExile

Yazılımda sağ tuş menüsü opsiyonel. İsterseniz ayarlardan açabilirsiniz. FilExile malesef silemediği dosyalar için açılışta sil seçeneği sunmuyor.

Emco UnLock IT/MoveOnBoot

Bahsettiğim yazılımlar büyük bir başarı yakalasalar da, sonuç her zaman garanti değil. Zaman içerisinde, bu tür yazılımların da işe yaramadığı örnekler yaşadım.

Emco MoveOnBoot

Emco MoveOnBoot

Unlocker ve LockHunter, bu tür durumlara karşın gerektiğinde kendini başlangıca ekleyip kilitli dosyaları bir sonraki sistem açılışında silmek için izninizi istiyor. Faydalı bir özellik.

Emco MoveOnBoot, bunu en baştan yapıyor. Dosyaları güç kullanarak silmeye kalkmıyor,. İstediğiniz dosya işlemini bir sonraki sistem açılışına zamanlıyor ve güvenli şekilde işlemi tamamlıyor.

Yazılım sabırsız kullanıcılara göre değil. Onlar için olan Emco çözümü; UnLock IT. Yazılım benzerleri gibi çalışıyor ama silme/taşıma/yeniden adlandırma özelliklerine sahip değil. Dosyanızı kilitleyen prosess’i kapatıyor, dosyayı silme işi size kalıyor.

Emco UnLock IT

Emco UnLock IT. Yazılımı sağ tuş menüsüne entegre etmek için sol köşedeki “Integrate into Windows Explorer” kutucuğuna tıklamalısınız.

Hangisini Kullanmalıyım?

Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz. Küçük bir test yaptım. Windows 8.1×64 üzerinde “HDD Low Level Format Tool v4.40” kurulumsuz exe dosyasını çalıştırdım ve ardından dosyayı silmeye çalıştım. Dosya yönetici hakları ile çalışmaktaydı.

FilExile v1.51 dosyayı silmede başarısız oldu.
Unlocker v1.9.2/LockHunter v3.1.1/MoveOnBoot v2.3.4 restart talep etti.
Emco UnLock IT v3.0.4, dosya kilidini başarıyla kaldırdı.
IObit Unlocker v1.1, FileASSASSIN v1.06 dosyayı başarı ile sildi.

Aynı testi Windows 7×64 sistemde tekrarladığımda, sonuçlar değişmedi. (Eğer 32bit sistemde deneseydim, patch guard koruması içermediğinden belki sonuçlar daha iyi olabilirdi. Ancak her yazılım x64 desteği sunduğunu söylediğinden beklenileni vermesini umut ediyorum.)

Sonuçta FilExile dışında her yazılım dosyayı bir şekilde silebiliyor. IObit Unlocker, FileASSASSIN, Emco UnLock IT diğer yazılımlardan daha kullanışlı görünüyor.

One Response

  1. ahmet 20/03/2015

Leave a Reply