Microsoft Office başlangıç ekranını boş belge sayfası ile değiştirme!

Microsoft Office 2010 uygulamalarından herhangi birini çalıştırdığınızda, karşınıza çalışmaya hazır boş bir belge gelirdi. Microsoft, Office 2013’te bu sistemi değiştirdi ve boş belge yerine başlangıç ekranı adında özel bir sayfa göstermeye başladı. Sayfanın sol tarafında son kullanılan dokümanlar, sağ tarafında da template denilen hazır şablonlar oluyor. Word, Excell, Power Point farketmez tüm Office programlarında bu sayfa gösteriliyor.

Aslında yeni sistem fena değil, bazı kullanıcılar için faydalı bile sayılabilir. Fakat herkesin çalışma biçimiyle uyuşmadığından değiştirmek isteyenler, eskisi gibi direkt doküman sayfası açılsın diyenler de var.

Aynı ekran MS Office 2016’da da gelmeye devam edeceğinden, bu şekilde düşünen kullanıcıları kurtaracak ipucunu vereyim.

Microsoft Office 2013 (Word, Excel, Power Point) başlangıcında çalışan Başlangıç Ekranını (Start Page) boş belge sayfası ile değiştirme!

167-3-1-microsoft-office-baslangic-ekrani

Microsoft Word 2013 / 2016 programını çalıştırın. Kaldırmak istediğiniz başlangıç ekranı karşınıza gelecek. Boş belge şablonuna tıklayın.

167-3-2-microsoft-word-2013

Sol üst köşedeki Dosya menüsüne tıklayın.

167-3-3-microsoft-word-2013-dokuman-ac

Sol bölümün en altındaki Seçenekler linkine tıklayın.

167-3-4-microsoft-word-2013-secenekleri

"Bu uygulama başlatıldığında başlangıç ekranını göster" seçeneğinin işaretini kaldırarak Tamam butonuna tıklayın.

Bundan sonra MS Word başlangıcında açılan başlangıç ekranı yerine boş belge sayfası gelecektir. Bu işlemi, tüm MS Office uygulamaları (Excel, Word, Access, Visio, Project, ...) için ayrı ayrı uygulamanız gerekir.

One Response

  1. tuncay 29/10/2015

Leave a Reply