Microsoft Office için katılımsız kurulum ve güncelleştirme entegrasyonu

Bugün için “Microsoft Office 2013 SP1 Standart” kurulum diskini sisteminize takıp kurmak istediğinizi varsayalım. Kurulumun hemen ardından Windows Update 31 güncelleme bulacak ve 1287 megabyte veri indirmeye çalışacaktır.

Bu durum bana tuhaf geliyor. Çünkü kurulum diski 650 megabyte ve gelen güncellemeler bu diskin iki katına yaklaşıyor. Güncellemeyle geçen zaman, kurulum süresini aşıyor.

Her formattan sonra office güncellemeleri yüklemek sıkıntı. Hele ki teknik serviste çalışıyorsanız yada şirketinizdeki 50 bilgisayara ofis yüklemek istiyorsanız sıkıntı derde dönüşüyor. Derde deva ise Office güncellemelerini kurulum diskine ekleyip katılımsız kurulum oluşturmakla geliyor.

Microsoft Office güncellemeleri kurulum diskine nasıl eklenir? Katılımsız kurulum nasıl oluşturulur?

Sadece 11 adım atarak! Öncelikle güncellemeleri indirmemiz, MSP formatına çevirmemiz ve ardından Office kurulum diskindeki Updates klasörüne eklememiz gerek. Office Customization Tool ile yapacağımız birkaç küçük ayar sonrası diskimiz hazır hale gelecek.

Hatta küçük bir adım daha atarsak, Project ve Visio yazılımlarını Ms Office ile birleştirmek te mümkün. Şimdi bu işlemleri anlatalım;

000024-02-01

01/12

Öncelikle ofis diskimizi bilgisayarımıza kopyalayalım. WHDownloader ve Win Toolkit yazılımlarını indirelim.

000024-02-02

02/12

WHDownloader yazılımını çalıştıralım ve güncelleme listelerini indirelim (1). Açılır kutudan uygun Office sürümünü seçelim (2) ve tüm güncellemeleri seçelim (3). Ardından "Download" butonuna tıklayalım.

000024-02-03

03/12

İndirme tamamlandığında WHDownloader yazılımını kapatalım.

000024-02-04

04/12

Win Toolkit yazılımını açalım ve "MSP Extractor (Office)" aracını çalıştıralım.

000024-02-05

05/12

"Add Office Updates" butonuna tıklayarak indirdiğimiz güncelleme dosyalarını seçelim ve "Start" butonuna tıklayalım. Yazılım dosyaları kaydetmek için bir yer seçmemizi isteyecek ve ardından tüm güncellemeleri EXE formatından MSP formatına dönüştürecek.

Eğer güncelleme dosyalarını araca yüklerken, Invalid File hatası alırsanız, "Evet" butonuna tıklayın. Dosyaların ofis güncellemesi olduğundan %100 eminiz. Ama hala tereddütleriniz varsa, sorun değil dosyayı eklemeyin. Güncelleme Windows Updates aracılığı ile otomatik olarak kurulacaktır.

000024-02-06

06/12

İşlem tamamlandığında Exe to MSP Extractor bizi bilgilendirecek. Tamam butonuna tıklayalım ve yazılımı kapatalım.

000024-02-07

07/12

Dönüştürülen dosyaların bulunduğu klasörü açalım ve "*.msp" şeklinde arama yapalım. Karşımıza gelen sonuçları seçip kopyalayalım.

000024-02-08

08/12

Ardından Office kurulum dosyalarını içeren klasördeki Updates klasörünün içine yapıştıralım.

Böylece güncelleştirme entegrasyonunu tamamladık. Şimdi sıra katılımsız kurulum için gerekli ayarları yapmakta.

000024-02-09

09/12

000024-02-10

10/12

Dos ekranında önce "cd OfficeKurulumKlasörüYolu" komutunu verelim ve ardından "setup.exe /admin" komutu ile ofis kurulum özelleştirme aracını açalım.

OfficeKurulumKlasörüYolu= Ofis kurulumunu kopyaladığınız klasörün adresi

000024-02-11

11/12

Microsoft Office Customization Tool karşımızda. Bu araç katılımsız ofis kurulumu için opsiyonel ayarlamaları yapmamızı sağlar.

"Licensing and User Interface" linkine tıklayalım ve fotoğraftaki ayarları yapalım. File->Save menüsünden costomization.msp adıyla güncelleştirmeleri yüklediğimiz Updates klasörüne kaydedelim.

İşlem tamam! İsterseniz diğer ayarlarda da değişiklik yapmanız mümkün (Nasıl?) ama bu ayar katılımsız kurulum için yeterlidir.

Dikkat: Bu şekilde kurulum tam otomatiktir ve kurulumun tamamlandığı mesajı dahi görmezsiniz. Eğer bu mesajı görmek isterseniz, "Completition notice" ayarını açmanızı tavsiye ederim.

000024-02-12

12/12

Eğer MS Project ve MS Visio sahibiyseniz, Office ile birleştirip bir All-in-One disk yaratmanız mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken MS Office kurulum klasörüne MS Project ve MS Visio disklerinin içeriğini kopyalamak.

Kopyalama esnasında Windows aynı adda dosyalar olduğunu ve ne yapmak istediğinizi soracak, "Bu dosyaları atla" seçeneği ile devam edeceğiz.

Sadece bu kadar. İsterseniz bu klasörün içini CD/DVD medyaya kopyalayabilirsiniz.

Son bir not; Katılımsız kurulumu az önce sadece Office için oluşturmuştuk. Eğer bu şekilde bütünleşik disk oluşturursanız, 09,10,11 numaralı adımları Project ve Visio için de tekrarlamanız gerekecek.

Böylece Office CD/DVD’sine güncellemeleri eklemiş olduk. Office 2010 için de her aşama aynıdır ve yöntem rahatlıkla uygulanabilir. Konuyu bitirmeden son bir tiyo daha vermeliyim.

Sunumda, Office güncellemelerini indirmek için WHDownloader kullandık. Fakat elimizde bu güncelleştirmelerin yüklenmiş olduğu bir bilgisayar varsa bu işleme gerek yok. Sizinle aynı Office versiyonuna sahip (Office 2013 32 bit gibi) bir bilgisayardan ofis güncellemelerini alabilirsiniz.

Bunun için linkte kodları verilen “CollectUpdates.vbs” dosyasını oluşturun ve çalıştırın. Sistemdeki tüm MS Office güncelleştirmeleri bulunacak ve işlem tamamlandığında size sunulacak. Yöntem WHDownlaoder ile güncelleme indirmekten çok daha verimli ve benim tercihim.

Soru: Bu şekilde elde ettiğim MSP dosyası 31 iken WHDownloader 44 dosya indirdi ve 124 MSP dosyası oluşturdu. Neden?

Cevap: WHDownloader, global güncellemeleri kullanır. Eğer MSP dosyalarına bakarsanız, ingilizce Office gibi farklı dillerdeki office güncellemelerini de göreceksiniz. Bilgisayarımızda ise bunlar yok. Sadece kendi dilimize ait güncellemeler var. O yüzden MSP dosyası daha az. Yöntemi tercih etmek için iyi bir neden daha!

Sunumda katılımsız kurulum için tercih ettiğim araç görsel olduğundan dolayı “Microsoft Office Customization Tool” oldu. Bir yöntem daha var; kurulum klasöründe bulunan “config.xml” dosyası!

config.xml dosyasında bulunan
<!-- <Display Level="full" CompletionNotice="yes" SuppressModal="no" AcceptEula="no" /> -->
satırını
<Display Level="none" CompletionNotice="no" SuppressModal="yes" AcceptEula="yes" />
satırı ile değiştirirseniz, katılımsız kurulumu elde etmiş olursunuz. Config dosyası ile daha fazla ayar yapmak mümkün, yardım için; Configure a silent installation of Office 2013 ve Config.xml file reference for Office 2013

 

3 Comments

  1. Mert YENER 15/03/2015
  2. kasım 18/03/2015
  3. ipli jeton 30/11/2018

Leave a Reply