Lingoes: İngilizce-Türkçe dahil 80 dili destekleyen portable sözlük programı

Bugünlerde doğru düzgün sözlük programı bulmak iyice zorlaştı. Herkes yüzünü online servislere çevirince, masaüstü sözlük programlarına ilgi azaldı, piyasada sözlük programı geliştiren kalmadı.

Aslında online servislerden pek şikayetçi değilim de, uzun dokümanları okurken, pek pratik olmuyorlar. Sık sık kelimeyi kopyala, tarayıcıya geç, arama yap, kelimeyi öğren zor. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde, küçük boyutlu, portable, seçtiğim metnin tek tuşla Türkçe karşılığını alabileceğim pratik bir yazılım aramıştım. Epey başarısız yazılımın ardından, Lingoes Translator ile karşılaştım.

Lingoes, İngilizce-Türkçe sözlük dahil 80 farklı dili destekliyor. Dil dosyaları modüler. Boyutu 15 MB ile başlıyor, siz yeni dil (sözlük) ekledikçe biraz biraz artıyor. Hangi programda olursanız olun, seçtiğiniz kelimenin Türkçe karşılığını tek hareketle alabiliyorsunuz. Ücretsiz bir yazılım fakat sisteminize PUP, spyware, adware kurmaya çalışmıyor.

Yazılım hoşuma gidince, blogda adı geçsin istedim. Zaman zaman kullanıyorum, epey işimi gördü. Windows için kaliteli sözlük programı arayanlara güzel bir alternatif olduğunu düşünüyorum, tavsiye ederim. Programın (v2.9.2) arayüzünü görebilmeniz için birkaç fotoğraf ve özellikleri ile birkaç tiyo vererek kapatayım;

156-3-1-lingoes-sozluk

Yazılımın arayüzü bu şekilde. İsterseniz üstteki alana kelimeyi yazıp sözlük karşılığını görebilirsiniz. Başta sadece İngilizce-İngilizce sözlük var. Bu yüzden Add Dictionaries (Türkçe Sözlükler) sayfasından istediğiniz sözlüğü indirmeniz lazım. Ardından Seçenekler-Sözlükler menüsünü takip edip...

156-3-2

... kur diyerek indirdiğiniz dosyayı sözlüğe eklemelisiniz. Yine bu ekranda, isterseniz kullanmayacağınız sözlükleri de kaldırabilirsiniz.

156-3-3

Sonuçta karşınıza böyle bir manzara gelecektir.

156-3-4-lingoes-sozluk-metin-yakalama-ozelligi

Yazılımın en avantajlı kullanımı, herhangi bir kelimenin üzerinde ctrl+sağ tık ile çeviri balonunu açmak.

156-3-5

Fakat, bu işlemin çalışmadığı birkaç özel yazılım için eklenti yüklememiz gerekiyor. Ayarlar->Metin yakalama bölümünün en altında ilgili eklentiye ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte...

156-3-6

Alt sağ köşedeki üç dairenin en sağındakine tıklarsanız, eklenti kurmadan ctrl+c ile metni hem kopyalayıp hem de kelimenin çeviri sonucu alabilirsiniz. Ortadakine tıklarsanız, kelimeleri seçtikçe karşılığını görebilirsiniz.

156-3-7-lingoes-metin-ceviricisi

Sözlükte ayrıca 34 dilde metin, cümle, paragraf çevirisi özelliği de var. Hizmet, Google Translate, Bing gibi internet servislerinden alınıyor. Malesef şu anda "Tercüme servisi başarısız oldu." şeklinde bir hata gösterdiğinden kullanmak mümkün değil.

Leave a Reply